7 pomysłów na wykorzystanie folii aluminiowej
Udostępnij Google News
Kuchnia

7 pomysłów na wykorzystanie folii aluminiowej

Folia aluminiowa jest wykorzystywana do różnych celów w kuchni m.in. wykładamy nią formy do pieczenia ciasta. Folia wykorzystywana jest również do przykrywania potraw wkładanych do lodówki czy zapiekanych w piekarniku. Warto jednak wiedzieć, że można ją wykorzystać także do innych zadań.

  1. Czyszczenie przypalonych garnków

Nawet najlepszej kucharce zdarza się przypalić gotowaną potrawę. Sama więc pewnie wiesz jak trudno wyczyścić później garnek wykonany ze stali nierdzewnej, z czarnej warstwy spalenizny. Jeśli chcesz pozbyć się jej w miarę prosto i bez wielkich nakładów finansowych możesz sięgnąć po folię aluminiową. Płat folii zgnieć w kulkę i polej ją niewielką ilością płynu do naczyń. Tak przygotowaną myjką czyść przypaloną powierzchnię okrężnymi ruchami. Sama szybko się przekonasz jak skutecznie działa.

  1. Czyszczenie z rdzy

Za pomocą kulki z folii aluminiowej i płynu do naczyń można również czyścić inne powierzchnie metalowe np. części roweru, z powstałej na nich rdzy.

  1. Ostrzenie nożyczek

To zadanie jest bardzo proste. Wystarczy złożyć folię  kilkukrotnie i przeciąć ją nożyczkami. Do tego celu można wykorzystać nie tylko nową folię aluminiową, ale również zużytą np. z opakowania po kawie czy wykorzystaną wcześniej do zapiekania.

  1. Czyszczenie sreber

Plastikową miskę wyłóż wewnątrz folią aluminiową. Następnie wlej do niej roztwór soli i włóż srebrne przedmioty – sztućce, łańcuszki itp. Po ok. 20 minutach wyjmij srebrne przedmioty z miski i umyj je letnią wodą z mydłem. Na koniec dokładnie wytrzyj miękką szmatką. Będą lśniły jak nowe.

  1. Wspomaganie prasowania

Podkład z folii aluminiowej położony pod wierzchnią warstwę tkaniny na desce do prasowania poprawi wydajność tej czynności. Ciepło oraz para wydobywające się z żelazka odbijają się od aluminiowej powłoki i ułatwiają rozprasowywanie zagnieceń.

  1. Wspomaganie ogrzewania

Folia aluminiowa odbija promieniowanie cieplne, co można wykorzystać również w procesie ogrzewania mieszkania. Jeśli pokryjesz kartonową powierzchnię folią aluminiową i umieścisz ją za kaloryferem, ciepło wydobywające się z grzejnika zamiast wnikać w ścianę zostanie odbite i odesłane do pomieszczenia. W ten sposób można wzmocnić wydajność kaloryferów w sezonie grzewczym.

  1. Folia w pralce

Jeśli masz problem z naelektryzowanym praniem możesz go rozwiązać za pomocą folii aluminiowej. Do bębna pralki wrzuć kulkę z luźno pogiętej folii. Podczas prania zbierze ona ładunki elektryczne i zapobiegnie elektryzowaniu się odzieży.

 

Źródło zdjęcia: pixabay.com

Udostępnij Google News Komentarze

Polecane dla ciebie