Ćwiczenia rączek czyli rozwój motoryki u dziecka

Ćwiczenia rączek czyli rozwój motoryki u dziecka

W pierwszych miesiącach życia dziecko jest bardzo nieporadne. Opanowanie podstawowych ruchów rączek takich jak chwytanie zajmuje mu dłuższy czas. W miarę rozwoju psychoruchowego konieczne staje się pogłębianie kolejnych umiejętności.
Dawane mu zadania i ćwiczenia mają na celu zwiększenie koordynacji ruchowej i ułatwienie w późniejszym czasie – w szkole czynności takich jak np. pisanie. Rodzice mają ogromny wpływ na rozwój takich umiejętności u swojej pociechy, dlatego warto poznać możliwości jakie daje wykonywanie z dzieckiem prostych aktywności.

1. Lepienie z plasteliny, modeliny lub ciastoliny

Rozwija koordynację ruchów, pobudza wyobraźnie. Może również wpływać na poziom pewności siebie. Dziecko tworząc wymyślone przez siebie kształty i opisując ci co przedstawiają będzie z siebie bardzo dumne.

2. Pomoc mamie w kuchni

Zachęć dziecko do pomocy przy prostych czynnościach w kuchni. Znajdź plastikowy nożyk i niech maluch samodzielnie smaruje kanapki masłem lub serkiem. Z całą pewnością będą znacznie bardziej smakowały, a szkrab poćwiczy precyzję.

3. Rodzinne gry

Zdecyduj się na bierki czy pchełki aby twoje dziecko ćwiczyło opanowanie i spokojnie starało się osiągnąć możliwie najlepszy wynik.

4. Prace plastyczne

Wycinanki, malowanie, wyklejanie czy kolorowanki. Uspokajają dziecko nierzadko starają się również edukować w co najmniej jednej dziedzinie. Dziecko uczy się rozróżniania barw oraz poznaje granice – nie wolno malować za kreską żeby stworzyć ładny obrazek.

5. Nauka samodzielności

Wykonywanie codziennych czynności takich jak zapinanie guzików, zamków błyskawicznych, samodzielne jedzenie łyżeczką czy widelcem, zakładanie rajstop czy spodni, mycie ząbków czy sznurowanie butów stanowią niezwykle skuteczną metodę rozwoju motorycznego dziecka.

6. Mała kuchnia/ mały warsztat

Dziewczynka z chęcią przygotuje obiad w swojej kuchni z mamą, chłopiec przykręcają i odkręcając różne śrubki oraz wpijając gwoździe przy takich zabawach dziecko ćwiczy i poprawia sprawność rączek. Marta
Udostępnij artykuł