Mleka roślinne – hit dietetyczny
Z miesiąca na miesiąc mleka roślinne stają się coraz bardziej popularne. Mają ciekawy smak, można je wykorzystywać do przygotowywania różnych potraw, a równocześnie nie zawierają laktozy. Zobacz, co jeszcze warto wiedzieć o tych napojach.
Reklama
Czym jest mleko roślinne?
Mleko roślinne, tak naprawdę mlekiem nie jest, o tym warto pamiętać. Nazywane są mlekiem ze względu na swój charakterystyczny, biały kolor. Nie zawierają laktozy – białka występującego w mleku krowim, ale za to są bogate w błonnik, którego nie posiada mleko zwierzęce.
Mleka roślinne dostępne w sklepach
Jeszcze do niedawna po mleko roślinne trzeba było się udać do sklepu z żywnością ekologiczną. Dziś można je już kupić w wielu supermarketach. Obecnie najpopularniejsze i najłatwiej dostępne jest mleko sojowe. Nieco rzadziej można kupić mleko migdałowe i kokosowe. Poza wyżej wymienionymi można trafić również na mleko ryżowe, owsiane, czy konopne.
Dlaczego warto sięgać po mleka roślinne?
Mleko roślinne jest dobrą alternatywą dla mleka zwierzęcego w przypadku osób z nietolerancją laktozy lub uczuleniem na białko mleka krowiego.
Mleko roślinne nie zawiera tych związków, dlatego jest zupełnie bezpieczne dla alergików. Równocześnie napój ten jest bogaty w wapń, podobnie jak mleko. Dodatkowo zawiera potas, co sprawia, że jest zalecane osobom z chorobami krążenia. Niewątpliwą zaletą mleka roślinnego jest również niska kaloryczność. Większość napojów tego rodzaju ma niecałe 100 kalorii w szklance. Wyjątek stanowi tutaj mleko kokosowe. Ponadto mleka roślinne zawierają również błonnik, którego nie ma mleko zwierzęce. Ma on pozytywny wpływ na funkcjonowanie układu pokarmowego. Daje uczucie sytości a równocześnie poprawia pracę jelit. Te wszystkie cechy sprawiają, że mleka roślinne mają coraz większą rzeszę zwolenników.
Domowe mleka roślinne
Jeśli w najbliższej okolicy nie masz sklepu oferującego ulubione mleko roślinne możesz spróbować sama je przygotować.
Wykonanie napoju roślinnego jest proste i każdy sobie z nim poradzi. Poniżej podajemy przepis na mleko migdałowe. Jeśli wolisz inne smaki przepisy z pewnością znajdziesz w sieci.
Przygotowanie
Szklankę migdałów zalej wodą i mocz przez całą noc. Rano zmiksuj wszystko z czterema szklankami wody. Na koniec przecedź napój za pomocą bardzo gęstego sita lub gazy.
Jak widzisz przygotowanie mleka jest naprawdę proste, a jego zalety są ogromne. Można je wykorzystać do gotowania, pieczenia czy po prostu do picia. Jeśli piłaś już mleko roślinne, to nie trzeba Cię przekonywać o jego zaletach. Jeśli nie próbowałaś go jeszcze to najwyższy czas po nie sięgnąć.
Źródło zdjęcia: pixabay.com
Reklama
Reklama
Reklama
Wydawcą zaradnakobieta.pl jest Digital Avenue sp. z o.o.
Obserwuj nas na
Udostępnij artykuł
Polecamy
Następny artykuł
Czytaj więcej
Mleka roślinne to klucz do zdrowia!
Mleka roślinne są coraz popularniejsze jako alternatywa dla tradycyjnego mleka krowiego. Są one bogate w składniki odżywcze, nie zawierają laktozy ani cholesterolu, a także są odpowiednie dla osób z nietolerancją laktozy lub alergią na białko mleka. W tym artykule dowiesz się wszystkiego, co powinnaś wiedzieć o różnych rodzajach mleka roślinnego i ich właściwościach.
Mleko migdałowe: dlaczego warto wybrać roślinny napój dla zdrowia
Mleko migdałowe to napój roślinny, który zyskuje na popularności wśród osób, które chcą zrezygnować z mleka krowiego lub poszukują alternatywy dla tradycyjnego mleka. Dowiedz się więcej o mleku roślinnym!
To mleko jest pełne zdrowych tłuszczy i jest roślinne. Kto może je pić?
Mleko konopne to roślinna alternatywa dla tradycyjnego mleka pochodzenia zwierzęcego, takiego jak mleko krowie czy kozie. Jest ono produkowane z nasion konopi siewnej (Cannabis sativa), która jest rośliną bogatą w składniki odżywcze i cenne substancje.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
© 2024 ZaradnaKobieta.pl