Zgarnij dopłatę MdM jeszcze w tym roku!

Zgarnij dopłatę MdM jeszcze w tym roku!

Program Mieszkanie dla Młodych to dobry sposób na zebranie wkładu własnego do kredytu hipotecznego na zakup własnego mieszkania.
Reklama
Wsparcie, jakie można otrzymać, wynosi od 10 do 30% wartości mieszkania. Nic więc dziwnego, że każda edycja cieszy się ogromną popularnością. W tym roku pieniądze na 2017 rok rozeszły się w ciągu trzech pierwszych tygodni stycznia. Okazuje się,  że jednak będzie drugi, niespodziewany nabór. Rząd na początku sierpnia ma rozpocząć prace nad nowelizacją ustawy o MdM, która ma pozwolić wykorzystać zaległe rezerwy. Pochodzą one z dopłat osób, które nie dopełniły formalności w terminie oraz z 5%, przeznaczonych na wypłatę z okazji narodzin 3 lub kolejnego dziecka.

Ile środków będzie w bonusowym naborze?

Do dyspozycji beneficjentów w dodatkowym naborze będzie ok. 67 milionów złotych do wypłaty jeszcze w tym roku. Będzie można wnioskować  także na rok 2018 - tu wpłynie 30 milionów złotych.
Reklama
Łącznie dopłat powinno starczyć na ok. 4 tysiące wniosków. Jak zwykle decydować będzie kolejność zgłoszeń - kto pierwszy, ten lepszy.

Dlaczego warto skorzystać z Mieszkania dla Młodych?

Od stycznia 2017 wzrósł wymagany przez banki wkład własny - z 15% do 20%. Oznacza to, że otrzymanie kredytu hipotecznego uzależnione jest od posiadanych oszczędności. Dla wielu osób, które posiadają odpowiednie zarobki, ale wynajmują mieszkanie, uzbieranie takich kwot stanowi zbyt duże wyzwanie. Mieszkanie dla Młodych pozwala na uzyskanie dopłaty od 10 do 30%, co finansuje właśnie wkład własny. Jeśli więc planujesz w najbliższym czasie zakup mieszkanie - sprawdź, czy łapiesz się w kryteria MdM.
Reklama
W szybki sposób zrobisz to za pomocą testu zdolności MdMprogram.com.

Jak działa Mieszkanie dla Młodych?

MdM to program przeznaczony dla młodych osób, które planują zakup pierwszej nieruchomości w życiu. Kryterium wieku w programie wynosi 35 lat, liczy się data rocznikowa. W przypadku małżeństw pod uwagę brany jest wiek młodszego małżonka. Limit dotyczy także ceny oraz metrażu mieszkania lub domku jednorodzinnego:
  • mieszkanie powinno mieć mniej niż 75 metrów kwadratowych,
  • dom powinien mieć mniej niż 100 metrów kwadratowych.
Maksymalna cena za metr ustalana jest osobno dla każdego województwa - znaleźć je można na stronie mieszkaniedm.pl
Reklama
. O dopłatę z MdM wnioskuje się razem z kredytem hipotecznym, bank przekazuje nasz wniosek do Banku Gospodarstwa Krajowego, który zarządza programem. Decyzja o przyznaniu dotacji zwykle jest w przeciągu kilku dni roboczych, następnie bank dokładniej bada naszą zdolność kredytową i przyznaje nam kredyt. Pieniądze na zakup domu lub mieszkania wypłacone mogą być nawet w miesiąc po złożeniu wniosku. To dobra wiadomość zwłaszcza dla osób, które chcą zakupić nieruchomość na rynku wtórnym. Przygotowania do wzięcia udziału w sierpniowym naborze najlepiej zacząć od poszukiwania odpowiedniej nieruchomości - a w niektórych miastach nie jest to łatwe. Pomocne będzie tu także oszacowanie zdolności kredytowej - by wiedzieć, ile bank będzie nam skłonny pożyczyć.
Reklama
Warto ją zbadać za pomocą kalkulatora zdolności kredytowej Hipoteki.net. Gdy znajdziemy odpowiednie mieszkanie - przyda się podpisanie z właścicielem umowy przedwstępnej - będzie ona podstawą naszego wniosku o dopłatę. Po tej formalności zostaje nam złożenie aplikacji w banku i czekanie na decyzję z BGK. Przeciętna dopłata w programie MdM wynosi około 25 tysięcy złotych, jednak niektóre rodziny dostały nawet 100 tysięcy złotych. Jak więc widać - stawka potrafi być naprawdę wysoka. Warto się więc nią zainteresować, dopóki istnieje taka opcja. MdM ma zakończyć swoje działanie na początku 2018 roku, jest więc to przedostatni dzwonek, by z niego skorzystać.
Reklama
Autor - Olga Szarycka
Autor:
|
redaktor zaradnakobieta.pl
o.szarycka@zaradnakobieta.pl
Wydawcą zaradnakobieta.pl jest Digital Avenue sp. z o.o.
Google news icon
Obserwuj nas na
Google news icon
Udostępnij artykuł
Reklama
Reklama