Jak zachować się w restauracji?
Udostępnij Google News
Psychologia

Jak zachować się w restauracji?

Każdemu zdarza się raz na jakiś czas jeść w restauracji. Niekiedy jest to bardzo elegancki lokal, w którym łatwo popełnić jakąś gafę. Odpowiednia wiedza pozwala uniknąć wielu z nieprzyjemnych sytuacji.

Czy można wziąć samemu menu?

Takie pytanie pojawia się już podczas wejścia do restauracji. Jak się okazuje samoobsługa w dobrej restauracji nie jest wskazana. W większości lokali przy wejściu czeka szef sali lub wyznaczony kelner, który podaje menu gościom oraz wskazuje im miejsce przy stoliku.

Jak wezwać kelnera?

Skoro menu masz już w ręce możesz zamawiać. W niektórych restauracjach każdy stolik ma swojego opiekuna, który obserwuje zachowania gości. W takim wypadku wystarczy odłożyć kartę dań na stół, aby przy stoliku pojawił się kelner. Jeśli to nie wystarcza, można dyskretnie nawiązać kontakt wzrokowy z kelnerem lub delikatnie podnieść rękę. Dobrze wychowani goście nie wołają kelnera ani też nie pstrykają na niego.

Czy prosić o przyprawy?

Polacy mają tendencję do przyprawiania dań jeszcze przed ich spróbowaniem. Jest to sporym błędem. Przede wszystkim potrawy wychodzące z kuchni są kilkukrotnie sprawdzane i powinny być dobrze doprawione. Po wtóre dodanie soli lub pieprzu może spowodować utratę smaku potrawy.

Warto też pamiętać, że prosząc o przyprawy dajemy znak kucharzowi, że mu nie ufamy jego umiejętnościom.

Czy pomagać sprzątać kelnerowi?

Często mamy ochotę pomóc kelnerowi pozbierać naczynia ze stołu. Nie powinno się jednak tego robić, ponieważ takim zachowaniem podważamy jego umiejętności. Zadaniem kelnera jest uporządkowanie stołu w trakcie i po posiłku. Jeśli goście mu w tym pomagają, oznacza to, że nie wypełnia swoich zadań należycie.

Często mamy ochotę pomóc innym ludziom w ich obowiązkach. Niekiedy robimy to zupełnie bezwiednie. Codziennie zbieramy w domu ze stołu stertę talerzy, więc wydaje nam się, że to normalne zachowanie również w restauracji. Jak się jednak okazuje takie postępowanie może urazić i zdeprymować osoby mające zapewnić nam komfort podczas posiłku. Takie zachowanie nie najlepiej świadczy również o naszym obyciu – o czym warto pamiętać.

 

Źródło zdjęcia: pixabay.com

 

Udostępnij Google News Komentarze

Polecane dla ciebie