Mleka roślinne – hit dietetyczny
Udostępnij Google News
Kuchnia

Mleka roślinne – hit dietetyczny

Z miesiąca na miesiąc mleka roślinne stają się coraz bardziej popularne. Mają ciekawy smak, można je wykorzystywać do przygotowywania różnych potraw, a równocześnie nie zawierają laktozy. Zobacz, co jeszcze warto wiedzieć o tych napojach.

Czym jest mleko roślinne?

Mleko roślinne, tak naprawdę mlekiem nie jest, o tym warto pamiętać. Nazywane są mlekiem ze względu na swój charakterystyczny, biały kolor. Nie zawierają laktozy – białka występującego w mleku krowim, ale za to są bogate w błonnik, którego nie posiada mleko zwierzęce.

Mleka roślinne dostępne w sklepach

Jeszcze do niedawna po mleko roślinne trzeba było się udać do sklepu z żywnością ekologiczną. Dziś można je już kupić w wielu supermarketach. Obecnie najpopularniejsze i najłatwiej dostępne jest mleko sojowe. Nieco rzadziej można kupić mleko migdałowe i kokosowe.  Poza wyżej wymienionymi można trafić również na mleko ryżowe, owsiane, czy konopne.

Dlaczego warto sięgać po mleka roślinne?

Mleko roślinne jest dobrą alternatywą dla mleka zwierzęcego w przypadku osób z nietolerancją laktozy lub uczuleniem na białko mleka krowiego. Mleko roślinne nie zawiera tych związków, dlatego jest zupełnie bezpieczne dla alergików. Równocześnie napój ten jest bogaty w wapń, podobnie jak mleko. Dodatkowo zawiera potas, co sprawia, że jest zalecane osobom z chorobami krążenia. Niewątpliwą zaletą mleka roślinnego jest również niska kaloryczność. Większość napojów tego rodzaju ma niecałe 100 kalorii w szklance. Wyjątek stanowi tutaj mleko kokosowe. Ponadto mleka roślinne zawierają również błonnik, którego nie ma mleko zwierzęce. Ma on pozytywny wpływ na funkcjonowanie układu pokarmowego. Daje uczucie sytości a równocześnie poprawia pracę jelit. Te wszystkie cechy sprawiają, że mleka roślinne mają coraz większą rzeszę zwolenników.

Domowe mleka roślinne

Jeśli w najbliższej okolicy nie masz sklepu oferującego ulubione mleko roślinne możesz spróbować sama je przygotować. Wykonanie napoju roślinnego jest proste i każdy sobie z nim poradzi. Poniżej podajemy przepis na mleko migdałowe. Jeśli wolisz inne smaki przepisy z pewnością znajdziesz w sieci.

Przygotowanie

Szklankę migdałów zalej wodą i mocz przez całą noc. Rano zmiksuj wszystko z czterema szklankami wody. Na koniec przecedź napój za pomocą bardzo gęstego sita lub gazy.

Jak widzisz przygotowanie mleka jest naprawdę proste, a jego zalety są ogromne. Można je wykorzystać do gotowania, pieczenia czy po prostu do picia. Jeśli piłaś już mleko roślinne, to nie trzeba Cię przekonywać o jego zaletach. Jeśli nie próbowałaś go jeszcze to najwyższy czas po nie sięgnąć.

 

Źródło zdjęcia: pixabay.com

Udostępnij Google News Komentarze

Podobne tematy

Polecane dla ciebie