5 rzeczy, do których można wykorzystać olej

5 rzeczy, do których można wykorzystać olej

Olej ma dziesiątki zalet i bardzo chętnie jest wykorzystywany w kuchni. Warto jednak wiedzieć, że poza zastosowaniem kulinarnym można go wykorzystać do wielu innych prac domowych. Zobacz do czego poza smażeniem i pieczeniem może przydać Ci się olej.
  1. Czyszczenie mebli
Mieszając łyżeczkę oleju z łyżeczką soku z cytryny uzyskasz doskonały produkt do polerowania drewnianych mebli. Mieszaninę taką nałóż na miękką ściereczkę i przecieraj nią meble. Ten naturalny środek delikatnie oczyści i nabłyszczy drewniane powierzchnie. Dodatkowo olej zabezpieczy drewno przed kolejnymi zabrudzeniami.
  1. Pielęgnacja wyrobów skórzanych
Olej poprawi również kondycję wszelkich, skórzanych przedmiotów.  Dokładnie wyczyszczoną i umytą powierzchnię butów czy torebki posmaruj delikatnie olejem. Po wsiąknięciu w skórę olej sprawi, że będzie ładniej lśniła, ale również zabezpieczy skórzane powierzchnie przed wodą i brudem.
  1. Oliwienie zawiasów
Olej doskonale nadaje się do smarowania skrzypiących zawiasów w drzwiach czy oknach. Można nałożyć go za pomocą niewielkiego pojemniku z atomizerem. Innym sposobem jest nałożenie kilku kropel oleju za pomocą pałeczek do uszu. Olej tak samo dobrze sprawdza się jak smar, ale jego zaletą jest to, że zawsze masz go pod ręką.
  1. Kosmetyk nawilżający
Olej może być wykorzystany jako kosmetyk nawilżający. Wtarty w skórę dłoni i stóp sprawi, że będzie ona lepiej nawilżona, a tym samym bardziej miękka i elastyczna. Kilka kropel oleju na gąbce kąpielowej doskonale nawilży również całą powierzchnię ciała. Ponadto olej wcierany w paznokcie nabłyszcza je, wzmacnia i uelastycznia, zaś nałożony na skórki zmiękcza je i poprawia ich wygląd.
  1. Lśniąca sierść
Olej ma doskonały wpływ na sierść psów i kotów. Wystarczy raz w tygodniu do karmy dodać łyżeczkę oleju, aby już po kilku tygodniach sierść zwierząt nabrała pięknego połysku. Jak widzisz olej ma wiele zastosowań. Nie ważne z jakich roślin został wykonany z pewnością przyda się w kuchni, ale również jako środek pielęgnujący do skór i drewna czy jako cudowny i prosty kosmetyk.   Źródło zdjęcia: pixabay.com
Udostępnij artykuł