Jak sprzątać i utrzymywać czystość w łazience?

Sprzątanie łazienki to dla wielu pań spory problem. Zacieki na lustrz, nie dający się niczym wyczyścić osad z kamienia to tylko początek długiej listy problemów, które można napotkać podczas czyszczenia łazienkowych sprzętów. Niemniej jednak ze wszystkim można sobie poradzić jeśli się tylko chce. Poniżej kilka przydatnych rad, które z pewnością pomogą uporać się z brudną łazienką.

Umywalka

To miejsce, które jest stale narażone na zabrudzenia. Głównym powodem brzydkiego wyglądu są zacieki z mydła oraz osadzający się w okolicy baterii i odpływu kamień. Aby umywalka ładnie się prezentowała po każdym użyciu wytrzyj ją do sucha. Jeśli jest to niemożliwe, to warto choć raz dziennie przetrzeć ją wilgotną szmatką, aby pozbyć się wszelkich osadów. Tą samą wilgotną szmatką przetrzyj również baterię a następnie wytrzyj ją do sucha. Lśniąca bateria wspaniale się prezentuje i staje się ozdobą łazienki. Jeśli wokół baterii czy odpływu pojawi się osad z kamienia połóż na nim waciki namoczone octem. Pozostaw je tam około godziny, albo w razie potrzeby na całą noc. Następnie przetrzyj dokładnie powierzchnię wilgotną ściereczką. Do czyszczenia wszelkich zakamarków możesz użyć szczoteczki do zębów, która z pewnością sobie doskonale poradzi z każdym brudem. Nie zapominaj również o dokładnym umyciu wszystkich przedmiotów znajdujących się w pobliżu umywalki takich jak kubeczek do mycia zębów czy mydelniczka.

Lustro

Lustro może być wspaniałą ozdobą łazienki, albo wręcz przeciwnie – bardzo ją oszpecać. Jeśli zależy Ci na tym, by pięknie wyglądało musisz o nie szczególnie zadbać. Do czyszczenia lustra najlepiej nadaje się płyn do mycia szyb i papierowy ręcznik. Jeśli jesteś zwolenniczką sprzątania ekologicznego do mycia lustra możesz wykorzystać mieszaninę wody z octem. Nie zapominaj, że lustro łazienkowe to także jego rama oraz półeczki znajdujące się pod nim. Za każdym razem kiedy myjesz lustro dokładnie przetrzyj także ramę, półeczki i wszystko, co się na nich znajduje.

Wanna

Wannę najlepiej czyścić tuż po kąpieli, ponieważ para wodna rozmiękcza wszystkie zabrudzenia i łatwiej się ich pozbyć. Do czyszczenia wanny można użyć mleczka do wanien emaliowanych lub pasty z sody do wanien akrylowych. Trudnodostępne miejsca można wyczyścić delikatnie szczoteczką do zębów. Po każdej kąpieli warto przetrzeć wannę i baterię do sucha, ponieważ zapobiegnie to powstawaniu zacieków.

Prysznic

Aby kabina prysznicowa dobrze się prezentowała trzeba pamiętać o niej przez cały czas. Do czyszczenia drzwi kabiny możesz użyć płynu do szyb lub wody z dodatkiem octu. Po umyciu należy je wytrzeć do sucha. Do czyszczenia brodzika można wykorzystać te same preparaty co w przypadku wanny. Świetnie sprawdzą się mleczka i płyny przeznaczone do czyszczenia armatury łazienkowej. Zasłonę prysznicową najlepiej jest jak najczęściej prać. Wystarczy wrzucić ją do pralki z kilkoma ręcznikami, które pomogą w usunięciu osadów z mydła. Jeśli zasłona, której używasz nie nadaje się do prania w pralce wypierz ją ręcznie w ciepłej wodzie z dodatkiem proszku do prania. W wielu domach woda jest twarda i na prysznicu osadza się kamień. W takim wypadku najlepiej zanurzyć końcówkę prysznica w mieszaninie wody z octem w proporcjach 1:1 na co najmniej godzinę, a następnie umyć ją i wytrzeć do sucha.

Kafelki

Aby kafelki wyglądały ładnie należy po każdej kąpieli je wytrzeć. Możesz do tego celu wykorzystać plastikową wycieraczkę do szyb, która łatwo zbierze wodę. Do mycia kafelków można użyć płynu do mycia szyb lub specjalnie do tego celu przeznaczonych preparatów, które są dostępne w sklepach z chemią gospodarczą. Zabrudzone fugi najlepiej wyczyścić za pomocą szczoteczki do zębów i pasty z sody oczyszczonej. Do czyszczenia kafelków i fug świetnie nadaje się również urządzenie czyszczące gorącą parą. Mocny strumień gorącej pary świetnie czyści a przy okazji dezynfekuje myte powierzchnie. Warto kupić takie urządzenie szczególnie wtedy, gdy w domu są małe dzieci lub alergicy, ponieważ doskonale się sprawdza nie tylko w łazience, ale również podczas sprzątania w innych pomieszczeniach.

Toaleta

Czyszczenie toalety to jeden z najbardziej nielubianych obowiązków domowych. Niemniej jednak o to urządzenie sanitarne należy również zadbać. Do mycia muszli klozetowej najlepiej wykorzystać specjalnie do tego celu stworzone płyny i żele. Dzięki zawartości substancji bakteriobójczych możesz być pewna, że w toalecie nie będzie żadnych bakterii mogących wywołać choroby. Ponieważ używane do mycia toalety środki są żrące podczas sprzątania należy mieć na rękach gumowe rękawiczki. Do czyszczenia muszli klozetowej z zewnątrz oraz spłuczki można wykorzystać mleczka i płyny przeznaczone do łazienek. Do czyszczenia toalety świetnie nadają się także:
  • tabletki do czyszczenia protez (należy wrzucić je na noc do ubikacji, a rano spłukać wodę),
  • cola (należy wlać szklankę coli i zostawić na godzinę - zlikwiduje osad i plamy),
  • soda oczyszczona (raz w tygodniu warto wsypać do muszli szklankę sody oczyszczonej i spuść wodę – w ten sposób można pozbyć się nieprzyjemnych zapachów i uniknąć zapchania rur).
Aby na co dzień toaleta ładnie się prezentowała i pachniała warto umieścić w niej specjalną zawieszkę. Agnieszka
Autor:
redaktor zaradnakobieta.pl
Wydawcą zaradnakobieta.pl jest Digital Avenue sp. z o.o.
Obserwuj nas na
Udostępnij artykuł