Dom pachnący pomarańczami

Dom pachnący pomarańczami

Boże Narodzenie ma swoje aromaty. Jednym z najbardziej charakterystycznych jest zapach pomarańczy, często łączony z zapachem korzennych przypraw. Zobacz jak samodzielnie przygotować pachnące ozdoby i naturalne odświeżacze do swojego domu.

 Owocowe dekoracje

Cytrusy charakteryzują się bardzo silnym i przyjemnym aromatem. Aby go z nich wydobyć nie trzeba wcale dużo zachodu. Jednym ze sposobów jest wbicie w skórkę pomarańczy dużej ilości goździków. Można je umieścić zupełnie dowolnie lub stworzyć świąteczny wzór. Aby zwiększyć intensywność zapachu możesz delikatnie ponacinać skórkę cytrusów. Kilka tak przygotowanych owoców ułóż w misce lub na paterze. Będą nie tylko pięknie pachniały, ale również cudownie wyglądały.

 Pachnące patyczki

Z pewnością nieraz spotkałaś się w sklepie z ozdobą jaką jest mały flakonik z włożonymi doń patyczkami. Wewnątrz flakonu znajduje się pachnąca mieszanina, która wolno paruje nadając piękny zapach całemu otoczeniu. Jak możesz się spodziewać tego typu ozdoba nie jest tania. Jednak nie oznacza to, że nie możesz się nią cieszyć w swoim domu. Wystarczy, że do dekoracyjnego wazonika lub buteleczki nalejesz specjalnie przygotowaną mieszaninę. Wlej do pojemnika wodę, następnie dodaj łyżkę sody, łyżkę wódki oraz kilka kropli olejku pomarańczowego. Wszystko razem dokładnie wymieszaj. Na koniec włóż do wazonika kilka długich patyczków np. od szaszłyków. W ten sposób powstanie piękna i pachnąca ozdoba.

 Żelowy odświeżacz

Jeśli lubisz żelowe odświeżacze powinnaś wiedzieć, że możesz spróbować robić je samodzielnie. Tym razem potrzebne Ci będą żelowe kulki do nawadniania roślin, woda, olejek pomarańczowy i dekoracyjne naczynie np. szklanka czy filiżanka. Wsyp do naczynia kulki żelowe i zalej je wodą z dodatkiem olejku. Po kilkunastu minutach odlej nadmiar wody. Z kulek powoli będzie parowała woda pachnąca pomarańczą, a całe pomieszczenie napełni niezwykły świąteczny aromat.

 Przyzwyczailiśmy się, że odświeżacze powietrza najlepiej kupować w sklepach. Najczęściej stawiamy na świece zapachowe, ale również wazoniki z pachnącymi patyczkami czy żelowe odświeżacze. Trzeba przyznać, że nie są to tanie rzeczy. Dlaczego więc nie spróbować własnych sił w tworzeniu aromatycznych ozdób i odświeżaczy? Są tańsze, ładniejsze i przede wszystkim nie zawierają chemicznych dodatków, które mogą uczulać.

Źródło zdjęcia: pixabay.com

Udostępnij artykuł