6 domowych sposobów na problemy z zaparciami
Udostępnij Google News
Zdrowie

6 domowych sposobów na problemy z zaparciami

Jeśli masz problem z wypróżnianiem się, koniecznie zacznij działać. Najpierw wypróbuj najbardziej bezpieczne, a także skuteczne domowe sposoby. Jeśli będziesz stosować się do nich systematycznie, ryzyko nawrotu zaparć znacznie zmaleje.

Siemię lniane

To naturalny środek o działaniu przeczyszczającym. Możemy dodawać go do wszystkich potraw i koktajli. Jeżeli przeszkadza nam jego ziarnisty kształt, możemy kupić zmielone siemię lniane. Warto podawać je na śniadanie, na przykład razem z płatkami czy jogurtem.

Kapusta kiszona

W leczeniu zaparć pomocne są kiszonki, przede wszystkim kiszona kapusta, która zawiera bardzo duże ilości błonnika. Dodatkowo ma także żywe kultury bakterii, tak ważne do poprawnego funkcjonowania naszych jelit. Niektórzy twierdzą, że oprócz jedzenia kapusty, rano warto pić jedną szklankę jej soku na czczo.

Zioła

Jeżeli zaparcia męczą Cię dosyć często, pomyśl o wprowadzeniu ziół do swojej diety. Można wyróżnić 3 najlepiej działające zioła. Pierwszym z nich jest senes. Substancje czynne zawarte w senesie, działają przeczyszczająco oraz ułatwiają i przyspieszają przemieszczanie treści pokarmowej w jelitach. Drugim z nich jest babka płesznik - jej nasiona mają dużo śluzu, działają zatem nie tylko przeczyszczająco, ale także osłaniająco na błonę śluzową przewodu pokarmowego. Trzecim ziołem jest rzewień - korzeń rzewienia dłoniastego ułatwia wypróżnianie i reguluje pracę przewodu pokarmowego, łagodzi także wzdęcia.

Produkty z wysoką zawartością błonnika

To przede wszystkim ciemne pieczywo, ciemne kasze i ryż, a także otręby i płatki owsiane. Wprowadźmy te produkty do naszej codziennej diety, a z pewnością zauważymy różnicę.

Owoce

Zawierają one dużą ilość błonnika oraz innych minerałów, które usprawnią funkcjonowanie naszych jelit. Warto spożyć jakiś owoc na niedługo przed głównym posiłkiem. Idealne okażą się być śliwki. Nie od dziś wiadomo, że mają silne właściwości rozluźniające - zwłaszcza te suszone. Poleca się spożywać także jabłka.

Nawadnianie organizmu

Bardzo często jedną z przyczyn zatwardzeń jest nienawadnianie organizmu. Pamiętajmy, że spożywanie od dwóch do trzech litrów wody dziennie to podstawa!

 

Udostępnij Google News Komentarze

Podobne tematy

Polecane dla ciebie