Trądzik różowaty - przewlekłe zapalenie skóry twarzy. Jak leczyć?

Trądzik różowaty - przewlekłe zapalenie skóry twarzy. Jak leczyć?

Trądzik różowaty jest przewlekłą chorobą skóry, która objawia się zazwyczaj u kobiet już po 30. roku życia. Przeważnie jednak cierpią na nią osoby w wieku 40-50 lat. Spośród wielu odmian zmian skórnych, trądzik różowaty objawia się dosyć łagodnie, jednak nieleczony może nieść ze sobą nieprzyjemne konsekwencje.
Trądzik różowaty – objawy choroby oraz kilka faktów jej występowania Na skórze w centralnej części twarzy (policzki, podbródek, czoło oraz okolice nosa) pojawiają się rumieńce, które znikają dopiero po pewnym czasie. Ponadto, na skórze widoczne stają się naczynka krwionośne, które często pękają, a w ostatnim stadium choroby pojawiają się również krostki i guzki. Pierwszym objawem, który powinien nas zaniepokoić jest długotrwałe zaczerwienienie skóry bez uzasadnionego powodu. Dodatkowo, możliwe jest swędzenie oraz pieczenie, szczególnie na polikach. Z pewnością osoby zmagające się z tą chorobą mają wiele pytań: jakie są przyczyny występowania objawów, czy trądzik dotyczyć może tylko twarzy lub jak pozbyć się nieatrakcyjnych rumieńców? Przedstawiamy więc kilka interesujących faktów oraz podstawowych informacji o trądziku różowatym:
  • choroba ta może dotyczyć również oczu, a w konsekwencji prowadzić do zaburzeń wzroku,
  • zdarza się, że krostki i guzki pojawiają się także na szyi i dekolcie,
  • mężczyźni rzadziej chorują na trądzik różowaty, jednak objawy u nich występują z większym nasileniem,
  • choroba częściej dotyka osoby o jasnej, bladej cerze oraz jasnym kolorze włosów oraz oczu,
  • jest to choroba genetyczna,
  • można próbować zwalczyć trądzik domowymi sposobami: zieloną herbatą, rumiankiem czy lukrecją, w postaci naparu lub maseczki.
Przyczyny występowania trądziku różowatego i sposoby leczenia Pacjenci mogą usłyszeć niepokojącą informację, że przewlekłe zapalenie skóry twarzy jest nieuleczalne, a objawy z biegiem czasu powrócą. Stopień zapalenia skóry jest jednak zależny od organizmu człowieka, a w wielu przypadkach zachowanie zdrowego wyglądu cery i zminimalizowanie niepożądanych skutków choroby jest realnym celem. Trądzik różowaty, podobnie jak inne odmiany trądziku, nasila się w wyniku nieprawidłowej diety, stresu, nadmiernego promieniowania UV, styczności z chlorowaną wodą na basenie, zaburzenia krążenia czy nieprawidłowej przemiany materii. Jednak czołowym czynnikiem, który ma bezpośredni wpływ na rozwój choroby zapalenia skóry jest stosowanie kosmetyków z alkoholem oraz tych z drażniącymi substancjami. Uszkadzają one warstwę ochronną naskórka, wywołują reakcje alergiczne oraz nadmiernie wysuszają. Wiele drogeryjnych kosmetyków niestety zawiera w swoim składzie duże ilości SLS i SLES, parabenów, sztucznych barwników, silikonów oraz alkoholi. W związku z tym cierpiąc na chorobę trądziku różowatego, w pierwszej kolejności należy odstawić silnie drażniące kosmetyki oraz udać się na wizytę do dermatologa. Leczenie zazwyczaj opiera się na farmakologii w połączeniu z profesjonalnymi preparatami. Bardzo istotny jest delikatny i naturalny skład kremu oraz żelu do mycia twarzy. Na przykład silnie regenerujące i nawilżające kosmetyki na trądzik różowaty ARKANA przeznaczone są dla osób w każdym wieku, które wymagają specjalistycznej kuracji.
Udostępnij artykuł