Ubrania przeciwdeszczowe - jak o nie dbać?

Ubrania przeciwdeszczowe - jak o nie dbać?

Pogoda w Polsce jest kapryśna, co sprawia, że deszcz może nas zastać niemal każdego dnia, niezależnie od pory roku. Dlatego też każdy ma w domu specjalną odzież przygotowaną na deszczowe dni. Skoro dość często przychodzi nam korzystać z parasoli, kurtek, peleryn czy kaloszy warto zadbać, aby były one w dobrym stanie i zawsze gotowe do użytku.

Parasole

Parasole zazwyczaj posiadają części metalowe oraz czaszę wykonaną z nieprzemakalnej tkaniny lub tworzywa sztucznego. Ponieważ wilgoć może mieć niekorzystny wpływ na wszystkie te materiały należy pamiętać, aby zaraz po przyjściu do domu rozłożyć parasol i dokładnie go wysuszyć. Odłożenie wilgotnego parasola do szafy może skutkować tym, że na tkaninie pojawi się pleśń, a elementy metalowe zaczną rdzewieć. Aby zapobiec niszczeniu metalowych części parasola, co pewien czas dobrze jest przetrzeć je szmatką nasączoną terpentyną. Do czyszczenia czaszy parasola najlepiej wykorzystać miękką szczotkę. Jeśli parasol przecieka należy zaimpregnować go specjalnym preparatem, który dostępny jest w sklepach.

Kurtki i peleryny

Jeśli masz mocno zabrudzoną kurtkę lub pelerynę uszytą z tzw. goretexu wypierz ją ręcznie w specjalnym impregnacie do odzieży przeciwdeszczowej. Preparat impregnujący do odzieży można kupić w sklepach z chemią domową. Dzięki niemu odzież pozostaje odporna na przemakanie.

Kalosze

Kalosze to buty bardzo narażone na zabrudzenia, dlatego też wymagają specjalnej troski. Po powrocie ze spaceru podczas deszczu, należy je dokładnie opłukać pod bieżącą wodą. Jeśli buty są mocno zabrudzone do mycia można wykorzystać wodę z mydłem. Co pewien czas warto przetrzeć swoje kalosze wodnym roztworem gliceryny (1 łyżka gliceryny na 1 litr wody). Dzięki temu zabiegowi będą ładnie błyszczały. Jeśli zdarzy się, że podczas spaceru namoknie tkanina znajdująca się wewnątrz kalosza, wsyp do buta na noc dobrze rozgrzane w piekarniku ziarna grochu. Rano wyściółka będzie sucha. Agnieszka
Udostępnij artykuł
Następny artykuł