4 patenty dla zapominalskich miłośników kwiatów doniczkowych
Udostępnij Google News
Dom i ogród

4 patenty dla zapominalskich miłośników kwiatów doniczkowych

Lubisz kiedy w domu jest zielono, ale często zapominasz o podlewaniu? Taki problem ma wiele osób. Poznaj cztery sposoby na utrzymanie roślin doniczkowych w dobrej kondycji bez codziennego podlewania.

  1. Ceramiczne dozowniki

Ceramiczne dozowniki w dolnej części mają kształt rożka, natomiast ich górna część zazwyczaj jest bardziej dekoracyjna. Dolna część dozownika jest wbijana w ziemię. W otwór znajdujący się na górze wlewana jest woda, która powoli spływa do ziemi. Korzystając z dozownika nie ma konieczności podlewania rośliny, wystarczy tylko co kilka dni uzupełnić zapas wody.

  1. Szklane lejki

Podobnie jak dozowniki działają szklane lejki. Są one zbudowane z pojemniczka, który napełnia się wodą oraz cienkiego leka, który wbijany jest w ziemię. Wraz z wysychaniem gleby ze zbiorniczka pobierana jest woda, która nawadnia roślinę.

  1. Podstawki pod doniczki

Podstawki pod doniczki są najbardziej znanym sposobem na utrzymanie kwiatów w dobrej kondycji. Jednak, aby zadziałały dno doniczki musi być wypełnione przepuszczalnym materiałem takim jak keramzyt lub żwirek. Jeśli tak jest wystarczy nalać wody do podstawka, a korzenie rośliny same zaczną ja pobierać.

  1. Kulki żelowe

To stosunkowo nowy sposób na utrzymanie wilgoci w doniczce. Żelowe kulki należy wymieszać z górną warstwą ziemi w doniczce. Po obfitym podlaniu kulki zamykają w swoim wnętrzu wilgoć, którą następnie oddają do wyschniętej gleby.

Niezależnie od tego czy skorzystasz z dozowników, lejków czy żelowych kulek musisz pamiętać, że rośliny muszą być podlewane. Wprawdzie powyższe wynalazki zmniejszają ryzyko wyschnięcia roślin, co jednak nie zmienia faktu, że o uzupełnieniu wody choć raz na tydzień należy pamiętać.

 

Źródło zdjęcia: pixabay.com

Udostępnij Google News Komentarze

Podobne tematy

Polecane dla ciebie