8 wskazówek, jak dbać o pralkę
Udostępnij Google News
Dom i ogród

8 wskazówek, jak dbać o pralkę

Poznajcie 8 wskazówek dotyczących tego, jak dbać o pralki. Stosowanie się do nich zdecydowanie wydłuży czas działania waszego urządzenia.

1.

Uważaj na to, co wkładasz do pralki.

Nie wrzucaj do pralki wszystkich ubrań jak popadnie. Uważaj zwłaszcza na ubrania poplamione środkami łatwopalnymi - np. benzyną czy rozpuszczalnikiem - te środki mogą uszkodzić wewnętrzne części pralki. Ubrania z metalowymi akcesoriami (np. drutami ) mogą zniszczyć uszczelki i kable. Takie rzeczy najpierw włóż do specjalnych woreczków lub po prostu pierz ręcznie.

2.

Zostawiaj wolne miejsce w bębnie.

Częstym błędem, który popełniamy w trakcie prania, jest przeładowanie pralki. Uniemożliwia to dokładne rozprowadzenie środka piorącego, przez co ubrania się nie dopierają. Jednak przede wszystkim może doprowadzić nawet do uszkodzenia bębna. Zasada jest taka, żeby zostawić w pralce miejsce minimum na szerokość dłoni.

3.

Czyść pralkę z osadu.

Raz na jakiś czas zrób "puste pranie" - wybierz wysoką temperaturę prania i dodaj środek piorący albo sam ocet.

4.

Dbaj o filtr w pralce.

Na filtrze często zatrzymują się małe przedmioty, jak monety, guziki. Dlatego przed wrzuceniem ubrań do pralki, sprawdź czy coś niepożądanego nie znajduje się w ich kieszeniach.

5.

Rób odstępy między praniami.

Zbyt częste używanie pralki powoduje przegrzanie się jej elementów. Odczekaj minimum 1 godzinę pomiędzy jednym a drugim praniem.

6.

Uważaj na twardość wody.

Najpierw sprawdź, czy woda w twoim domu jest twarda - do tego celu kup paskowy tester. W walce z twardą wodą najlepiej sprawdza się filtr umieszczany przy wężu zasilającym. Możesz też po prostu stosować tabletki ze środkiem do zmiękczania wody, jednak wiele nowoczesnych środków do prania już go zawiera.

7.

Dbaj o czystość pralki.

Zewnętrzną część pralki przecieraj gąbką z ciepłą wodą i płynem do mycia naczyń. Po praniu zostawiaj uchylone drzwiczki od pralki, by pozostała w jej wnętrzu woda odparowała. Przecieraj też szmatką uszczelki drzwiczek. Pamiętaj o myciu zasobnika na proszek do prania.

8.

Stosuj odkamienianie pralki.

Zrób "puste pranie" w temperaturze 90 stopni Celsjusza ze specjalnym środkiem do odkamieniania pralki.

Dzięki tym wskazówkom twoja pralka będzie ci służyć zdecydowanie dłużej!

Źródło zdjęcia: unsplash.com

 

 

Udostępnij Google News Komentarze

Podobne tematy

Polecane dla ciebie