Zdrowe wakacje - zmniejsz ryzyko chorób intymnych
Udostępnij Google News
Zdrowie

Zdrowe wakacje - zmniejsz ryzyko chorób intymnych

Lato to czas, kiedy znacznie wzrasta ilość infekcji intymnych. Bezpośrednio wpływa na to ciepło, zwiększona wilgotność oraz częstsze korzystanie z toalet publicznych. Zobacz, co zrobić, aby zmniejszyć ryzyko zachorowania.

Bielizna

Infekcje intymne są wywoływane przede wszystkim przez bakterie i grzyby chorobotwórcze. Zarówno jedne jak i drugie mikroorganizmy najlepiej rozwijają się w ciepłym i wilgotnym środowisku. Jak się więc można spodziewać lato to czas, kiedy infekcji intymnych może być więcej. Jednym ze sposobów ograniczenia ryzyka zachorowania jest noszenie odpowiedniej bielizny. Najlepiej sprawdzają się majtki z naturalnych włókien takich jak bawełna oraz z nowoczesnych przewiewnych tkanin sztucznych. Należy zadbać, aby noszona bielizna nie była zbyt obcisła. Specjaliści zachęcają również do zrezygnowania ze stringów, których noszenie, szczególnie latem, zwiększa ryzyko postania infekcji.

Tampony

Kobiety miesiączkują niezależnie od pory roku. Jednak latem bywa to szczególnie uciążliwe. Przede wszystkim w krwi wydostającej się z organizmu bardzo szybko namnażają się bakterie, co powoduje nieprzyjemny zapach i zwiększa ryzyko powstawania infekcji intymnych. Wiele kobiet w gorące dni rezygnuje ze stosowania podpasek, na rzecz wygodniejszych w użyciu tamponów. Korzystanie z nich znacznie zmniejsza ryzyko wystąpienia np. odparzeń skóry w okolicach intymnych, niemniej jednak nie zmniejsza ryzyka powstawania infekcji intymnych. Dlatego też w ciepłe dni należy zmieniać tampony jak najczęściej. Podczas każdej zmiany zaleca się mycie okolic intymnych specjalnym płynem przeznaczonym do tego celu. Dzięki takiemu postępowaniu problem infekcji czy brzydkiego zapachu zostanie ograniczony do minimum.

Publiczne toalety

Latem znacznie więcej podróżujemy. Zwiedzamy różne miasta i kraje. Jednakże niezależnie od miejsca, gdzie przebywamy zawsze zdarza nam się korzystać z publicznych toalet. Jak można się spodziewać każda toaleta jest siedliskiem bakterii. Występują one również w naszych domach, niemniej jednak na te „domowe”  zazwyczaj jesteśmy uodpornieni. Drobnoustroje znajdujące się w publicznych toaletach mogą spowodować poważne infekcje. Dlatego też warto mieć zawsze pod ręką specjalne podkładki na toaletę. Korzystanie z ich znacznie ogranicza ryzyko kontaktu z drobnoustrojami chorobotwórczymi a tym samym zmniejsza ryzyko infekcji.

Prysznic zamiast wanny

Kąpiel pod prysznicem ma wiele zalet. Przede wszystkim pozwala zaoszczędzić sporo pieniędzy na cieplej wodzie. To jednak nie wszystko. Wśród wielu zalet prysznica jest również ta, że nie wysusza skóry i błon śluzowych w tak dużym stopniu jak ciepła kąpiel w wannie. W czasie, kiedy jesteśmy wyjątkowo narażone na infekcje intymne nie warto dodatkowo obniżać swojej odporności przez przesuszanie bariery ochronnej jaką jest błona śluzowa oraz śluz chroniący narządy rodne.

Lato to czas, kiedy wiele kobiet cierpi z powodu zakażeń drobnoustrojami chorobotwórczymi. Warto zastosować kilka powyższych rad, aby znacznie zmniejszyć ryzyko infekcji. Wakacje to czas na odpoczynek, a nie leczenie nieprzyjemnych objawów.

 

 

Udostępnij Google News Komentarze

Podobne tematy

Polecane dla ciebie