pochwica

Pochwica – co to za choroba? Objawy, przyczyny, leczenie

Pochwica, którą nazywa się też zespołem Mariona-Simsa stanowi rodzaj dysfunkcji seksualnej. Jej głównym objawem jest skurcz mięśni okalających wejście pochwy, który nie jest zależny od woli kobiety. Pojawia się on przy jakichkolwiek próbach penetracji. Jakie są przyczyny pochwicy i jak ją leczyć?
Reklama

Pochwica – co to za choroba?

Pochwica, czyli zespół Mariona-Simsa jest rodzajem dysfunkcji seksualnej. Polega na bardzo silnym i bolesnym skurczu mięśni okalających wejście pochwy przy próbie penetracji. Dolegliwość ta uniemożliwia współżycie. Istotne jest, że skurcz ma miejsce niezależnie od woli kobiety cierpiącej na pochwicę. Warto też dodać, że jest on tym mocniejszy, im bliższy jest moment penetracji. Zespół Mariona-Simsa może pojawić się u kobiety w każdym wieku. Jednak zdecydowanie najczęściej dotyka on młodsze pacjentki.

Objawy pochwicy

Bezsprzecznie głównym objawem pochwicy jest wspomniany wcześniej skurcz mięśni okalających wejście do pochwy. Pojawia się przy każdorazowej próbie penetracji. W dodatku nie tylko w czasie stosunku. Zdarza się, że występuje także np. przy próbie aplikacji tamponu. Często u kobiet z pochwicą bardzo utrudnione jest badanie ginekologiczne. Oczywiście skurczowi zawsze towarzyszy bardzo silny ból. Kobiety cierpiące na zespół Mariona-Simsa mają ogromne problemy związane ze współżyciem.
Reklama
Może się to przekładać również na ich kondycję psychiczną. Pojawia się u nich często obniżone poczucie własnej wartości. W skrajnych przypadkach może rozwinąć się depresja.
kobieta zakrywa dłonią twarz, leżąc w białej pościeli
zdjęcie ilustrujące/Canva

Pochwica – przyczyny

Pochwica ma bardzo różne przyczyny. Jednak zdecydowanie najczęściej pojawia się ona u kobiet, które mają za sobą traumatyczne przeżycia w sferze seksualnej, np. gwałt czy molestowanie. Jak nie trudno się zatem domyślić ma ona przede wszystkim podłoże psychiczne. Może ją również powodować strach przed stosunkiem lub bólem, obawa przed ciążą lub nerwica lękowa.
Reklama
Pochwica może mieć także fizyczne przyczyny — infekcje, wahania hormonalne. Mogą one prowadzić do nadwrażliwości, a ta do zespołu Mariona-Simsa. Jakie jeszcze są inne przyczyny pochwicy?
  • stres
  • traumy
  • lęk przed ciążą
  • zbyt wczesne rozpoczęcie współżycia
  • złe doświadczenia związane z mężczyznami
  • niewłaściwe relacje z ojcem
  • endometrioza
  • wady rozwojowe

Jak wygląda leczenie pochwicy?

Na szczęście możliwe jest całkowite wyleczenie pochwicy. Musisz jednak pamiętać o tym, aby nie bagatelizować tego problemu, ani nie wstydzić się go i udać się do lekarza. Terapia w leczeniu zespołu Mariona-Simsa może polegać na zastosowaniu metod miejscowych, ale i psychoterapii. Druga z nich jest zazwyczaj najbardziej skuteczna, ponieważ pochwica ma przeważnie ma podłoże psychiczne.
Reklama
Autor - Olga Szarycka
Autor:
|
redaktor zaradnakobieta.pl
o.szarycka@zaradnakobieta.pl
Wydawcą zaradnakobieta.pl jest Digital Avenue sp. z o.o.
Google news icon
Obserwuj nas na
Google news icon
Udostępnij artykuł
Reklama
Reklama
Reklama