Ułamany ząb – jak to naprawić?

Ułamany ząb – jak to naprawić?

Jeśli coś niefortunnie ugryzłaś, albo uderzyłaś się i ułamał Ci się ząb, nie ma powodu do panikowania. Obecnie dentysta może większość uszkodzeń naprawić.
Reklama
Kiedy złamie Ci się ząb i znajdziesz jego część, opłucz ją i włóż do pojemnika z solą fizjologiczną albo płynem do soczewek. Dzięki temu ząb nie wyschnie i nie zmieni koloru. Z ułamanym zębem idź do gabinetu stomatologicznego, tam lekarz zadecyduje co dalej. Po przyjściu do dentysty lekarz najprawdopodobniej zaleci zrobienie zdjęcia rentgenowskiego ułamanego zęba. Dzięki niemu będzie dokładnie mógł określić jak duże jest uszkodzenie. W przypadku, gdy ułamana jest niewielka część istnieje możliwość doklejenia jej. Jeśli to niemożliwe stomatolog może odtworzyć ząb za pomocą masy kompozytowej. Jest to materiał plastyczny, który można dowolnie kształtować. Ponadto produkowany jest w szerokiej gamie kolorystycznej, dzięki czemu stomatolog dobierze idealnie pasującą do naturalnego szkliwa barwę. Jeśli odbudowa za pomocą masy kompozytowej jest niemożliwa czasami wykorzystywane są licówki. Są to cienkie płytki, które nakleja się na przednią część zęba.
Reklama
Dzięki nim ząb wygląda jak nowy. Jeśli ząb jest mocno uszkodzony stomatolog może zadecydować o konieczności założenia porcelanowej korony. Jest to sztuczny ząb, który mocowany jest do pozostałości uszkodzonego zęba. Korona jest tworzona dla konkretnej osoby i dostosowywana do kształtu jej zębów. Dzięki szerokiej gamie kolorystycznej porcelany, korony są zbliżone kolorystycznie do pozostałych zębów, dzięki czemu wyglądają bardzo naturalnie. Osoby z zasobniejszym portfelem mogą zamiast korony założyć implant. Jest to proteza pojedynczego zęba, umieszczana na sztyfcie wmontowanym w dziąsło. Jest to bardzo trwałe rozwiązanie. Implanty pozwalają na normalne funkcjonowanie przez całe dziesięciolecia. Niestety ich wadą jest wysoka cena. Ułamany ząb nie wygląda estetycznie, ale jest też bardziej narażony na próchnicę. Dlatego nie należy zbyt długo zwlekać z naprawieniem  go.   Źródło zdjęcia: pixabay.com
Reklama
Autor - Olga Szarycka
Autor:
|
redaktor zaradnakobieta.pl
o.szarycka@zaradnakobieta.pl
Wydawcą zaradnakobieta.pl jest Digital Avenue sp. z o.o.
Google news icon
Obserwuj nas na
Google news icon
Udostępnij artykuł
Reklama
Reklama
Reklama