Skuteczne sposoby na walkę z biegunką i zatruciem pokarmowym – 5 rad

Skuteczne sposoby na walkę z biegunką i zatruciem pokarmowym – 5 rad

Zatrucie pokarmowe jest jednym z głównych powodów powstawania biegunek, które mogą przyczynić się do znacznego odwodnienia, a w związku tym nawet wizyty w szpitalu. Zatrucia pokarmowe zazwyczaj przechodzą bardzo szybko i samoistnie, wiążą się jednak z ostrym nieżytem jelit i żołądka, co jest niezwykle nieprzyjemne dla chorego. Zazwyczaj występują po spożyciu przeterminowanej lub nieodpowiednio przechowywanej żywności, która zawiera toksyczne substancje – nasz organizm w ten sposób próbuje się ich pozbyć i przywrócić naturalne funkcjonowanie.
Reklama
Najbardziej znane wśród bakterii wywołujących zatrucia są: Salmonella, Clostridium botulinum, Escherichia coli i Shigella. Zatrucie należy po prostu przetrwać (w skrajnych przypadkach oczywiście wymagane jest płukanie żołądka), ale możemy sobie dopomóc i zmniejszyć jego objawy, oto kilka rad dotyczących walki z biegunką i zatruciem:

1. Przestanie przyjmowania pokarmów

W ciągu trwania choroby i 1-2 dni po chorobie nie należy przyjmować pokarmów i zastosować głodówkę. Po rozpoczęciu jedzenia pokarmów postarajmy się aby zacząć od łatwostrawnych pokarmów, które nie podrażnią wnętrzności. Szczególnie omijamy jednak warzywa i owoce, przynajmniej w pierwszej dobie. Możemy jeść chude mięso, kiełki czy zbożowe płatki i tym podobne wyroby.

2. Picie płynów

W przeciwieństwie do punktu pierwszego płyny należy przyjmować ze zdwojoną ilością, szczególnie jeśli przy zatruciu występuje ostra biegunka. W ten sposób pomagamy organizmowi w walce z toksyną i jednocześnie unikamy odwodnienia. Pamiętajmy aby nie pić przetworzonych napojów, ale wodę mineralną lub zioła – napary z mięty lub rumianek.
Reklama

3. Wywoływanie wymiotów

Aby szybciej pozbyć się toksyny możemy spróbować wywołać wymioty, picie dużej ilości płynów może w tym dopomóc. Spowodować wymioty można również wypijając szklankę wody posoloną paroma łyżeczkami soli.

4. Środki przeczyszczające

Kiedy wymioty nie pomagają lub jest już za późno aby zastosować tą metodę, należy przyjąć środki przeczyszczające, które pozwolą w szybszy sposób pozbyć się toksyny z organizmu i przyspieszyć cały proces zdrowienia. Co ważne: nie przyjmujmy środków przeczyszczających w przypadku kiedy mamy ostrą biegunkę – organizm zajął się już sam tym punktem!

5. Podawanie odtrutek

Główną naturalną odtrutką w przypadku zatrucia jest aktywowany węgiel leczniczy. Pomaga on w usuwaniu toksyn i zmniejsza podrażnienie błon śluzowych jelit i żołądka. Można stosować również w tym celu białka kurzych jaj i mleko odtłuszczone, które zobojętniają kolejno działanie kwasów i zasad oraz zmniejszają działanie substancji żrących.
Reklama
Autor - Olga Szarycka
Autor:
|
redaktor zaradnakobieta.pl
o.szarycka@zaradnakobieta.pl
Wydawcą zaradnakobieta.pl jest Digital Avenue sp. z o.o.
Google news icon
Obserwuj nas na
Google news icon
Udostępnij artykuł
Reklama
Reklama
Reklama