Jak przedłużyć żywotność swoich ubrań?
Udostępnij Google News
Dom i ogród

Jak przedłużyć żywotność swoich ubrań?

Odzież, która idealnie do nas pasuje, może stać się naszym najlepszym przyjacielem. W przypadku ubrań – tak jak w relacjach międzyludzkich – najdłużej przetrwają te, o które odpowiednio zadbamy. Dobra pralka, dopasowany cykl prania i kilka przydatnych porad sprawią, że ubrania zawsze będą się świetnie prezentować i pozostaną z nami przez lata.

Szczegóły, które się liczą

Ubrania często niszczą się mechanicznie w bębnie pralki. Można jednak ograniczyć liczbę zaciągnięć i dziur, które powstają przez nieodpowiednie przygotowanie odzieży do prania. Wszystkie guziki w koszulach i sukienkach warto rozpiąć, by nie oderwały się podczas wirowania. Z kolei zamki błyskawiczne, np. w odzieży jeansowej, powinny być zawsze zapięte, aby nie uszkodziły innych ubrań. Wszystkie elementy garderoby z nadrukami lub te, które mogą wyblaknąć podczas prania, należy wywrócić na lewą stronę.
Powinniśmy również pamiętać o segregowaniu ubrań ze względu na kolor i materiał. Jeżeli coś jest bardzo delikatne, najlepiej wyprać to ręcznie lub w cyklu prania ręcznego. W ten sposób unikniemy szarzenia białych materiałów, blaknięcia żywych kolorów oraz pojawiania się niechcianych kłaczków, które odczepią się np. od ręczników kąpielowych.

Odpowiednia pralka to podstawa

Przy wyborze pralki warto zwrócić uwagę na to, jakie ma cykle. Przydatną opcją jest cykl odświeżania, który idealnie pozbywa się z ubrań nieprzyjemnych zapachów, np. dymu. Pomocne będą też programy sportowe, przystosowane do czyszczenia mocno zabrudzonej odzieży treningowej.
Jeżeli często brudzimy ubrania lub mamy w domu mistrzów kolekcjonowania plam, warto sprawdzić pralkę z opcją odplamiania, która poradzi sobie z zabrudzeniami z tłuszczu, atramentu, a nawet błota, trawy czy ziemi.
Oczywiście oprócz specjalnych programów dobra pralka ma cykle dopasowane do rodzaju odzieży, np. codzienne pranie odzieży bawełnianej lub syntetycznej czy specjalne programy do bardziej wymagających materiałów takich jak wełna, jedwab lub jeans.
Idealną pralkę, która zadba o wszystkie ubrania, można znaleźć na http://www.indesit.pl.

Poznajmy swoje ubrania

W zależności od tego, z czego zrobione są ubrania, należy o nie inaczej dbać. Warto czytać metki, na których zawarte są najistotniejsze informacje. Wiele materiałów najlepiej znosi pranie w zimnej wodzie. Dobrze również zaopatrzyć się w różne detergenty dostosowane do prania jasnej i ciemnej odzieży.
Najdelikatniejsze rzeczy warto prać w specjalnych siateczkach, które zapewnią im dodatkową ochronę.

Dobre rady na koniec

Aby ubrania pozostały w świetnej kondycji przez lata, warto o nie dbać zarówno przed praniem, jak i po nim. Dobrym pomysłem jest nieuzupełnianie pralki na maksimum pojemności i zostawienie trochę luzu. Gotowego prania najlepiej nie zostawiać w bębnie na dłużej, a przed powieszeniem go do wyschnięcia dobrze je najpierw mocno strzepnąć. W ten sposób unikniemy długiego prasowania, które działa na niekorzyść ubrań.
Jeżeli zdecydujemy się suszyć pranie na zewnątrz, bo np. jest piękna pogoda, suszarkę najlepiej postawić w zacienionym miejscu, a ubrania wieszać na lewej stronie, aby uniknąć wypłowienia kolorów.

Powyższe porady pomogą przedłużyć żywotność ubrań i przyczynią się do tego, że będziemy mogli się nimi cieszyć latami. Najlepiej zacząć je wprowadzać w życie już przy najbliższym praniu!

Udostępnij Google News Komentarze

Podobne tematy

Polecane dla ciebie