Jak odebrać przesyłkę pocztową za innego adresata?

Jak odebrać przesyłkę pocztową za innego adresata?

W dzisiejszych czasach dość często zdarza się, że ludzie gdzie indziej są zameldowani, a gdzie indziej mieszkają. Niczym niezwykłym jest więc fakt, że w urzędach figuruje adres zameldowania jako adres do korespondencji, nawet jeśli w praktyce osoba mieszka na drugim końcu Polski czy świata. Jednak kiedy przychodzą przesyłki polecone i wymagany jest osobisty podpis pojawia się problem. Co wtedy zrobić? Kto może odebrać taki list czy paczkę?
Reklama
Jakie przesyłki wymagają osobistego podpisu? Warto pamiętać, że wszelkie przesyłki polecone wymagają podpisu odbiorcy. Niekiedy zdarza się, że listonosz pozwala odebrać przesyłkę komuś z najbliższej rodziny, niemniej jednak nie można się obrażać, jeśli nie zechce tego zrobić. Jak można się spodziewać nie wszystkie listy polecone mają taką samą wagę. Bywają takie, których nie można oddać w ręce osoby trzeciej np. wysyłane z sądu czy prokuratury. W takich wypadkach konieczne jest oddanie przesyłki do rąk własnych. Kiedy w drzwiach zostanie awizo? O ile listonosz często oddaje przesyłki polecone bliskim adresata, o tyle odebranie listu poleconego na poczcie bywa znacznie trudniejsze. Urzędnik pocztowy, zanim wyda przesyłkę powinien sprawdzić dane z listu z danymi znajdującymi się w dokumencie tożsamości np. dowodzie osobistym lub paszporcie. W takim wypadku odebranie listu lub paczki przez osobę trzecią staje się trudne a niekiedy nawet niewykonalne.
Reklama
Co zrobić, aby osoba trzecia mogła odbierać przesyłki polecone? W przypadku wielu spraw urzędowych, w tym również odbierania poczty za osobę trzecią, konieczne są specjalne upoważnienia. Wyjeżdżając na stałe najlepiej udać się do notariusza, który sporządzi pełnomocnictwo dla wybranej osoby, by mogła załatwiać najważniejsze sprawy. Należy jednak pamiętać, że upoważnienie notarialne nie jest uznawane przez Urząd Pocztowy. Aby najbliższa osoba mogła odebrać pocztę musi posiadać upoważnienie podpisane przez głównego adresata w Urzędzie Pocztowym w obecności pracownika. Jedynie z takim dokumentem osoba trzecia może odbierać za nas przesyłki polecone. O ile większość spraw urzędowych można załatwić posiadając upoważnienie notarialne, w przypadku odbioru przesyłek poleconych dokument ten nic nam nie pomoże. Należy o tym pamiętać, kiedy wyjeżdżamy na dłużej lub zmieniamy miejsce zamieszkania.
Reklama
Autor - Olga Szarycka
Autor:
|
redaktor zaradnakobieta.pl
o.szarycka@zaradnakobieta.pl
Wydawcą zaradnakobieta.pl jest Digital Avenue sp. z o.o.
Google news icon
Obserwuj nas na
Google news icon
Udostępnij artykuł
Następny artykuł
Reklama
Reklama
Reklama