Jak posprzątać pokój alergika?
Udostępnij Google News
Dom i ogród

Jak posprzątać pokój alergika?

Ilość osób mających problemy z alergią stale rośnie. Jeśli są to alergie pokarmowe, to w miarę łatwo można usunąć alergen z życia uczulonego. Znacznie większym problemem jest alergia na pyłki lub kurz i roztocza. O ile nikomu nie udaje się zakazać pylenia roślinom, o tyle każdy z nas może postarać się ulżyć uczulonym na kurz.

Jeśli masz w domu alergika powinnaś postawić na częste sprzątanie.Poniżej kilka rad jak robić to skutecznie.

Pozbądź się „łapaczy kurzu”

Kurz i roztocza to alergeny, których właściwie nie można się pozbyć całkowicie. Niemniej jednak można ograniczyć ich ilość. Jednym z najlepszych sposobów na znaczne zmniejszenie ich ilości w mieszkaniu jest ograniczenie „łapaczy kurzu”. Należą do nich przede wszystkim firany, zasłony, dywany i wykładziny, suszone kwiaty, pluszaki, koce, narzuty na łóżka.

W miarę możliwości najlepiej jest się ich pozbyć, albo wymienić na takie, które można prać. Jeśli w domu są książki umieść je w zamkniętych szafkach lub za szkłem. Dziecięce zabawki chowaj do zamkniętych pudełek, dzięki czemu nie będą się kurzyły. Jeśli Twój maluch ma ulubionego pluszaka, co kilka tygodni włóż go do woreczka foliowego i schowaj na noc do zamrażalnika. Niska temperatura niszczy roztocza.

Dbaj o pościel

Dla osób uczulonych na kurz i roztocza bardzo groźna może okazać się pościel, w której śpią, dlatego wymaga ona szczególnej uwagi. Jeśli masz w domu alergika w pierwszej kolejności zadbaj o to, aby wypełnienie jego poduszki i kołdry było wykonane z włókien antyalergicznych.

Postaraj się jak najczęściej wietrzyć pościel alergika, ponieważ zimne powietrze niszczy roztocza. Poszewki na poduszki, kołdrę czy prześcieradło wymieniaj co 5-10 dni. Pierz je w temperaturze powyżej 50 stopni Celsjusza. Możesz dodać do prania środki zwalczające roztocza, doskonale sprawdzają się, przy czym nie są szkodliwe dla ludzi.

Często myj podłogi

Codzienne przetarcie podłogi mopem jest konieczne, ponieważ bardzo wyraźnie ogranicza rozprzestrzenianie się kurzu i roztoczy. Najlepiej do mycia wykorzystać wodę z delikatnym detergentem. Jeśli w domu ktoś jest uczulony na środki chemiczne do mycia podłóg możesz również wykorzystać płatki mydlane.

Sprzątaj, gdy alergika nie ma w domu

Podczas sprzątania w powietrzu unosi się zazwyczaj dużo kurzu, dlatego najlepiej będzie jeśli zajmiesz się tym podczas nieobecności alergika w domu. Warto również wiedzieć, że najlepiej odkurzać przy otwartym oknie.

Agnieszka

Udostępnij Google News Komentarze

Podobne tematy

Polecane dla ciebie