Nieprzyjemny zapach potu - sprawdzone sposoby

Przejdź do galerii zdjęć
Temperatury coraz wyższe, pogoda piękniejsza, a ty obawiasz się, czy będziesz mogłą korzystać z niej w pełni? Nadmierna potliwość dotyka wiele osób. Problem jest dodatkowo wstydliwy, gdy poza plamami pod pachami, czuć od nas również nieprzyjemny zapach potu.

Dlaczego brzydko pachnę?

Za wydzielanie potu odpowiadają gruczoły rozmieszczone na całej naszej skórze. Możemy wyróżnić gruczoły apokrynowe i ekrynowe. Gruczoły ekrynowe produkują bezwonny pot, natomiast apokrynowe odpowiadają za bardzo intensywny i nieprzyjemny zapach potu. Jeżeli mamy za dużo gruczołów apokrynowych wówczas borykamy się z problemem nadmiernej potliwości. Jednak nieprzyjemny zapach potu może być również związany z niewłaściwą higieną osobistą. Wiele osób myje się nieregularnie lub niedokładnie. Brzydki zapach może mieć również podłoże chorobowe. Nieprzyjemny zapach potu sygnalizuje problemy z:
  • tarczycą
  • cukrzycą
  • żywieniem
  • gospodarką hormonalną
  • nerkami
Zapach potu: tarczyca, hipoglikemia i inne choroby mają związek z potem. Problemy z tarczycą mogą objawiać się nieprzyjemnym zapachem ciała. Przy nadczynności tarczycy organizm wydziela nadmierną ilość potu, która może być przyczyną nieprzyjemnego zapachu. W przypadku cukrzycy jest podobnie, dodatkowo pot może pachnieć amoniakiem, jeżeli mamy problemy z nerkami. Jeżeli chodzi o inne problemy zdrowotne, które mogą mieć związek z brzydkim zapachem potu i nadmierną potliwością to należą do nich menopauza, czy problemy nowotworowe. Co jeszcze wiadomo w tym temacie?
Zobacz galerię zdjęć: nieprzyjemny zapach potu
Autor:
redaktor zaradnakobieta.pl
Wydawcą zaradnakobieta.pl jest Digital Avenue sp. z o.o.
Obserwuj nas na
Udostępnij artykuł