Zdarza się, że pary mieszkają długo razem mają swoich zwierzęcych pupili gdy okazuje się, że spodziewają się dziecka. W innych sytuacjach już po przyjściu szkraba na świat, często gdy maluch trochę podrośnie i sam zacznie zwracać uwagę na otaczające go zwierzęta rodzice zaczynają rozważać zakup do domu zwierzaka. To czy miałby to kot, pies, chomik czy rybka zależy oczywiście od indywidualnych upodobań i możliwości.
Co przemawia za przygarnięciem zwierzaka?
- Zwierzęta, szczególnie te większe jak pies czy kot bardzo pozytywnie wpływają na atmosferę w domu oraz na relację i samopoczucie domowników.
- Posiadanie zwierzęcia uczy dziecko odpowiedzialności.
- Nauka opieki nad zwierzęciem uczy dziecko zaradności i rozwija samodzielność.
- Zwierze może pobudzać rozwój mowy u dzieci – fascynacja zachowaniami zwierzęcia sprawia, że dziecko próbuje z nim rozmawiać i o wszystkim opowiadać, a próby wypowiadania własnych zdań sprzyjają rozwojowi mowy.
- Zwierze ułatwia kontakt z rówieśnikami –dziecko w czasie spaceru ze zwierzęciem skupia się na nim i jego potrzebach, łatwiej mu pokonać nieśmiałość i nawiązać nową znajomość.
- Pies bądź kot pomaga w budowaniu poczucia bezpieczeństwa oraz pewności siebie u dziecka.
- Dziecko wychowujące się w domu ze zwierzętami ma mniejszą skłonność do pojawienia się alergii, ponieważ jest wystawione na kontakt z dużą ilością antygenów, które stymulują rozwój układu odpornościowego dziecka.
Co przemawia przeciw zwierzakowi?
- Zwierze generuje dla rodziców stałe koszty (karma, weterynarz) dobrze zastanówmy się wiec czy stać nas na utrzymanie zwierzęcia.
- Zwierze stanowi obowiązek – zakup zwierzęcia będzie obowiązkiem nie tylko dla dziecka ale i dla rodziców i to co najmniej na kilka lat warto więc rozważyć czy jesteśmy w stanie opiekować się zwierzęciem.
- Jeśli dziecko nie miało do tej pory kontaktu ze zwierzętami warto umożliwić mu kontakt z nimi aby sprawdzić czy nie jest alergikiem, ponieważ wówczas konieczna jest rezygnacja z przygarnięcia zwierzaka. Dopuszczenie do sytuacji, że wzięliśmy zwierzaka a po miesiącu musimy go oddać byłoby bardzo nieodpowiedzialne i niewychowawcze.
- Wybór zwierzęcia, również powinien być dogłębnie przemyślany i podjęty z myślą o całej rodzinie, nie może to być zwierze z którym sobie nie poradzimy, pamiętajmy aby w wyborze np. psa nie kierować się jedynie jego wyglądem zewnętrznym, zapoznajmy się z charakterystyką rasy i sprawdźmy czy taki pies nadaje się do dzieci.
- Dziecku łatwiej niż dorosłemu zarazić się chorobami odzwierzęcymi – maluch jest ciekawy świata, łapie wszystko co znajdzie i wkłada do buźki. Jeśli w naszym domu pojawia się kot, dziecko nie powinno mieć dostępu do kuwety, a jeśli już znajduje się w jej pobliżu powinno być uczone zachowania czystości i nie dotykania tego miejsca.
Marta