Za i przeciw posiadania zwierzaka przy małym dziecku
Zdarza się, że pary mieszkają długo razem mają swoich zwierzęcych pupili gdy okazuje się, że spodziewają się dziecka. W innych sytuacjach już po przyjściu szkraba na świat, często gdy maluch trochę podrośnie i sam zacznie zwracać uwagę na otaczające go zwierzęta rodzice zaczynają rozważać zakup do domu zwierzaka. To czy miałby to kot, pies, chomik czy rybka zależy oczywiście od indywidualnych upodobań i możliwości.
Reklama
Co przemawia za przygarnięciem zwierzaka?
- Zwierzęta, szczególnie te większe jak pies czy kot bardzo pozytywnie wpływają na atmosferę w domu oraz na relację i samopoczucie domowników.
- Posiadanie zwierzęcia uczy dziecko odpowiedzialności.
- Nauka opieki nad zwierzęciem uczy dziecko zaradności i rozwija samodzielność.
- Zwierze może pobudzać rozwój mowy u dzieci – fascynacja zachowaniami zwierzęcia sprawia, że dziecko próbuje z nim rozmawiać i o wszystkim opowiadać, a próby wypowiadania własnych zdań sprzyjają rozwojowi mowy.
- Zwierze ułatwia kontakt z rówieśnikami –dziecko w czasie spaceru ze zwierzęciem skupia się na nim i jego potrzebach, łatwiej mu pokonać nieśmiałość i nawiązać nową znajomość.
- Pies bądź kot pomaga w budowaniu poczucia bezpieczeństwa oraz pewności siebie u dziecka.
- Dziecko wychowujące się w domu ze zwierzętami ma mniejszą skłonność do pojawienia się alergii, ponieważ jest wystawione na kontakt z dużą ilością antygenów, które stymulują rozwój układu odpornościowego dziecka.
Co przemawia przeciw zwierzakowi?
- Zwierze generuje dla rodziców stałe koszty (karma, weterynarz) dobrze zastanówmy się wiec czy stać nas na utrzymanie zwierzęcia.
- Zwierze stanowi obowiązek – zakup zwierzęcia będzie obowiązkiem nie tylko dla dziecka ale i dla rodziców i to co najmniej na kilka lat warto więc rozważyć czy jesteśmy w stanie opiekować się zwierzęciem.
- Jeśli dziecko nie miało do tej pory kontaktu ze zwierzętami warto umożliwić mu kontakt z nimi aby sprawdzić czy nie jest alergikiem, ponieważ wówczas konieczna jest rezygnacja z przygarnięcia zwierzaka. Dopuszczenie do sytuacji, że wzięliśmy zwierzaka a po miesiącu musimy go oddać byłoby bardzo nieodpowiedzialne i niewychowawcze.
- Wybór zwierzęcia, również powinien być dogłębnie przemyślany i podjęty z myślą o całej rodzinie, nie może to być zwierze z którym sobie nie poradzimy, pamiętajmy aby w wyborze np. psa nie kierować się jedynie jego wyglądem zewnętrznym, zapoznajmy się z charakterystyką rasy i sprawdźmy czy taki pies nadaje się do dzieci.
- Dziecku łatwiej niż dorosłemu zarazić się chorobami odzwierzęcymi – maluch jest ciekawy świata, łapie wszystko co znajdzie i wkłada do buźki. Jeśli w naszym domu pojawia się kot, dziecko nie powinno mieć dostępu do kuwety, a jeśli już znajduje się w jej pobliżu powinno być uczone zachowania czystości i nie dotykania tego miejsca.
Reklama
Wydawcą zaradnakobieta.pl jest Digital Avenue sp. z o.o.
Obserwuj nas na
Udostępnij artykuł
Polecamy
Następny artykuł
Czytaj więcej
Czym się różni karma weterynaryjna dla kotów od karmy bytowej?
Czy zastanawiałeś się kiedykolwiek, czym się różni karma weterynaryjna dla kotów od karmy bytowej? Wybór odpowiedniej diety dla twojego pupila jest kluczowy dla jego zdrowia i dobrej kondycji. Z tego artykułu dowiesz się, jak karma weterynaryjna dostosowana do specjalistycznych potrzeb zdrowotnych twojego kota różni się od karmy bytowej, przeznaczonej dla zdrowych zwierząt. Będziemy także analizować, kiedy stosowanie karm weterynaryjnych jest wskazane i jakie mają one składniki odżywcze.
Plecak dla kota – czy to dobry pomysł?
Czy zastanawiałaś się kiedyś, czy plecak dla kota może być dobrym rozwiązaniem? W dzisiejszym artykule dowiesz się więcej na ten temat. Moda na plecaki dla kotów zdobywa coraz większą popularność, ale czy to naprawdę wygodne i bezpieczne dla naszych futrzanych przyjaciół? Przyjrzyjmy się temu bliżej.
Dlaczego kot ma wiszący brzuch?
Jeśli jesteś właścicielką kota i zauważyłaś, że Twój pupil ma wiszący brzuch, być może zastanawiasz się, dlaczego tak się dzieje. Czy to oznacza, że Twój kot jest otyły? Czy może jest to wynik innych czynników, takich jak kastracja lub choroba? W tym artykule przyjrzymy się temu zjawisku i wyjaśnimy, dlaczego koty mają wiszący brzuch, znany również jako primordial pouch.
Reklama
Reklama
© 2024 ZaradnaKobieta.pl