Trądzik różowaty - przewlekłe zapalenie skóry twarzy. Jak leczyć?
Trądzik różowaty jest przewlekłą chorobą skóry, która objawia się zazwyczaj u kobiet już po 30. roku życia. Przeważnie jednak cierpią na nią osoby w wieku 40-50 lat. Spośród wielu odmian zmian skórnych, trądzik różowaty objawia się dosyć łagodnie, jednak nieleczony może nieść ze sobą nieprzyjemne konsekwencje.
Reklama
Trądzik różowaty – objawy choroby oraz kilka faktów jej występowania
Na skórze w centralnej części twarzy (policzki, podbródek, czoło oraz okolice nosa) pojawiają się rumieńce, które znikają dopiero po pewnym czasie. Ponadto, na skórze widoczne stają się naczynka krwionośne, które często pękają, a w ostatnim stadium choroby pojawiają się również krostki i guzki. Pierwszym objawem, który powinien nas zaniepokoić jest długotrwałe zaczerwienienie skóry bez uzasadnionego powodu. Dodatkowo, możliwe jest swędzenie oraz pieczenie, szczególnie na polikach. Z pewnością osoby zmagające się z tą chorobą mają wiele pytań: jakie są przyczyny występowania objawów, czy trądzik dotyczyć może tylko twarzy lub jak pozbyć się nieatrakcyjnych rumieńców? Przedstawiamy więc kilka interesujących faktów oraz podstawowych informacji o trądziku różowatym:
Pacjenci mogą usłyszeć niepokojącą informację, że przewlekłe zapalenie skóry twarzy jest nieuleczalne, a objawy z biegiem czasu powrócą. Stopień zapalenia skóry jest jednak zależny od organizmu człowieka, a w wielu przypadkach zachowanie zdrowego wyglądu cery i zminimalizowanie niepożądanych skutków choroby jest realnym celem.
Trądzik różowaty, podobnie jak inne odmiany trądziku, nasila się w wyniku nieprawidłowej diety, stresu, nadmiernego promieniowania UV, styczności z chlorowaną wodą na basenie, zaburzenia krążenia czy nieprawidłowej przemiany materii. Jednak czołowym czynnikiem, który ma bezpośredni wpływ na rozwój choroby zapalenia skóry jest stosowanie kosmetyków z alkoholem oraz tych z drażniącymi substancjami. Uszkadzają one warstwę ochronną naskórka, wywołują reakcje alergiczne oraz nadmiernie wysuszają.
Wiele drogeryjnych kosmetyków niestety zawiera w swoim składzie duże ilości SLS i SLES, parabenów, sztucznych barwników, silikonów oraz alkoholi.
W związku z tym cierpiąc na chorobę trądziku różowatego, w pierwszej kolejności należy odstawić silnie drażniące kosmetyki oraz udać się na wizytę do dermatologa. Leczenie zazwyczaj opiera się na farmakologii w połączeniu z profesjonalnymi preparatami. Bardzo istotny jest delikatny i naturalny skład kremu oraz żelu do mycia twarzy. Na przykład silnie regenerujące i nawilżające kosmetyki na trądzik różowaty ARKANA przeznaczone są dla osób w każdym wieku, które wymagają specjalistycznej kuracji.
- choroba ta może dotyczyć również oczu, a w konsekwencji prowadzić do zaburzeń wzroku,
- zdarza się, że krostki i guzki pojawiają się także na szyi i dekolcie,
- mężczyźni rzadziej chorują na trądzik różowaty, jednak objawy u nich występują z większym nasileniem,
- choroba częściej dotyka osoby o jasnej, bladej cerze oraz jasnym kolorze włosów oraz oczu,
- jest to choroba genetyczna,
- można próbować zwalczyć trądzik domowymi sposobami: zieloną herbatą, rumiankiem czy lukrecją, w postaci naparu lub maseczki.
Reklama
Reklama
Reklama
Wydawcą zaradnakobieta.pl jest Digital Avenue sp. z o.o.
Obserwuj nas na
Udostępnij artykuł
Polecamy
Następny artykuł
Czytaj więcej
Blizny potrądzikowe: Jak się ich pozbyć?
Blizny potrądzikowe mogą być równie poważnym problemem, jak trądzik, a pozbycie się ich to często trudny i długotrwały proces. Blizny potrądzikowe najczęściej występują na twarzy, dlatego mogą negatywnie wpływać na stan psychiczny, obniżając samoocenę i wpływając na poziom naszych relacji z innymi. Leczenie blizn na wczesnym etapie jest niezwykle ważne i pozwala osiągnąć skuteczne efekty.
Savon Noir - tajemnica czarnego mydła
Czarne mydło, znane także jako Savon Noir, to tradycyjny marokański specyfik pielęgnacyjny o niezwykłych właściwościach. Jest to pasta, która rozpuszcza się w dłoniach pod wpływem ciepła. Może być stosowane przez osoby o każdym typie skóry, ale szczególnie polecane jest dla osób z trądzikiem i innymi schorzeniami skórnymi, ponieważ wspomaga proces gojenia zmian skórnych. Ale to nie wszystko - Savon Noir ma wiele innych niezwykłych właściwości, które warto poznać!
Srebro koloidalne : Naturalny środek na problemy skórne
Czy wiesz, że srebro koloidalne może być niezwykle pomocne w leczeniu różnych schorzeń skórnych, takich jak trądzik czy łuszczyca? To naturalny preparat, który posiada silne właściwości antybakteryjne, przeciwwirusowe i przeciwgrzybicze. W tym artykule dowiesz się, jak działa srebro koloidalne i jakie są jego zastosowania w pielęgnacji skóry.
Reklama
Reklama
© 2025 ZaradnaKobieta.pl