Jak walczyć z lenistwem? – 5 sposobów
Udostępnij Google News
Psychologia

Jak walczyć z lenistwem? – 5 sposobów

Typowy leń nie ma ani chęci, ani żadnej motywacji do tego, aby zrobić cokolwiek. Dotyczy to zarówno dzieci, młodzieży, jak i ludzi dorosłych. Każdy z nas ma w sobie coś z małego lenia, nie każdy jednak systematycznie z nim walczy. Ogólnie lenistwo uznawane jest za stan, w którym osoba nie wykonuje jakiegoś zadania bez konkretnego powodu przedłużając tym samym czas swojego wypoczynku i odpoczynku. Cecha ta staje się szczególnie uciążliwa w czasie pracy. Mamy jednak kilka rad, które pozwolą na pokonanie typowego lenistwa:

1. Autosugestia

Powtarzaj sobie, że osiągniesz coś kiedy będziesz więcej się uczyć, poznawać i pracować. Tylko wtedy staniesz się wspaniałym człowiekiem, kiedy pomożesz sobie rozwinąć się odpowiednio. Możesz sobie parę razy dziennie powtarzać, szczególnie w chwilach zwątpienia i kiedy po prostu nie chcesz czegoś zrobić: „jeśli to zrobię, przyniesie mi to korzyści w przyszłości: znajdę pracę, będę miała dużo pieniędzy, szef zwróci na mnie uwagę i może da mi podwyżkę” itd..

2. Plan działania

Jeśli masz do wykonania naprawdę pochłaniającą czas pracę ustal sobie uprzednio plan działania i staraj się go trzymać punkt po punkcie. Nie rób niczego na ostatnią chwilę i w ostatnim dniu, a rozłóż sobie pracę na parę kolejnych dni. Możesz go wywiesić w tym samym miejscu, gdzie karteczki samoprzylepne i odbierać sobie niżej opisane plusy za nietrzymanie się swojego planu z jakiegokolwiek powodu.

3. Energia do działania

Jeśli brakuje Ci energii do działania zakup w najbliższej aptece preparaty z magnezem i witaminą B6 oraz rozpuszczalne tabletki typu „Wapń + witamina D” albo popularny „Plusssz”.

4. Kary i nagrody

Za każdą wykonaną czynność dawaj sobie punkty nagrody, które później będziesz mogła wymienić na coś naprawdę fajnego: nowe zakupy, kosmetyki, ubrania. Dawaj sobie plusy za każdą czynność, nawet najbardziej prostą typu: pozmywanie naczyń, uprzątnięcie biurka, przeczytanie 15 stron książki. Ustal też nagrody np. „za 50 plusów kupię sobie nową bluzkę”.

5. Karteczki samoprzylepne

Za każdym razem kiedy odmawiasz sobie zrobienia jakiejś pracy, którą miałaś wykonać naklejaj w widocznym miejscu kartkę ze swoją wymówką. Po paru dniach zobaczysz jak błahe powody wybierasz i jak dużo tych karteczek wisi w danym miejscu… Szybko spostrzeżesz, że to dlaczego czegoś nie wykonujesz nie ma sensu.

Udostępnij Google News Komentarze

Polecane dla ciebie