10 sposobów na radzenie sobie z płaczem niemowlaka
Większość małych dzieci w ciągu dnia bardzo często płacze. Spowodowane jest to najróżniejszymi przyczynami. Pamiętajmy, że niemowlę komunikuje się z nami jedynie w ten sposób, wyraża swoje emocje i potrzeby. Oczywiście w momencie gdy nie potrafimy odnaleźć powodu łez zaczynamy się denerwować, boimy się, że dzieje się coś niedobrego, że nie możemy pomóc naszemu szkrabowi.
Reklama
Nasze nerwy mogą jeszcze pogorszyć sprawę. Mówmy do dziecka spokojnie i zarażajmy je swoją pozytywną energią, niech czuje naszą miłość i troskę. Dziecko powinno również mieć poczucie bezpieczeństwa i spokoju pośród najbliższych.
1. Nieoceniona moc przytulania – w ramionach zrelaksowanej mamy dziecko szybko się uspokoi. Przytul malucha do piersi, jeszcze niedawno było tuż pod twoim sercem, gdy znów usłyszy jego znajome bicie poczuje się spokojne , bezpieczne i szybko się wyciszy.
2. Pomoc kocyka bądź chusty – stworzenie dziecku ciasnej ograniczonej przestrzeni przypomni warunki z łona mamy. Ciasno otulony maluch szybko się uspokoi, ponieważ ograniczymy ilość nowych dla niego bodźców.
3. Kołysanie – czynność ta również przypomina dziecku o spokojnym życiu w brzuszku mamy.
Jest znacznie bardziej intensywnym uspokajaniem jednak również pomoże wyciszyć malucha.
4. Leżenie w łóżeczku –dzieci płaczą z najróżniejszych przyczyn - również gdy są zmęczone, dlatego warto również położyć malucha to znanego mu łóżeczka, w którym odseparuje się od nadmiernej ilości otaczających go bodźców. Dobrym wyjściem jest również położenie się z dzieckiem w swoim łóżku. Połączymy w ten sposób przytulanie, odpoczynek malucha, jak również mama która czuwa nad szkrabem całą dobę będzie miała możliwość trochę odpocząć.
5. Relaksująca kąpiel – niektóre maluchy wprost uwielbiają się kąpać jeśli więc spróbujesz włożyć go do ciepłej wody z dodatkiem jego ulubionego płynu i będziesz delikatnie obmywać, może udać się go skutecznie uspokoić. Pamiętaj że również przyczyną płaczu może być bardzo bolesna kolka, dla której kąpiel również będzie świetnym lekarstwem, ponieważ pomoże rozkurczyć brzuszek.
6. Głaskanie czułej mamy - wiele mam zauważyło, że ich dzieci znacznie szybciej zasypiają gdy delikatnie je głaszczą - po policzku, główce. Z pewnością czując bliskość mamy dziecko znacznie szybciej się uspokoi.
7. Leżenie na brzuszku – pozycja taka jest raczej szeroko odradzana przez środowisko medyczne jako niewskazana do spania dla malucha. W przypadku jednak gdy dziecko cierpi przez bolesne kolki połóżmy je na brzuszku i delikatnie masujmy lub głaszczmy po pleckach.
8. Piosenka, suszarka, odkurzacz – głos mamy, który słyszały jako pierwszy jest dla dzieciaczków często niezwykle kojący, warto więc śpiewać maluchowi ulubioną piosenkę.
Kojąco i uspokajająco może również działać dźwięk wydawany przez suszarkę do włosów lub odkurzacz. Dzieci jednak boją się nadmiernych hałasów dlatego zadbajmy aby sprzęty wywołujący przyjemny szum znajdowały się w pewniej odległości od naszej pociechy.
9. Masaż stópek lub plecków – masaż odpręża i relaksuje nawet dorosłego człowieka, jeśli wykonywany jest z zastosowaniem oliwki pomaga rozluźnić napięte mięśnie i się uspokoić.
10. Smoczek - wiele osób uznaje te metodę za ostateczność lub całkowicie się jej wystrzega. Silny odruch ssania u małych dzieci powoduje, że podanie smoczka bardzo szybko uspokaja malucha. Nie dawajmy jednak go szkrabowi, który nie ukończył jeszcze 1 miesiąca życia, aby dziecko zdążyło się nauczyć prawidłowego ssania piersi.
Marta
Reklama
Reklama
Reklama
Wydawcą zaradnakobieta.pl jest Digital Avenue sp. z o.o.
Obserwuj nas na
Udostępnij artykuł
Polecamy
Następny artykuł
Czytaj więcej
Po czym poznać że dziecko ząbkuje?
Jeśli jesteś mamą, prawdopodobnie z niecierpliwością oczekujesz momentu, kiedy Twoje dziecko zacznie ząbkować. To ważny etap rozwoju, który może być zarówno ekscytujący, jak i trudny zarówno dla malucha, jak i dla Ciebie. Ale jak rozpoznać, że dziecko właśnie ząbkuje? Oto kilka objawów, na które warto zwrócić uwagę.
Próchnica butelkowa: jak jej zapobiegać i leczyć
Próchnica butelkowa, znana również jako próchnica wczesnego dzieciństwa, powstaje na skutek długotrwałego kontaktu zębów z płynami zawierającymi cukier, takimi jak soki owocowe czy mleko. W tym artykule podzielimy się z Wami informacjami na temat przyczyn, objawów oraz sposobów zapobiegania i leczenia próchnicy butelkowej.
Dlaczego niemowlę się pręży i wygina?
Niemowlęta to istoty pełne energii i ciekawości świata, które w naturalny sposób wyrażają swoje emocje i potrzeby. Jednak czasami możemy zauważyć, że nasze dziecko pręży się i wygina w sposób, który może nas niepokoić. Dlaczego tak się dzieje? Czy to normalne zachowanie? W tym artykule postaramy się odpowiedzieć na te pytania i wyjaśnić przyczyny prężenia się i wyginania u niemowląt.
Reklama
Reklama
© 2024 ZaradnaKobieta.pl