Letnie warzywa - nieszablonowe pomysły na domowe przetwory

Lato to najlepszy czas na samodzielne przygotowanie domowych przetworów z sezonowych owoców oraz zdrowych, a przy tym niezwykle smacznych warzyw. Istnieje wiele sposobów na uchwycenie smaków lata – pomidory, ogórki, bakłażany czy inne produkty można z powodzeniem marynować, kisić, a także robić z nich przetwory, dżemy i dipy, które rewelacyjnie sprawdzą się zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym. Jedynym ograniczeniem w ich przygotowaniu jest wyobraźnia, zaś kluczem do sukcesu – sprawdzony przepis.
Domowe przetwory można z powodzeniem przygotowywać już od maja do końca września. Co istotne, są dużo lepszą opcją niż te, zakupione w sklepie. Nic dziwnego – mają wspaniały smak i bogaty aromat, są zrobione z samodzielnie zakupionych warzyw, a do tego ich skład jest bardzo prosty – wolny od sztucznych barwników, konserwantów czy innych szkodliwych dodatków. Kiszonki – ogórki małosolne Jednym ze najlepszych sposobów na „zamknięcie” w słoikach najwspanialszych smaków lata jest przygotowanie rozmaitych przetworów z warzyw, np. ogórków. Rewelacyjną propozycją dla miłośników kiszonek są np. ogórki małosolne w tradycyjnym wydaniu. Składniki potrzebne do ich przygotowania to:
  • 1 kg ogórków gruntowych;
  • 2 litry wody (przegotowanej i ostudzonej);
  • 1-3 główki czosnku (ewentualnie więcej – według upodobań);
  • 1 koper (należy usunąć twarde łodygi);
  • 2 łyżki soli kuchennej;
  • 1 duży i płaski kamień do przykrycia ogórków.
Przed kiszeniem, ogórki należy dokładnie umyć, a następnie przygotować duży, czysty słój. Następnie w chłodnej, przegotowanej wodzie należy rozpuścić 2 łyżki soli kuchennej. Kolejnym krokiem jest umieszczenie ciasno ogórków w słoiku i wrzucenie do nich całych, obranych ząbków czosnku. Między ogórki należy włożyć większe kawałki kopru razem z zielonymi łodygami i kwiatostanami. Na koniec zawartość słoja wystarczy zalać posoloną wodą w taki sposób, aby całkowicie przykrywała ogórki. Na wierzch położyć talerzyk i przycisnąć go kamieniem. Słoik odstawić do chłodnego i zacienionego miejsca na kilka dni. Ogórki małosolne można spróbować już po upływie około 3-5 dni.
W poszukiwaniu kulinarnych inspiracji, warto zajrzeć na stronę Akademii Smaku, gdzie można znaleźć sprawdzone przepisy m.in. na:
  • marynowane papryki z czosnkiem i tymiankiem,
  • kawior z bakłażana,
  • kiszone buraki,
  • kurki marynowane,
  • ocet jabłkowy.
Niebanalne dodatki do ogórków Warto eksperymentować z ogórkami małosolnymi, dodając do nich np. ostrzejsze przyprawy. Jedną z ciekawszych propozycji są pikantne ogórki małosolne w delikatnej zalewie miodowej (przepis na nie można znaleźć na stronie https://akademiasmaku.pl/przepis/pikantne-ogorki-malosolne-w-zalewie-miodowej,3504). Ogórki można serwować również z miodem lub chrzanem, a także w słodko-kwaśnej marynacie, z chili. Pomysłów jest naprawdę wiele i w poszukiwaniu niepowtarzalnych smaków, warto wypróbować najbardziej nieoczywiste dodatki.
Artykuł sponsorowany
Autor:
redaktor zaradnakobieta.pl
Wydawcą zaradnakobieta.pl jest Digital Avenue sp. z o.o.
Obserwuj nas na
Udostępnij artykuł