sposób na afty
canva.com

Afty problemem przeszłości - sprawdzone metody domowego leczenia

Afty, zwane również owrzodzeniami aftowymi, są bolesnymi owrzodzeniami błony śluzowej jamy ustnej. Chociaż są one dość powszechne i zazwyczaj niegroźne, mogą powodować dyskomfort i utrudniać codzienne funkcjonowanie. Zdradzamy skuteczne i naturalne domowe sposoby na afty, które pomogą złagodzić objawy i przyspieszyć proces gojenia.
Reklama

1. Sól do płukania ust

Jednym z najprostszych i najbardziej skutecznych sposobów na afty jest płukanie ust solą. Rozpuszczanie 1 łyżeczki soli w szklance ciepłej wody i regularne płukanie ust tym roztworem może pomóc w dezynfekcji ran aftowych i zmniejszeniu bólu. Pamiętaj, aby nie połykać roztworu soli.

2. Miód

Miód ma właściwości antybakteryjne i przyspiesza gojenie się ran. Możesz nałożyć odrobinę miodu bezpośrednio na aftę kilka razy dziennie. Działa to jak naturalny balsam, który łagodzi ból i wspomaga proces gojenia.

afta na ustach
canva.com

3. Aloes

Reklama

Aloes jest rośliną o silnych właściwościach leczniczych. Możesz wyciągnąć żel z liści aloesu i nałożyć go bezpośrednio na aftę. Aloes działa przeciwzapalnie i przyspiesza gojenie się ran, co może pomóc w złagodzeniu objawów aftowych.

4. Rumianek

Rumianek ma właściwości przeciwzapalne i łagodzące. Możesz przygotować napar z rumianku, ostudzić go i płukać nim usta kilka razy dziennie. Napar z rumianku pomoże zmniejszyć ból i zaczerwienienie aft.

5. Olejek eteryczny z drzewa herbacianego

Olejek eteryczny z drzewa herbacianego ma silne właściwości antybakteryjne. Możesz nałożyć odrobinę olejku na wacik i delikatnie przetrzeć aftę. Olejek ten pomoże w dezynfekcji rany i przyspieszy proces gojenia.

Reklama

Pozbądź się aft raz na zawsze!

Afty mogą być uciążliwe, ale istnieje wiele skutecznych i naturalnych sposobów na ich leczenie w domu. Pamiętaj, że każdy organizm jest inny, dlatego niektóre metody mogą działać lepiej dla Ciebie niż inne. Jeśli objawy nie ustępują lub pogarszają się, skonsultuj się z lekarzem. Warto również dbać o higienę jamy ustnej, unikać drażniących pokarmów i napojów oraz utrzymywać zdrowy styl życia, aby zapobiegać nawrotom aft.

Reklama
Autor - Klaudia Sagan
Autor:
|
redaktor zaradnakobieta.pl
k.sagan@zaradnakobieta.pl
Wydawcą zaradnakobieta.pl jest Digital Avenue sp. z o.o.
Google news icon
Obserwuj nas na
Google news icon
Udostępnij artykuł
Reklama
Reklama
Reklama