Legalna praca za granicą – jak jej mądrze szukać?

Legalna praca za granicą – jak jej mądrze szukać?

Lipiec dobiegł końca i coraz większa liczba studentów, i nie tylko,  zaczyna zastanawiać się  czy przypadkiem nie wybrać się do pracy na następne 2-3 miesiące. Z pewnością warto skorzystać z wolnego czasu i spróbować swoich sił w pracy poza granicami kraju. Dzięki temu można ćwiczyć język obcy, nabyć nowe doświadczenie zawodowe i przede wszystkim zarobić na swoje wydatki. Zobacz jak mądrze szukać pracy w obcym kraju.
Reklama
Bez opłat za pośrednictwo Zgodnie z prawem polskim nie  wolno pobierać opłat za załatwianie pracy. Dlatego też, jeśli ktoś oferuje Ci znalezienie zatrudnienia po uiszczeniu opłaty, powinnaś uważać. Tacy płatni pośrednicy pracy nierzadko okazują się bardzo nieuczciwi. Często właśnie w ten sposób Polacy trafiają do pracy niewolniczej, a kobiety zmuszane są do prostytucji. Korzystaj z usług renomowanych pośredników W Polsce pojawia się coraz więcej agencji pośredników pracy oraz agencji pracy tymczasowej. Zanim odpowiesz na ich ogłoszenia sprawdź dokładnie z kim masz do czynienia. Weryfikację możesz rozpocząć już przeglądając ogłoszenia w prasie czy internecie. Poważna firma pod ogłoszeniem zawsze zamieszcza dane kontaktowe. Ponadto poszukując pracowników dokładnie określa swoje wymagania oraz opisuje stanowisko.
Reklama
Firmy nieuczciwe zazwyczaj umieszczają informację bez dokładnego opisu stanowiska pracy, a często również bez podania danych firmy. Kolejnym krokiem jaki możesz wykonać, by sprawdzić firmę pośredniczącą w zatrudnieniu jest odwiedzenie strony Krajowego Rejestru Sądowego – jeśli pośrednik działa legalnie na terenie naszego kraju powinien się tam znaleźć. Zwróć też uwagę, gdzie przeprowadzana jest rekrutacja. Renomowane firmy zapraszają na spotkania do swojej siedziby. W przypadku niepewnych pośredników częstą praktyką są rozmowy „na mieście”. Nie podejmuj pracy bez umowy Praca oferowana przez pośredników lub agencje pracy tymczasowej musi być legalna, czego gwarancją jest podpisanie umowy. Pamiętaj, by prosić o umowę przed wyjazdem. Powinna ona zawierać wszystkie najważniejsze informacje dotyczące podejmowanej przez Ciebie pracy.
Reklama
Ponadto umowa musi być dostępna w języku polskim. Jeśli znajdą się tam zapisy, których nie rozumiesz – poproś o dzień zwłoki i skontaktuj z prawnikiem. Pamiętaj, że podpisując umowę masz pewność, że czas pracy zostanie wliczony do przyszłej emerytury, otrzymasz ubezpieczenie zdrowotnie i gwarancję wypłaty zarobionych pieniędzy. W razie niedopełnienia obowiązków przez pośrednika umowa daje Ci możliwość dochodzenia swoich praw w sądzie. Jej brak sprawia, że nie należą Ci się żadne przywileje pracownicze, nie obejmuje Cię też ochrona prawna. Praca za granicą może być cudowną przygodą i świetnym doświadczeniem zawodowym. Musisz jednak uważnie jej szukać. Niestety wiele firm działa nieuczciwie na rynku pracy, przez co naraża na niebezpieczeństwo swoich pracowników.   Źródło zdjęcia: pixabay.com
Reklama
Autor - Olga Szarycka
Autor:
|
redaktor zaradnakobieta.pl
o.szarycka@zaradnakobieta.pl
Wydawcą zaradnakobieta.pl jest Digital Avenue sp. z o.o.
Google news icon
Obserwuj nas na
Google news icon
Udostępnij artykuł
Reklama
Reklama
Reklama