Co to jest backup i jak często należy go robić?
Udostępnij Google News
Finanse

Co to jest backup i jak często należy go robić?

Backup to nic innego jak zrobienie kopii zapasowej danych z twojego komputera. 31 marca przypada światowy dzień backupu. Jak go zrobić?

Pewnie nie raz słyszałaś, że raz na jakiś czas należy robić backup komputera, ale co to dokładnie znaczy i jak to zrobić? To proste! Chodzi o stworzenie kopii zapasowej wszystkich danych zapisanych na komputerze czyli np. zdjęć, notatek czy dokumentów typu Word. Kiedy np. zgrywasz zdjęcia z wakacji, na pewno chciałabyś, żeby były bezpieczne, nawet wtedy, gdy twój komputer się zepsuje. Właśnie temu służy backup! Na pewno nie raz słyszałaś o osobie (lub też spotkało to ciebie), która straciła wszystkie dane z komputera, bo nigdzie ich nie przegrała. Zobacz, jak się przed tym uchronić.

Jak zrobić backup czyli kopię zapasową?
Przenieś wszystkie dane - jak np. zdjęcia czy dokumenty typu Word - na dodatkowe miejsce. Możesz to zrobić na kilka sposobów.

  1. Przenieść dane na zewnętrzny dysk. Jest to najprostszy sposób, ale jednocześnie najbardziej męczący - dane musisz bowiem przenosić za każdym razem ręcznie.
  2. Użyć aplikacji do backupu. W sieci dostępnych ich jest sporo, wybierz taką, która ma wysoką ocenę internautów.
  3. Przenieść dane za pomocą technologii w chmurze. Ta metoda zyskuje obecnie największą popularność, jest wygodna i ma przyszłość. Skorzystaj z usług chmurowych typu Dropbox, OneDrive czy iCloud.

2. Jak często należy robić backup/ kopię zapasową?
Najlepiej wtedy, kiedy masz nowe dane, które chcesz zapisać. Aplikacje do przenoszenia danych lub usługi chmurowe znacznie to ułatwią - wystarczy, że raz je skonfigurujesz. Rób jednak backup najrzadziej raz w roku - właśnie w tym celu powstał światowy dzień backupu.

Źródło zdjęcia: www.pixabay.com

Udostępnij Google News Komentarze

Polecane dla ciebie