Infekcje, choroby, przekwitanie - wszystkie przyczyny problemów intymnych

Infekcje, choroby, przekwitanie - wszystkie przyczyny problemów intymnych

Miejsca intymne kobiety jest niezwykle wrażliwe. Każda przynajmniej raz w życiu znajdzie się w sytuacji, kiedy będzie odczuwać świąd pochwy, pieczenie, dyskomfort, upławy. Przyczyny dolegliwości mogą być różne, ale zawsze należy podjąć starania, by je złagodzić i wreszcie skutecznie wyeliminować. Chociaż w przypadkach choroby należy udać się do lekarza, to sięgnąć warto także po środki dostępne w każdej aptece.
Reklama
Różne przyczyny dolegliwości Świąd pochwy nie zawsze oznacza infekcję bakteryjną czy grzybiczą, a może wiązać się z używaniem środków drażniących, na przykład niewłaściwie dobranych mydeł, żeli pod prysznic, noszenie za ciasnej, wykonanej ze sztucznych włókien bielizny. Często zastąpienie klasycznego proszku specjalistycznym płynem do prania bielizny albo po prostu detergentem dla alergików zmniejszy te dolegliwości. Gdy jednak świąd nie ustępuje, a dodatkowymi objawami są pieczenie i upławy, raczej przyczyną jest infekcja grzybicza lub bakteryjna, która wymaga leczenia pod okiem specjalisty. Świąd pochwy - przyczyny Swędzenie pochwy pojawia się, gdy okolice intymne są podrażnione, gdy wzrasta poziom pH pochwy i zaburzona zostaje równowaga flory bakteryjnej. Substancjami drażniącymi są na przykład kosmetyki. Dlatego do mycia intymnych części ciała używa się specjalnego żelu o pH 5,2, a także z dodatkiem pałeczek kwasu mlekowego.
Reklama
Osoby szczególnie często cierpiące na tę przypadłość powinny też zamienić zwykły proszek do prania na środek dla dzieci lub hipoalergiczny, a podczas prania włączać funkcję dodatkowego płukania. Swędzenie pojawia się również, gdy nadmiernie wysuszona jest śluzówka pochwy. Objaw ten może być związany z odwodnieniem organizmu, używaniem tamponów pod koniec miesiączki, kiedy krwawienie jest już skąpe, kontaktem z chlorowaną wodą. Śluzówki pochwy wysychają nadmiernie także podczas używania środków antykoncepcyjnych dopochwowych, lubrykantów, prezerwatyw z lateksem czy podczas stosunków, które nie zostały poprzedzone pobudzeniem. Nie bez znaczenia dla kondycji stref intymnych kobiety jest zażywanie antybiotyków. Choroby wywołujące świąd pochwy Wiele chorób kobiecych dotyka kobiety, które mają problemy ze zdrowiem. Mogą być one przejściowe, takie jak grzybica pochwy lub bakteryjne zakażenie pochwy.
Reklama
Grzybica wywołana przez drożdżaki objawia się gęstymi, białymi upławami, uczuciem pieczenia czy zaczerwienieniem i obrzękiem pochwy. Zakażenie bakteryjne z kolei uporczywym swędzeniem, pieczeniem, bólem podczas oddawania moczu, szarą lub żółtą wydzieliną o lekko rybim zapachu. Są to przypadłości niezwykle często występujące, wiążące się z poziomem odporności organizmu, używanymi lekami, stylem życia, ale bakterie i grzyby także przenoszą się podczas stosunku płciowego. Leczenie wymaga konsultacji z lekarzem, dodatkowo można wspomóc się płukankami. Taki środek jak Tantum Rosa, stosowany dopochwowo, zmniejsza dolegliwości i objawy stanów zapalnych pochwy i szyjki macicy, jest stosowany również profilaktycznie w ginekologii. Należy go stosować zgodnie z zaleceniami zamieszczonymi w ulotce, a dużo praktycznych informacji związanych z problemami intymnymi znaleźć też można na stronie http://tantumrosa.pl/swiad-pochwy/
Reklama
. Swędzenie pochwy może się pojawić także u kobiet w okresie przekwitania, bo łączy się z niedoborem estrogenów. Nabłonek staje się cieńszy, tkanka tłuszczowa zanika i pojawia się pieczenie oraz nieprzyjemny świąd. Tutaj skutecznym rozwiązaniem pozostaje przestrzeganie higieny intymnej. Chorobą, która przyczynia się do uczucia dyskomfortu u kobiet, jest też rzęsistkowica. Jest przenoszona drogą płciową, a za nieprzyjemne objawy odpowiedzialny jest pierwotniak - Trichomonas vaginalis. W przypadku zakażenia lekarz przepisuje antybiotyki obojgu partnerom. Na swędzenie pochwy często skarżą się też osoby chorujące na cukrzycę, a to za sprawą namnażania się w pochwie drożdżaków, które w sytuacji, gdy we krwi utrzymuje się wysoki poziom cukru, znakomicie się rozwijają. Tutaj należy podjąć działania podwójne - zgłosić się do diabetologa, by uregulować poziom cukru we krwi, oraz do ginekologa po receptę na leki neutralizujące działanie drożdżaków. Swędzenie pochwy i dyskomfort często mobilizuje do częstego podmywania intymnych części ciała, co wcale nie jest działaniem skutecznym.
Reklama
Na forach i stronach internetowych roi się także od rad dotyczących zmniejszania objawów. Takie porady jak podmywanie się jogurtem naturalnym czy wkładanie do pochwy ząbków czosnku są niestety bardzo szkodliwe i należy ich unikać. Kierunek leczenia musi zawsze wyznaczyć lekarz, w tym przypadku ginekolog, który określi przyczyny choroby i wypisze odpowiednie leki. Pomagać można sobie tylko i wyłącznie sprawdzonymi i dopuszczonymi do obrotu środkami z apteki. *Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!
Reklama
Autor - Olga Szarycka
Autor:
|
redaktor zaradnakobieta.pl
o.szarycka@zaradnakobieta.pl
Wydawcą zaradnakobieta.pl jest Digital Avenue sp. z o.o.
Google news icon
Obserwuj nas na
Google news icon
Udostępnij artykuł
Reklama
Reklama
Reklama