Nowoczesna zmywarka wolnostojąca – na co zwracać uwagę?
Udostępnij Google News
Kuchnia

Nowoczesna zmywarka wolnostojąca – na co zwracać uwagę?

Wymiary i pojemność

Do zakupu zmywarki nie trzeba długo przekonywać. To nie tylko oszczędność pieniędzy, ale także czasu. Podczas wybierania odpowiedniego sprzętu warto zapoznać się z nowoczesnymi modelami, które oszczędzą wodę, energię i detergenty, a co za tym idzie – także pieniądze.
Czym więc kierować się, wybierając nowoczesną zmywarkę wolnostojącą?

Pojemność zmywarek określa się najczęściej liczbą kompletów naczyń, które się w niej zmieszczą. W skład jednego kompletu wchodzą: płaski, głęboki oraz mały talerz, kubek i podstawowe sztućce – łyżka, widelec, nóż i mała łyżeczka. Warto pamiętać, że oprócz standardowych naczyń będziemy myć również patelnie, garnki i miski, które często zajmują miejsce kilku talerzy. Dlatego jeżeli kuchnia jest odpowiednio duża, warto wybrać szersze lub bardziej pakowne modele, które spokojnie pomieszczą duże naczynia.

Klasa zmywania

Efekty usuwania zanieczyszczeń z naczyń nazywa się klasą zmywania. Te parametry określa się literami od A do G, gdzie A to bezpieczne, skuteczne i delikatne mycie, które poradzi sobie nawet z delikatnymi zastawami lub kieliszkami.

Klasa energetyczna

Parametry zużycia prądu, czyli klasy energetyczne, są określone przepisami unijnymi. Sprawdzając informacje o zmywarkach, warto zwrócić na to uwagę. Klasa A i jej pochodne (A+, A++ i A+++) to zmywarki najbardziej przyjazne środowisku, które zużywają najmniej prądu, dzięki czemu również oszczędzają nasze pieniądze. Skala sięga aż do litery G, jednak takich zmywarek już praktycznie nie ma w sprzedaży. Najoszczędniej i najbezpieczniej wybrać model z klasy energetycznej od A do D.

Klasa suszenia

Podobnie jak w przypadku klasy energetycznej i klasy zmywania, klasa suszenia również określana jest w skali od A do G. Zmywarki w klasie A są najskuteczniejsze i suszą, nie zostawiając smug, które mogą być doskonale widoczne np. na szklanych naczyniach.

Poziom hałasu

Cicha zmywarka to przyjaciel każdego domownika. Przyjmuje się, że dźwięk na poziomie 40–45 dB uznawany jest za cichy i modele o takich parametrach poleca się osobom, które cenią sobie spokój. Trzeba pamiętać, że hałas na poziomie 50 dB to natężenie szkodliwe dla zdrowia, więc warto dwa razy zastanowić się nad zmywarką, która przekracza tę skalę.

Programy i funkcje zmywarki

Po wybraniu zmywarki, która odpowiada nam wielkością, zużyciem prądu, poziomem hałasu i innymi parametrami, zostaje najprzyjemniejsza część zakupu, czyli porównanie programów i funkcji nowoczesnych modeli.

Dobra zmywarka daje możliwość wyboru różnych programów, które można dostosować do zawartości wsadu. Warto je przejrzeć przed zakupem i zdecydować się na te, które dopasują się do naszego stylu życia. Do podstawowych programów można zaliczyć wybór trybów – automatyczny, oszczędny i ekologiczny. Przydatne są też funkcje do mycia delikatnego szkła czy mocno zabrudzonych naczyń.

Najwygodniejsze modele oferują włączenie cyklu z połową załadunku, a lepsze zmywarki mają technologię Zone Wash pozwalającą wybrać kosz, na którym zostanie skoncentrowana cała moc zmywania. Dzięki temu delikatniejsze i mniej zabrudzone naczynia się nie zniszczą, a bardziej wymagające garnki lub patelnie wciąż będą idealnie domyte.
Przydatne również są modele z opcją Short Time, która skraca cykl mycia do rekordowo krótkiego czasu, nie tracąc przy tym na wydajności.

Podsumowanie

Odpowiednia zmywarka będzie nam służyć latami, więc warto wybrać model, który idealnie spełni nasze wymagania. Na www.hotpoint.pl można porównać nowoczesne zmywarki i posegregować je według interesujących nas parametrów.

Udostępnij Google News Komentarze

Podobne tematy

Polecane dla ciebie