Co zrobić aby dziecko chętnie myło ząbki? – 5 rad
Udostępnij Google News
Dziecko

Co zrobić aby dziecko chętnie myło ząbki? – 5 rad

Mycie zębów jest ważne już od najmłodszych lat. Zaleca się nawet specjalne szczotkowanie ząbków u niemowląt przy użyciu odpowiednich past. Dzięki temu uniknąć można w przyszłości wielu chorób dziąseł i samych zębów w tym najbardziej rozpowszechnionej próchnicy.

Małe dzieci jednak bardzo niechętnie podchodzą do mycia zębów, w ogóle trudno nakazać im robić cokolwiek, co kojarzy im się z nudnym obowiązkiem. W tym tkwi główny problem rodziców – tworzenie z tych czynności czegoś przymusowego i nudnego. Poznajmy kilka rad pozwalających na zachęcenie dziecka do regularnego mycia zębów:

1. Dzieci naśladują dorosłych

Głównym sposobem nauki przez dziecko jest obserwacja dorosłych. Próbuje ono robić wszystko to, co dorośli tylko po to by stać się bardziej dojrzałym i cenionym przez mamę oraz tatę. Łatwo to ukazać na przykładzie czegoś zakazanego: jeśli robimy coś, co dziecko obserwuje, a następnie zakażemy dziecku robić tą samą rzecz z dużym prawdopodobieństwem… właśnie to zacznie robić. Postarajmy się więc myć zęby chętnie i bardzo często pokazując to dziecku. W końcu samo przyjdzie do nas i też zechce robić z nami, to co robimy my.

2. Mycie zębów to zabawa

Pokażmy dziecku, że mycie zębów to świetna zabawa. Śmiejmy się przy tym, wymyślajmy fajne zabawy podczas mycia zębów – bawmy się pieniącą się pastą do zębów i tak dalej. Dla szczególnie zbuntowanego oseska warto pokazać taki teatrzyk razem z tatą lub drugim dzieckiem, które robi to chętnie – wtedy ono też będzie chciało przyłączyć się do tej nowej, pasjonującej zabawy, a w rezultacie zacznie myć zęby.

3. Nauka poprzez bajki

Wiele bajek edukacyjnych, zarówno telewizyjnych, jak i pisanych zawiera w sobie element pokazujący dziecku, jak ważna jest codzienna higiena – w tym też mycie zębów. Możemy poszukać takich bajek i w ciągu dnia „przemycać” takie idee w puszczanych dziecku bajkach. Może kiedy zobaczy, że jego ulubiony bohater chętnie myje zęby, samo zapragnie tak robić? Duże prawdopodobieństwo, że właśnie tak się stanie!

4. Kolorowe pasty do zębów i ciekawe szczoteczki

Dziecko chłonie świat poprzez swoje zmysły, nieciekawe jest to co szare i codzienne. Dlatego postarajmy się by przybory toaletowe dziecka – szczoteczka do zębów, kubeczek, pasta do zębów były naprawdę wyjątkowe. W tej chwili bardzo łatwo kupić specjalną pastę do zębów dla dzieci: z ciekawym, zachęcającym opakowaniem, ładnie pachnącą jak słodycze i kolorową w wyglądzie.

Również wybór szczoteczek do zębów jest bardzo szeroki – warto zabrać dziecko do sklepu i samemu pozwolić mu wybrać swoją szczoteczkę. Sprawić aby wyprawa ta była naprawdę wyjątkowa i dziecko samo chciało wypróbować nowy zakup, jako jedną z zabawek.

5. Szczoteczki elektryczne

Ponieważ dziecko nie ma jeszcze tak wyrafinowanych ruchów i mycie ząbków może nie być tak efektywne warto kupić od razu szczoteczkę elektryczną, która pomoże szybciej umyć ząbki. Ważne to jest także z drugiego powodu: dziecko może nie wytrzymać wykonując jedną powtarzającą się czynność dłużej niż minutę czy dwie, a jest to zdecydowanie za krótki czas by dobrze umyć ząbki zwykłą szczoteczką.

Udostępnij Google News Komentarze

Podobne tematy

Polecane dla ciebie