Jak dbać o skórę dziecka zimą ?
Udostępnij Google News
Dziecko

Jak dbać o skórę dziecka zimą ?

Skóra naszych maluszków jest niezwykle delikatna. Jak zapewne większość kobiet zauważyła nawet osoby dorosłe zimową porą mają problemy z suchością, zaczerwienieniami, przekrwieniami, odmrożeniami i innymi problemami skórnymi.

Jednakże my jesteśmy przyzwyczajeni i wiemy jak skutecznie i szybko polepszyć kondycję naszej skóry – mamy do dyspozycji wiele różnych preparatów. Skóra niemowlęcia i małego dziecka jest cieniutka i silnie narażona na działanie warunków atmosferycznych. Z tego powodu należy pamiętać aby przede wszystkim w okresie zimowym otaczać ją szczególną troską.

Kremy i preparaty ochronne

Wiele firm oferuje nam szeroką gamę produktów ochronnych dla dzieci. Z całą pewnością każda z mam wybierze kosmetyki, które najlepiej oddziałują na skórę jej malucha.

Moja rada – wybierajmy kosmetyki zawierające podstawowe substancje nawilżające i natłuszczające. Ich skład może być bardzo ubogi, jednak doskonale spełnią swoją funkcję, a dodatkowym atutem będzie fakt, że niemal na pewno nie wywołają u dziecka uczulenia. Można spytać pediatrę o możliwość wypisania recepty na przygotowanie w aptece maści, w której skład wejdą wazelina, lanolina, parafina oraz woda destylowana w równych proporcjach.

Zimowe spacery

Wychodzenie z małym dzieckiem na spacer zimą nie jest zabronione, najważniejsze jednak aby odpowiednio je ubrać i w pełni zabezpieczyć jego skórę przed podrażnieniami. Udają się na przechadzkę gdy na dworze mróz pamiętajmy o nasmarowaniu buźki kremem i ubraniu malucha na cebulkę, konieczne są również rękawiczki, ciepła czapeczka oraz buciki.

W czasie spaceru można również w bardzo prosty sposób sprawdzić czy szkrab nam nie marźnie. Wystarczy przyłożyć palce do jego karku. Jeśli jest gorący i spocony dziecku najpewniej jest za ciepło, jeśli zimny maluch marźnie.

Skóra pupy

Zima pupa dziecka jest niemal cały czas zakryta. Skóra w tym miejscu otrzymuje znacznie mniejsze ilości tlenu niż latem, kiedy maluchy chętnie leżą na golaska i bawią się nóżkami. Warto więc w czasie chłodów pamiętać aby regularnie zmieniać pieluszki, dokładnie wycierać i osuszać skórę na pupie i za każdym razem nakładać warstwę ochronnego kremu, aby uniknąć nieprzyjemnych lub nawet bolesnych odparzeń.

Wszechobecna oliwka

Jeśli nawet twoja pociecha już nieco podrosła, jednak zima zauważasz przesuszenia na jej skórze. Kup najprostszą oliwkę dla niemowląt i nacieraj dziecko przynajmniej raz dziennie po kąpieli. W pewnym wieku rodzice zwykle decydują się na rezygnację z codziennego stosowania oliwki jednak zdecydowanie lepiej jest odstawić ją wiosną lub latem, ponieważ zima skóra malucha wymaga wzmożonej pielęgnacji.

Marta

Udostępnij Google News Komentarze

Podobne tematy

Polecane dla ciebie