Jak posprzątać bez chemii?

Jak posprzątać bez chemii?

Już niedługo święta i przed nami świąteczne porządki. Dla wszystkich, którzy cenią sobie ekologiczne rozwiązania mamy kilka pomysłów jak można posprzątać bez użycia chemii.

Ściereczki z mikrofibry

Mikrofibra to nowoczesna tkanina, która doskonale sprawdza się podczas sprzątania. Cienkie włókna sprawiają, że jest bardzo chłonna, świetnie ściera kurz oraz różne zabrudzenia. Można nią czyścić niemal wszystkie powierzchnie bez użycia żadnych detergentów. Doskonale nadaje się do czyszczenia luster, szyb, sprzętu RTV czy mebli.

Czyszczenie parą

Gorąca para świetnie sprawdza się podczas sprzątania. Za jej pomocą można wyczyścić niemal wszystko. Odpowiednio dostosowany sprzęt pozwala na umycie parą podłogi, kuchenki, zlewu czy płytek w łazience. Dodatkową zaletą sprzątania za pomocą pary jest jej działanie dezynfekujące. Jeśli masz w domu małe dzieci lub alergików to zakup parownicy do sprzątanie jest bardzo dobrym pomysłem. Dzięki niej nie musisz korzystać z chemicznych środków do czyszczenia, które są silnymi alergenami. Ponadto masz pewność, że w Twoim domu nie ma kurzu, brudu i roztoczy.

Ocet

Ocet jest niemal w każdej kuchni. Można go kupić w sklepie spożywczym, kosztuje niewiele przy czym jest doskonałym środkiem czyszczącym. Można go wykorzystać do mycia okna czy lustra. Wystarczy, że zrobisz roztwór z 1 części octu i 10 części wody, a następnie przetrzesz namoczoną w nim ściereczką szklaną powierzchnię. Ocet świetnie sprawdzi się również podczas czyszczenia piekarnika. Do tego zadania trzeba jednak przygotować roztwór octu z wodą w proporcji 1:1.

Proszek do pieczenia

Za pomocą proszku do pieczenia możesz doskonale wyczyścić fugi w łazience lub kuchni. Wystarczy, że nałożysz go za pomocą wilgotnej ściereczki na zabrudzoną fugę. Po 20 minutach zetrzyj proszek wilgotną szmatką.

Soda oczyszczona

Sodę można wykorzystać do wielu zadań. Wśród jej zalet znajdują się m.in. działanie wybielające oraz pochłanianie nieprzyjemnych zapachów. Jeśli masz problem z nieprzyjemnie pachnącym dywanem soda z pewnością pomoże. Wystarczy, że rozsypiesz ją na dywanie, pozostawisz przez ok. 15 minut, a następnie odkurzysz dywan. Agnieszka
Udostępnij artykuł