Jak nie przepłacać za leki?

Jak nie przepłacać za leki?

Polacy znani są z tego, że kupują i zażywają bardzo dużą ilość leków oraz suplementów diety. Z tego można wywnioskować, że w aptekach pozostawiamy ogromne sumy pieniędzy. Jednym z powodów, dla których wydatki na leki są tak wysokie jest nieprzemyślane kupowanie leków, czy robienie zakupów w jednej aptece.  Zobacz jak można obniżyć rachunki za leki.
Reklama
  1. Proś o generyki
Lekarze zazwyczaj przepisują konkretny lek, ponieważ jest on najbardziej popularny, najczęściej kupowany albo wiedzą, że jest dostępny w aptece. Często jednak można kupić zamiast wskazanego preparatu jego zamiennik. Jest to produkt o takim samym składniku czynnym oraz dawce, ale sprzedawany pod inną nazwą i produkowany przez inną firmę. Zazwyczaj leki generyczne różnią się nie tylko nazwą ale również ceną. Dlatego podczas wizyty u lekarza warto zapytać czy nie istnieje tańszy zamiennik wypisanego leku. To pytanie można także zadać farmaceucie podczas wizyty w aptece.
  1. Kupuj duże opakowania
Leki przepisywane przez lekarza można kupić jedynie we wskazanej na recepcie ilości.
Reklama
Jednak są w aptekach preparaty, które można nabyć bez recepty. Wśród nich są leki przeciwbólowe, rozkurczowe, na trawienie itp. Jeśli Ty lub członkowie Twojej rodziny używacie ich często wówczas warto kupić leki na zapas. Wybierając duże opakowanie jednorazowo zapłacisz więcej, ale w przeliczeniu na tabletkę z pewnością taki zakup się opłaci. Poza tym nie tylko wydasz mniej pieniędzy, ale też leków wystarczy Ci na dłużej.
  1. Sprawdź ceny w różnych aptekach
Jednym z naszych przyzwyczajeń jest robienie zakupów w jednym sklepie.
Reklama
Robimy tak kupując żywność, ale także kupując leki. Wiele osób jest przekonanych, że w każdej aptece zapłaci za leki tyle samo, a to ogromny błąd. Istnieje lista leków refundowanych, których koszt jest zryczałtowany i wszędzie ich cena jest jednakowa, jednak to tylko wąska grupa leków. Natomiast większość preparatów leczniczych, a zwłaszcza tych dostępnych bez recepty i nie refundowanych bardzo różni się ceną w poszczególnych aptekach. Dlatego też warto odwiedzić kilka aptek  i porównać ceny kupowanych specyfików.
  1. Jeden składnik tańszy niż wiele
Wiele leków, które przyjmujemy np. na przeziębienie łączy w sobie kilka substancji czynnych.
Reklama
Niekiedy nie muszą być one podawane w jednej tabletce. Dość często zdarza się, że poszczególne substancje czynne można kupić w dwóch czy trzech różnych preparatach np. kupując osobno witaminę C i osobno paracetamol. Nierzadko kupując dwa leki zapłacisz znacznie mniej niż za jeden. Zanim jednak zastosujesz takie rozdzielenie  zapytaj lekarza lub farmaceuty czy jest to dozwolone.
  1. Czytaj etykiety
Na etykietach napisany jest skład oraz działanie leku.
Reklama
Sprawdzaj czy na pewno potrzebujesz tego preparatu, który kupujesz. Wybierając leki często kierujemy się opinią innych, reklamą czy znaną marką a nie faktycznym działaniem. Dlatego zanim wydasz kilkadziesiąt złotych np. na lek na kaszel suchy zastanów się czy na pewno nie masz kaszlu mokrego, bo wtedy medykament nie pomoże a pieniądze wydane i tak nie wrócą. Polacy każdego roku zostawiają nawet kilka tysięcy złotych w aptekach. Niekiedy jest to konieczne, a innym razem wyraźnie przepłacają. Oszczędność to bardzo dobra cecha, więc spróbuj wykorzystać powyższe wskazówki a sama się przekonasz, że w Twoim portfelu zostanie kilka złotych ekstra.   Źródło zdjęcia: pixabay.com
Reklama
Autor - Olga Szarycka
Autor:
|
redaktor zaradnakobieta.pl
o.szarycka@zaradnakobieta.pl
Wydawcą zaradnakobieta.pl jest Digital Avenue sp. z o.o.
Google news icon
Obserwuj nas na
Google news icon
Udostępnij artykuł
Czytaj więcej
Na tle wody mężczyzna z depresją siedzi w dramatycznej pozie przytrzymując dłońmi głowę
Każdego roku coraz więcej osób dowiaduje się o tym, iż cierpią oni na depresję. Czasami sami podejrzewamy, iż mamy taki problem – a dla niektórych jest to ogromne zaskoczenie i trudna do zaakceptowania diagnoza. Depresja jest jednak prawdziwym problemem, którego nie damy rady zignorować - musimy więc nauczyć się z nią funkcjonować. Warto poznać różne kroki, które umożliwią nam normalne życie - tym bardziej, jeżeli wiemy już, że przed nami długi czas leczenia.
Liki24 – serwis dostawy leków w konkurencyjnych cenach
Kupując leki w aptekach w mieście, prawdopodobnie natrafialiście Państwo na brak towaru na półkach lub różnicę w cenie tego samego leku w różnych aptekach. Na przykład, w dwóch sąsiednich aptekach cena może się znacznie różnić. Aby rozwiązać te problemy powstała platforma Liki24, której celem jest dostarczenie zamówienia w najlepszej cenie, aby klient nie stał w kolejce i nie szukał leków z listy w różnych aptekach. Liki24 to polski healthcare startup, a na Ukrainie to firma odnosząca sukcesy oraz zajmująca czołową pozycję w swoim segmencie. Marketplace zajmuje się wyszukiwaniem i dostawą leków na receptę i bez recepty w cenach niższych od cen aptecznych. Oprócz leków Liki24 dostarcza również suplementy diety, witaminy i kosmetyki. Platforma znacznie upraszcza zakup leków, uwalniając klientów od nadpłat i niepotrzebnej straty czasu na poszukiwania. Bez wychodzenia z domu możecie Państwo kupić potrzebne leki z rabatem do 30% i dostać je w ciągu kilku godzin “pod same drzwi”.
Przepis na domowy syrop na przeziębienie
Jak poradzić sobie z przeziębieniem? Spróbuj najpierw zwalczyć je za pomocą domowych sposobów. Poniżej znajdziesz przepis na domowy syrop. Głównymi składnikami leku są: imbir, miód, cytryna i melisa.
Reklama
Reklama
Reklama