Pierwsza wizyta u ginekologa – co należy wiedzieć?

Pierwsza wizyta u ginekologa – co należy wiedzieć?

Pierwsza wizyta u ginekologa jest niezwykle stresującym wydarzeniem dla każdej dojrzewającej dziewczyny oraz kobiety. Niestety Panie coraz częściej bardzo późno decydują się na tą pierwszą wizytę, na przykład już podczas ciąży. Nie powinno tak jednak być, ponieważ ginekolodzy to w większej mierze przypadków bardzo mili i przyjaźni lekarze – wiedzą oni bowiem, jak wielkim przeżyciem dla dziewczyny i kobiety jest wizyta w ich gabinecie.
Reklama
Przedstawiamy przebieg takiej wizyty i wszystko to, co należy o niej wiedzieć aby przestać się jej obawiać.

Jak się przygotować do pierwszej wizyty u ginekologa?

W celu samej rejestracji potrzebny Ci będzie dowód ubezpieczenia oraz dowód osobisty. Przed wizytą umyj dokładnie okolice intymne samą wodą albo bardzo łagodnym mydłem – nie używaj do tego celu specjalnych preparatów do higieny intymnej albo innych płynów do kąpieli. Przed badaniem należy również oddać mocz. Najlepiej założyć sukienkę lub dłuższą koszulkę tunikę bo konieczne będzie rozebranie się od pasa w dół – a wtedy będzie to najłatwiejsze

Schemat wizyty u ginekologa

Na samym początku lekarz przeprowadzi z Tobą krótki wywiad. Zapyta o powód wizyty, o przebyte i obecne choroby, czas pierwszej miesiączki oraz ostatniej miesiączki oraz o operacje jeśli jakieś przechodziłaś. Może również pytać o to, jak wyglądają Twoje miesiączki: czy są obfite, regularne itd.. Zapyta również o to, czy odczuwasz ból w miednicy albo podbrzuszu, czy czujesz „tam” swędzenie lub odczuwasz dyskomfort oraz czy krwawisz pomiędzy miesiączkami. Następnie lekarz przejdzie do badania piersi (dlatego lepiej założyć rozpinaną koszulę).
Reklama
Następnie zbada Twoje podbrzusze tylko je dotykając i próbując wyczuć wszelkie nieprawidłowości. Na samym końcu dopiero odbywa się praktyczne badanie ginekologiczne. Musimy rozebrać się od pasa w dół i położyć się na fotelu ginekologicznym z odwiedzionymi od siebie nogami. Lekarz najpierw przeprowadzi obserwację narządów zewnętrznych, później za pomocą wzierników narządów wewnętrznych, a na samym końcu przystąpi do badania palpacyjnego, dzięki któremu określi stan narządu rodnego.

Nie bój się – ginekolog też jest lekarzem

To już wszystko. Lekarz każe Ci się ubrać i powrócić do gabinetu. Następnie przedyskutuje z Tobą wykryte nieprawidłowości i zapisze leki. Nie musisz obawiać się tego badania, większość lekarzy ginekologów jest bardzo delikatna i cierpliwa. Powodzenia!
Reklama
Autor - Olga Szarycka
Autor:
|
redaktor zaradnakobieta.pl
o.szarycka@zaradnakobieta.pl
Wydawcą zaradnakobieta.pl jest Digital Avenue sp. z o.o.
Google news icon
Obserwuj nas na
Google news icon
Udostępnij artykuł
Reklama
Reklama
Reklama