Ulewanie u noworodka – jak sobie z nim radzić?

Ulewanie u noworodka – jak sobie z nim radzić?

Praktycznie każdy rodzic spotyka się z ulewaniem u niemowlaka, czyli zwracaniem niedawno co przyjętego pokarmu. To zjawisko nierzadko budzi niepokój u świeżo upieczonych mam, jednak jak podają statystyki, co drugie dziecko ma do czynienia z ulewaniem pokarmu. Co je powoduje i jak pomóc maluchowi?
Reklama

Powody ulewania pokarmu

Zazwyczaj główną przyczyną ulewania u noworodka (sprawdź) jest niedojrzałość przewodu pokarmowego, a zwłaszcza zwieracza przełyku. To typowe zjawisko rozwojowe, często spotykane u małych dzieci, jest nazywane przez pediatrów mianem refluksu fizjologicznego. Zazwyczaj mija ono około drugiego miesiąca życia. Kiedy pokarm dotrze już do żołądka, a mimo wszystko jest zwracany, będzie miał niemiły zapach, a konsystencją będzie podobna do zważonego mleka. Przyczyną ulewania niemowlaka może być również jego przejedzenie, czyli zbyt duża ilość pokarmu w zbyt małym żołądku. Szybkie i łapczywe jedzenie, gdzie do przełyku wraz z pokarmem dostaje się powietrze, może również prowadzić do zwracania pokarmu. W sytuacji, kiedy ulewanie u malucha nie ustępuje, pojawia się kwaśny zapach z ust, brak apetytu i apatyczność, należy udać się do lekarza i zasięgnąć porady, ponieważ zwracanie pokarmu przy takich objawach może być jednym z symptomów poważniejszej choroby.
Reklama

Jak zapobiegać ulewaniu?

W trakcie karmienia oraz tuż po nim można zastosować różne działania zapobiegające ulewaniu u niemowlaka. W przypadku karmienia piersią warto aby sprawdzić jak dziecko trzyma sutek, aby zminimalizować ryzyko łykania powietrza, które może wpłynąć nie tylko na cofanie się treści pokarmowej, ale również może spowodować kolki. W trakcie jedzenia możemy lekko masować brzuszek niemowlaka, co pomoże usuwać powietrze z żołądka. W sytuacji, kiedy karmimy piersią ważne, aby butelka była trzymana pionowo tak, aby smoczek był zanurzony w mleku. Warto częściej karmić malucha, ale mniejszymi porcjami, wtedy będziemy mieć gwarancję, że dziecko się nie przejadło, a dostało wystarczającą ilość pokarmu.
Reklama
W trakcie karmienia należy robić przerwy, by dziecko mogło złapać oddech, a pokarm mógł dostać się do żołądka. Jeśli ulewanie powtarza się bardzo często, należy pomyśleć o zagęszczeniu pokarmu w przypadku karmienia piersią. Gęsta treść trudniej cofa się z przełyku i jest łatwiej przyswajalna przez dziecko. Po karmieniu należy ponosić dziecko pionowo, aby mu się odbiło. Spacery z dzieckiem, spokojne kołysanie czy położenie go na boku może zapobiec nadmiernemu cofaniu się treści pokarmowej. Spędzony czas w pozycji pół pionowej powinien trwać do około półgodziny. W przypadku, kiedy maluch uleje pokarm, należy szybko przemyć buzię wodą, wyczyścić szyję oraz policzki i posmarować okolice twarzy oraz szyi maściami nawilżająco-łagodzącymi.
Reklama
Ulewany pokarm może powodować podrażnienia, a niekiedy nawet alergię.

Kiedy zgłosić się do lekarza?

W sytuacji, kiedy maluch nie przybiera na wadze, ma coraz mniejszy apetyt, nie chce ssać piersi lub butelki, a z jego ust można wyczuć przykry zapach, należy udać się na kontrolną wizytę do lekarza. Podobnie w przypadku, gdy ulewanie niemowlaka nie mija do drugiego miesiąca życia. Takie objawy powinny obudzić naszą czujność. Możliwe, że wystarczy odpowiednia mieszanka do zagęszczania pokarmu i kilka ćwiczeń w karmieniu, jednak czasami może się okazać, że będzie wymagane leczenie związane z udrożnieniem przełyku i wzmacniam mięśni układu pokarmowego.
Reklama
Autor - Olga Szarycka
Autor:
|
redaktor zaradnakobieta.pl
o.szarycka@zaradnakobieta.pl
Wydawcą zaradnakobieta.pl jest Digital Avenue sp. z o.o.
Google news icon
Obserwuj nas na
Google news icon
Udostępnij artykuł
Reklama
Reklama
Reklama