Maj – czas na uprawy balkonowe
Udostępnij Google News
Dom i ogród

Maj – czas na uprawy balkonowe

Uprawa warzyw w doniczkach staje się coraz bardziej popularna. Już nie tylko zioła, ale również pomidory, papryka czy sałata pojawiają się na kuchennych parapetach, tarasach i balkonach.

Zioła w doniczkach

Polacy coraz chętniej sięgają po świeże zioła. Modne stało się kupowanie bazylii, tymianku czy rozmarynu w małych doniczkach. Warto jednak wiedzieć, że znacznie lepiej samemu wyhodować sobie przyprawy. Nasiona są dostępne w każdym sklepie ogrodniczym. W przypadku większości ziół wystarczy wysiać je do doniczek i postawić na parapecie. Jeśli nie zapomnisz o ich podlewaniu to będziesz mogła cieszyć się nimi każdego dnia roku.

Pomidory na balkonie

Jeśli marzą Ci się własne warzywa możesz spróbować uprawy pomidorków koktajlowych. Można je uprawiać od nasionka lub z zakupionych wcześniej sadzonek. Pomidory doskonale sprawdzają się w roli roślin doniczkowych. Ich uprawa nie jest trudna, a własne pomidorki w sałatce to nie lada gratka dla miłośników uprawy balkonowej.

Papryka, sałata i co jeszcze?

Poza pomidorami na balkonach pojawiają się również inne warzywa. Wśród najczęściej spotykanych są miniaturowe gatunku papryki, marchewka, pietruszka, szczególnie naciowa, oraz sałata. W doniczkach można również umieścić owoce. Wśród najczęściej spotykanych są truskawki i poziomki. Warto wspomnieć o pnących odmianach truskawek, które doskonale prezentują się w wiszących donicach. Coraz chętniej kupowane są też odmiany owocujące nie tylko na przełomie maja i czerwca, ale nawet do pierwszych przymrozków.

Uprawa roślin jadalnych na balkonie nie jest trudna

Na pierwszy rzut oka może się wydawać, że uprawa pomidorków czy truskawek to ogromne wyzwanie dla laika. Czasami tak rzeczywiście jest, ale bardzo często obawy w tym zakresie są całkiem płonne. Jeśli boisz się, że nie uda Ci się uprawa z nasion, to kup w sklepie ogrodniczym gotowe sadzonki. Kilkucentymetrowe pomidory czy truskawki możesz przesadzić do doniczki i z pewnością doskonale będą rosły. Aby móc cieszyć się owocami swojej pracy pamiętaj o tym, by podlewać rośliny co 1-2 dni zależnie od pogody. Najlepiej wieczorem lub wcześnie rano, aby rośliny mogły przyjąć jak największą ilość wody zanim wyschnie. Do nawożenia najlepiej wykorzystać biohumus, nawóz naturalny dostępny w każdym sklepie ogrodniczym a także w wielu marketach. W nagłych wypadkach możesz sięgać po naturalne sposoby ratowania roślin np. mszyc można pozbyć się za pomocą wywaru z pokrzywy.

Uprawa ziół, owoców i warzyw na balkonie to prawdziwa przyjemność. Jedzenie wyhodowanych przez siebie pyszności sprawi radość każdemu, a szczególnie najmłodszym ogrodnikom. Bywa i tak, że dzięki swoim pomidorkom, papryce czy truskawkom dzieci zaczynają sięgać po nielubiane wcześniej owoce i warzywa. Dlatego też warto samemu spróbować uprawy roślin jadalnych nie tylko w ogródku, ale też na parapetach.

Udostępnij Google News Komentarze

Podobne tematy

Polecane dla ciebie