8 przyczyn powstawania żylaków kończyn dolnych
Udostępnij Google News
Zdrowie

8 przyczyn powstawania żylaków kończyn dolnych

Żylaki kończyn dolnych to choroba powodują poszerzenie żył powierzchniowych oraz ich wydłużenie i skręcenie – co powoduje bardzo nieestetyczny efekt końcowy. Niestety częściej występują one u kobiet, niż u mężczyzn dlatego tym bardziej powinnyśmy zadbać o swoje nogi, aby zmniejszyć ryzyko zachorowania.

Przedstawiamy dzisiaj kilka przyczyn powstawania żylaków – zarówno takich, na które będziemy mieli wpływ, oraz niestety takich, które pozostają bez naszego wpływu.

1. Wiek

Żylaki najczęściej powstają u kobiet w wieku średnim i starszych. Ryzyko żylaków wzrasta powyżej 40 roku życia.

2. Długotrwałe stanie

Szczególnie niebezpieczne i prowadzące do powstawania żylaków jest długotrwałe stanie bez żadnego ruchu. Prowadzi ono do utworzenia się nadciśnienia w układzie żylnym. Nie powinnyśmy przez długi czas pozostawać w jednej pozycji.

3. Długotrwałe siedzenie

Identycznie oddziałuje na nas długotrwałe siedzenie. Ma takie samo skutki jak długotrwałe stanie bez zmiany pozycji – zaburza prawidłowe działanie zastawek, co prowadzi do zaburzenia prawidłowego przepływu krwi w kończynach, szczególnie dolnych.

4. Wysoka temperatura

Podobnie jak powyższe czynniki wysoka temperatura może wpłynąć na tworzenie nadciśnienia w układzie żylnym, co w konsekwencji ostatecznie prowadzi do niewydolności żylnej i powstawania żylaków. Powinnyśmy unikać zbyt wysokich temperatur zarówno na dworze, jak i we własnym domu – np. skręcając grzejniki.

5. Wysiłek fizyczny

Długotrwały wysiłek fizyczny bez potrzebnych przerw, powtarzany codziennie także wpływa negatywnie na funkcjonowanie zastawek oraz tworzenie się żylaków. Również w drugą stronę – zupełny brak wysiłku fizycznego tym bardziej prowadzi do zastoju organizmu i powstawania żylaków. Róbmy więc wszystko z umiarem i nie forsujmy się jak zawodowi sportowcy, ale również nie strońmy od ćwiczeń fizycznych.

6. Ciąża

W czasie ciąży jesteśmy bardziej narażone na nieprawidłowe działanie żył w pierwszym i trzecim trymestrze – przez hormony oddziałujące na elastyczność żył, a w późniejszym okresie przez przybieranie masy i brak ruchu.

7. Dieta i picie płynów

Aby uchronić się przed żylakami powinnyśmy pić jak najwięcej płynów w ciągu dnia. Niewystarczająca ilość płynów w organizmie może działać destruktywnie na elastyczność żył.

8. Predyspozycje genetyczne

Niestety na ten punkt nie mamy wpływu, jednak odpowiedni styl życia i dbanie o siebie oraz przestrzeganie powyższych zasad powinno znacznie opóźnić pojawienie się choroby. Niestety z badań wynika, że jeśli oboje rodziców miało żylaki mamy 90% szans na zachorowanie. Jeśli tylko jedno z rodziców ma/miało żylaki szansa ta wynosi 42%.

Udostępnij Google News Komentarze

Podobne tematy

Polecane dla ciebie