Najpierw dokładne czyszczenie
Szare i pokryte plamami fugi w pierwszej kolejności należy dokładnie wyczyścić. Do tego celu można wykorzystać różne środki czyszczące. Płyny, mleczka czy proszki wykorzystywane na co dzień do utrzymania w czystości kuchni i łazienki doskonale poradzą sobie z większością zabrudzeń.
Kiedy na fugach jest pleśń
Łazienka to pomieszczenie, gdzie powietrze jest bardzo wilgotne. Nawet w bardzo zadbanych łazienkach może zdarzyć się pleśń. Jeśli zaatakuje fugi wówczas niezbędne jest odgrzybianie. Jeżeli zauważysz pleśń w swojej łazience kup specjalny środek do odgrzybiania spoin mineralnych i silikonowych. Środek zniszczy szkodliwą grzybnię. Po zastosowaniu substancji odgrzybiającej wyczyść pozostałe zabrudzenia szczoteczką o twardym włosiu, a następnie przetrzyj miękką szmatką.
Nowy kolor fug
Jeśli fugi nadal nie odzyskały swojego pierwotnego koloru możesz spróbować nadać im nową barwę. W sklepach z artykułami budowlanymi można kupić specjalne pisaki oraz farby do malowania fug mineralnych. Dzięki nim szybko odzyskają dawny kolor, albo zyskają zupełnie nowy.
Zabezpieczenie
Wyczyszczone i odmalowane fugi warto zabezpieczyć przed zamakaniem i brudzeniem się. Najlepiej do tego nadają się specjalne preparaty hydrofobizujące. posmarowane nimi fugi nie przyjmują wody, a tym samym również brudu.
Czyste fugi to jeden z pierwszych kroków, który prowadzi do poprawy wyglądu łazienki. Jak widzisz ich uzyskanie nie jest wcale takie trudne. W większości wypadków nie wymaga też specjalnych nakładów finansowych.
Źródło zdjęcia: pixabay.com