Jak dbać o prawidłowy rozwój dziecka ? - 5 porad

Jak dbać o prawidłowy rozwój dziecka ? - 5 porad

Większość rodziców już niemal od przyjścia ich pociechy na świat zastanawia się jak zachęcić brzdąca do nauki i poznawania świata, aby zdobyło możliwie jak najprędzej jak najwięcej najcenniejszego daru jakim jest wiedza dzięki czemu jego przyszłość mogłaby stać się znacznie łatwiejsza.
Świat nieustannie pędzie na przód i chcą go dogonić musimy uczyć się wszystkiego czego się da. Jeśli nasza wiedza okaże się potrzebna łatwiej przekonamy do siebie pracodawcę i znajdziemy dobrą pracę. To właśnie wiedzę sprzedaje się najdrożej. Sztuka polega na tym aby w pędzie za oddalonym o lata sukcesem własnego dziecka nie odebrać mu dzieciństwa i związanej z nim beztroski i zabawy.

Jak to zrobić?

Rodzice, psychologowie i pedagodzy od lat prześcigają się z pomysłach na rozwijające zabawy i aktywności dla najmłodszych. Istnieje wiele rzeczy, które możemy robić z dzieckiem z wielką frajdą, a przy okazji przemycić odrobinę wiedzy. 1. Niech w kwestii wyboru zajęć zawsze dziecko ma ostateczny głos, proponuj mu różne rzeczy ale pozwól powiedzieć czy chce to robić czy też nie. 2. Książki – już maluchowi warto codziennie czytać książki, można zrobić z tego wieczorny rytuał i przyzwyczaić dziecko że przed położeniem się spać mama lub tata czytają bajkę z czasem dziecko samo zacznie interesować się literkami i samodzielnie czytać, będzie wówczas wybierać sobie lektury, zachęcaj je do tego ale nie zmuszaj. Warto aby dziecko czytało jak najwięcej ale jeśli będzie czuło że musi, może się zrazić i całkowicie przestać czytać. 3. Człowiek jest istotą społeczną zadbaj więc aby dziecko uczestniczyło w grupowych zajęciach sportowych, chodźcie razem na place zabaw czy plaże gdzie może poznać rówieśników. Dziecko w grupie szybciej i lepiej się rozwija, dlatego wskazane jest również zapisanie go do przedszkola. 4. Dzieci bardzo lubią pochwały, więc jeśli robi coś bardzo dobrze lub coś mu się uda chwal go. W sytuacji natomiast jeśli coś mu nie idzie, np. nauka jazdy rowerkiem stale go dopinguj i zachęcaj do prób. Podniesiesz je na duchu i wzmocnisz wiarę we własne możliwości. 5. Zachęcaj dziecko do ruchu na świeżym powietrzu – może bawić się na placu zabaw z rówieśnikami, ale wskazane są również długie spacery z rodzicami. Ruch to zdrowie, po odpowiedniej ilości ruchu na świeżym powietrzu mózg jest lepiej dotleniony i lepiej się myśli, a dziecko sprawniej przyswaja wiedzę. Marta
Udostępnij artykuł