Alergie skórne u dziecka - jak sobie z nimi radzić? (dziecisawazne.pl)

Alergie skórne u dziecka - jak sobie z nimi radzić? (dziecisawazne.pl)

Skóra małego dziecka jest niezwykle delikatna, wrażliwa na różnego rodzaju bodźce i tym samym podatna na podrażnienia, uczulenia, alergie. W wyniku zetknięcia się z czynnikiem alergizującym, szybko staje się zaczerwieniona, swędząca, problematyczna. Alergie skórne u dziecka mogą pojawiać się w różnym wieku. U około połowy dzieci pierwsze objawy występują już między 3 a 6 miesiącem życia. U większości utrzymują się do 5 roku życia.
Reklama
Dziś alergie skórne u dziecka to prawdziwe utrapienie. Aż 30% niemowląt i małych dzieci cierpi z ich powodu. Za alergiami skórnymi u maluchów może stać wiele czynników. Tak naprawdę dyskomfort może wywołać wszystko - od pieluch i chusteczek zaczynając, poprzez proszki do prania i płyny do płukania, na kosmetykach do codziennej pielęgnacji kończąc. Najczęściej występującą alergią skórną u dzieci jest AZS, czyli atopowe zapalenie skóry. Czym jest ta choroba, jakie daje objawy, a także jak ją leczyć? O tym w poniższym artykule.

AZS - co to za choroba?

Atopowe zapalenie skóry to choroba uwarunkowana genetycznie, rozwijająca się na podłożu skazy atopowej - zaburzenia związanego z nieprawidłową, nadmierną odpowiedzią na alergeny. Jest to choroba przewlekła i nawrotowa. Czasami znika zupełnie, pozostawiając po sobie jedynie suchą i skłonną do podrażnień skórę. Czasami przechodzi w inną chorobę alergiczną, np. astmę oskrzelową czy przewlekły nieżyt nosa. Atopowe zapalenie skóry u dzieci wiąże się często z alergią pokarmową, szczególnie z nietolerancją laktozy i glutenu oraz nadwrażliwością na kakao, orzechy i owoce cytrusowe. Wśród głównych przyczyn AZS wymienia się także czynniki genetyczne, uszkodzenia bariery ochronnej skóry oraz zanieczyszczenia środowiska.
Reklama
Objawy AZS mogą zaostrzać się przy stresie i kontakcie z substancjami drażniącymi. Zmiany skórne mogą zaostrzyć się także w okresie wzmożonej ekspozycji na kurz lub po kontakcie z sierścią i śliną zwierząt. Atopowe zapalenie skóry to choroba, która wymaga nie tylko odpowiedniej pielęgnacji skóry dziecka, ale także rozważnego wybierania ubranek i odpowiedniego prania rzeczy oraz pościeli malucha.

Charakterystyczne objawy AZS

Alergie skórne u dziecka, takie jak atopowe zapalenie skóry dają wyraźne objawy. Charakteryzują się wypryskowymi zmianami skórnymi, którym często towarzyszy uporczywy i dokuczliwy świąd, zmiany zapalne i łuszczenie się skóry. Wypryski na skórze mają zazwyczaj postać zaczerwienionych grudek, które dość szybko otwierają się i sączą. Skóra z AZS jest wyraźnie szorstka, ma skłonności do silnego łuszczenia się, a także twardnienia i bolesnych pęknięć. Objawy AZS skoncentrowane są głównie na twarzy, choć oczywiście mogą rozszerzać się na całe ciało - nawet skórę głowy. Skóra na twarzy dziecka jest napięta i mocno zaczerwieniona. Policzki określane są jako "lakierowane", a uszy sprawiają wrażenie "naderwanych". U starszych dzieci charakterystyczne zmiany pojawiają się w zgięciach łokci, na kolanach, dłoniach, stopach.
Reklama
W przypadku alergii przyjmującej postać AZS do typowych objawów należą także: - rumień na twarzy - wypryski wokół brodawek sutkowych - złuszczanie naskórka - łupież - cienie w okolicy oczu - nawracające zapalenie spojówek - nawracające wirusowe zapalenie skóry - wyciek ropny - markotność dziecka - kłopoty ze snem i bezsenność Więcej na ten temat tutaj: http://www.lovela.pl/objawy-alergi-u-dzieci

Leczenie alergii skórnych

Alergie skórne u dziecka leczy się w różny sposób. Wszystko zależy od wieku malucha i stanu jego skóry. Jeśli dziecku dokucza swędzenie, ale nie występują przy tym inne objawy, lekarz zaleci leki przeciwhistaminowe. Jeśli świąd jest wyjątkowo dokuczliwy, lekarz może zaproponować połączenie ich z lekami I generacji, które nie tylko łagodzą swędzenie, ale również działają uspokajająco. Gdy doszło już do zakażenia bakteryjnego, konieczne bywa podanie antybiotyku. Niekiedy niezbędne jest zastosowanie sterydów, które złagodzą stan zapalny. Bardzo ważne w leczeniu alergii skórnych jest unikanie alergenów.

Codzienna profilaktyka przy alergiach skórnych i AZS

Przy alergiach skórnych należy zmienić pewne nawyki i przestrzegać kilku zasad. Na początek - kąpiele. Alergiczna i atopowa skóra malucha nie lubi częstych kąpieli.
Reklama
Dzieci z AZS powinno się kąpać nie częściej niż raz dziennie. Sama kąpiel nie powinna trwać dłużej niż 15 minut. Ważne też, aby woda nie była zbyt gorąca. Idealna temperatura wody = temperaturze ciała. Aby zminimalizować ryzyko wystąpienia podrażnień podczas kąpieli, warto dodawać do wody preparaty nawilżające. Specjaliści zalecają kąpiele w płatkach owsianych lub krochmalu. Do nawilżania skóry dziecka należy używać delikatnych, bezzapachowych kosmetyków, które nie wywołują objawów alergicznych. Skóra alergiczna łatwo ulega przesuszeniu, dlatego po każdej kąpieli należy nawilżać ją przy pomocy balsamu nawilżającego lub emolientu, który pomoże odbudować barierę ochronną. W okresie letnim należy chronić skórę dziecka przed promieniowaniem UV, smarując ją kremami z filtrem zawierającymi tlenek cynku lub dwutlenek tytanu. Ważny jest także wybór ubranek. Biorąc pod uwagę fakt, że alergie skórne u dziecka wywołują bolesne podrażnienia, ubranka powinny być jak najbardziej delikatne. Dobrze, aby odzież była przewiewna i wykonana z naturalnej bawełny. Ubranka, które mają bezpośredni kontakt z chorą skórą, powinny być pozbawione jakichkolwiek szwów, które mogłyby dodatkowo drażnić. Jeśli chodzi o bieliznę dziecka, to wybieramy tylko taką w kolorze białym.
Reklama
Kolorowa bielizna, ze względu na użyty barwnik, mogłaby dodatkowo podrażniać wrażliwą skórę.

Uwaga na pranie!

Pranie to nieodłączny element higieny. Ubranka dziecka z AZS należy prać wyjątkowo często, gdyż tłuste maści i kremy lubią osadzać się na tkaninach. Ale uwaga! Ciuszki i pościel małego alergika nie powinny być prane w pierwszym, lepszym proszku. Do prania należy używać wyłącznie starannie wyselekcjonowanych środków - takich, które nie powodują podrażnień skóry. Zamiast tradycyjnych proszków, lepiej jest wybrać hipoalergiczny płyn do prania, jak np. LOVELA płyn do prania (do kupienia tutaj: https://www.mall.pl/zel-pranie/lovela-color-5-l). Zaletą takiego płynu do płukania jest to, że znacznie lepiej wypłukuje się z ubrań, a co za tym idzie - mniej podrażnia. Warto w tym miejscu dodać, że LOVELA płyn do prania nie tylko skutecznie pierze dziecięce ubranka, bieliznę i pieluszki, ale także skutecznie wspomaga pielęgnację skóry wrażliwej, podrażnionej, alergicznej i atopowej. Ten hipoalergiczny środek jest na tyle bezpieczny, że spokojnie można w nim prać rzeczy niemowlaka - nawet od pierwszych dni jego życia. Dzięki specjalnej strukturze, nie podrażnia skóry.  
Reklama
Autor - Olga Szarycka
Autor:
|
redaktor zaradnakobieta.pl
o.szarycka@zaradnakobieta.pl
Wydawcą zaradnakobieta.pl jest Digital Avenue sp. z o.o.
Google news icon
Obserwuj nas na
Google news icon
Udostępnij artykuł
Reklama
Reklama
Reklama