6 najczęstszych przyczyn bezsenności
Udostępnij Google News
Zdrowie

6 najczęstszych przyczyn bezsenności

Drzemki w ciągu dnia

Bezsenność to nic innego jak zaburzenie prawidłowego rytmu snu. Objawami bezsenności są przede wszystkim bóle głowy, rozdrażnienie, niemoc skupienia myśli i chroniczne zmęczenie. Poznaj najczęstsze przyczyny bezsenności i je wyeliminuj!

Nie możesz spać w dzień, więc korzystasz z każdej wolnej chwili w ciągu dnia i ucinasz sobie drzemki... Takie rozwiązanie nie jest zbyt dobrym pomysłem, ponieważ po takich drzemkach kolejna noc również może być nieprzespana. Jeśli już musisz skorzystać z drzemki, nie powinna ona trwać dłużej niż pół godziny dziennie.

Kolacja

Powinna być lekka i pożywna, aby nasz organizm był w stanie strawić ją podczas nocy. Jak wiadomo, funkcje metaboliczne i trawienne są wtedy spowolnione, dlatego tłuste i kaloryczne potrawy spożyte tuż przed snem, mogą okazać się przyczyną naszej bezsenności. Specjaliści podpowiadają, żeby przyjąć ostatni posiłek na 2 - 3 godziny przed snem.

Używki

Alkohol i nikotyna potrafią skutecznie zaburzyć jakość snu. Mają właściwości pobudzające, podobne do właściwości kofeiny. Z tego względu spożywanie większych ilości alkoholu przed snem oraz palenie papierosów, to nie najlepszy pomysł.

Kofeina

Jeżeli uwielbiasz kawę i wypijasz jej kilka kubków dziennie, może być to przyczyną Twoich problemów ze snem. Specjaliści twierdzą, że ostatni łyk kawy powinien być przez nas spożyty najpóźniej na osiem godzin przed pójściem spać.

Intensywny tryb życia

Jeżeli Twoje codzienne życie składa się z wielu obowiązków i nie masz czasu na odpoczynek, Twój organizm może różnie reagować. Niestety większość takich osób po położeniu się do łóżka nie może zasnąć, ponieważ ich organizm i rytm odpoczynku został rozregulowany.

Leki

Jeśli zaczęłaś przyjmować jakieś leki na stałe i od tego momentu nie możesz spać, może to właśnie one zaburzają Twój sen. Dokładnie przeczytaj ulotkę i sprawdź jakie są skutki uboczne danego lekarstwa.

Źródło zdjęć: www.pixabay.com

Udostępnij Google News Komentarze

Podobne tematy

Polecane dla ciebie