Czy trzeba wymieniać okulary korekcyjne? 5 powodów, dla których warto to zrobić!

Wiele osób, noszących okulary korekcyjne, korzysta z nich do czasu, aż te, niemal dosłownie rozpadną się na kawałki. To zła praktyka, bo występuje szereg okoliczności, w których trzeba poszukać dla siebie nowej pary,  na przykład cofnięcie lub pogłębienie się wady wzroku. choć to nie jedyne sytuacje, w której warto o tym pomyśleć. Poniżej przedstawiamy 5 przyczyn, które powinny skłonić do poszukania nowego modelu okularów korekcyjnych.
  1. Cofnięcie się lub pogłębienie wady wzroku
Szkła do okularów korekcyjnych tworzone są wedle wytycznych lekarza okulisty, który na podstawie wady wzroku stwierdza, jak należy je wykonać. Trzeba jednak pamiętać, że raz wykonane badanie nie jest ważne bezterminowo, a wada wzroku może pogłębić się lub – przeciwnie - cofnąć. Czasem trudno wyłapać ten moment, bo mózg potrafi dość dobrze zrekompensować sobie różnicę w jakości widzenia. Warto więc regularnie badać wzrok, a także – jeśli okaże się to konieczne – również wymieniać okulary korekcyjne na nowe. Znacznie poprawi to jakość widzenia, a na pewno komfort życia.
  1. Uszkodzenie lub zniszczenie szkieł
Z jednej strony jest to oczywisty powód – jeśli pękną szkła okularów korekcyjnych, należy je wymienić. Jednak trzeba też pamiętać, że w tym przypadku mowa także o mikrouszkodzeniach, na przykład zarysowaniach. Szkła okularów korekcyjnych są przecierane każdego dnia nawet kilkukrotnie. W dużej skali może powodować to głębokie uszkodzenia szkieł, zwiększa ryzyko pęknięcia, a nawet pogorszenia jakości widzenia, przez zmniejszenie przejrzystości szkieł. Trzeba też pamiętać, że na szkłach okularów często umieszczane są różne filtry, na przykład chroniące przed promieniowaniem z ekranów. One również zużywają się z czasem i nie zapewniają przez to właściwej ochrony.
  1. Uszkodzenie oprawek
Drobne uszkodzenia oprawek często są ignorowane przez osoby, które noszą okulary korekcyjne. Trzeba jednak pamiętać, że drobne przekrzywienie czy poluzowanie się zawiasu zauszników może znacznie pogorszyć komfort noszenia. Przy niektórych typach wad wzroku szkła korekcyjne muszą być utrzymane w odpowiedniej pozycji, żeby spełniały swoją funkcję. Nawet niewielkie przekrzywienie może pogorszyć jakość widzenia, a w niektórych przypadkach prowadzić nawet do bólów głowy. Aby wydłużyć żywotność oprawek, można zdecydować się na te wykonane z wytrzymałych tworzyw, na przykład acetatu, jak unikalne oprawki okularów Muscat: https://muscat.pl/kategoria-produktu/damskie/korekcyjne/.
  1. Zmiana mody
Okulary korekcyjne służą przede wszystkim poprawie jakości widzenia, ale to wcale nie oznacza, że nie mogą być jednocześnie stylowe i w zgodzie z aktualnymi trendami. Zwłaszcza, że osoba z wadą wzroku ma je praktycznie cały czas na sobie, więc bardzo ważne jest, aby nosiła okulary z przyjemnością. Wybór oprawek okularów korekcyjnych jest obecnie bardzo szeroki i z całą pewnością każdy znajdzie coś dla siebie. Czasem niewielka zmiana, na przykład koloru, może przynieść naprawdę dużą i pożądaną metamorfozę. Najlepiej przekonać się – nomen omen – naocznie i porównać dwa pozornie takie same modele – jeden w kolorze Silver/Crystal i drugi w kolorze Gold/Rose. Chęć odświeżenia wyglądu z całą pewnością również powinna być powodem skłaniającym do wymiany okularów korekcyjnych!
  1. Brak komfortu, niewygoda
Przy wyborze oprawek okularów korekcyjnych większość osób kieruje się przede wszystkim estetyką, w mniejszym stopniu wygodą, bo trudno w trakcie krótkiego przymierzania stwierdzić, czy na pewno będą one komfortowe. Zwłaszcza że nie ma możliwości przetestowania okularów podczas różnych czynności. Jeśli okaże się, że w codziennym użytkowaniu wybrany model nie sprawdza się – nie trzyma się właściwie na twarzy, nie pozwala na jogging, jazdę na rowerze lub dowolną inną aktywność, nie ma powodu, aby męczyć się z takimi okularami. Lepiej od razu je wymienić lub dobrać drugą parę, która lepiej będzie sprawdzała się w niektórych sytuacjach.
Artykuł sponsorowany
Autor:
redaktor zaradnakobieta.pl
Wydawcą zaradnakobieta.pl jest Digital Avenue sp. z o.o.
Obserwuj nas na
Udostępnij artykuł