Jak powinna wyglądać pielęgnacja skóry w zależności od typu cery?

Różne rodzaje cery wymagają różnego podejścia pielęgnacyjnego. Tylko zindywidualizowany dobór metod oczyszczania, dbania o skórę oraz formuł kosmetycznych przyniesie bowiem odpowiednie efekty w postaci promiennej, czystej, gładkiej i zachwycającej cery. W jaki sposób rozpoznać potrzeby i poszczególne typy skóry oraz czym powinna charakteryzować się ich pielęgnacja? Informacje o tym i o innych aspektach dbania o różne rodzaje cer znajdziecie poniżej.

Cera wrażliwa – charakterystyka i pielęgnacja

Jak rozpoznać typ cery wrażliwej? Przede wszystkim cechuje się ona reaktywnością na różne czynniki: silne detergenty zawarte w kosmetykach, intensywne pocieranie, mróz, wiatr czy intensywne promienie słoneczne. Reakcja na te okoliczności obejmuje zwykle zaczerwienienie skóry (spowodowane rozszerzeniem naczynek), swędzenie, pieczenie, a czasem nawet łuszczenie się naskórka. Najważniejszą zasadą w pielęgnacji cery wrażliwej jest dobór odpowiednich kosmetyków, pozbawionych substancji drażniących. Posiadaczki tego typu skóry powinny więc unikać produktów z zawartością alkoholu, silnych konserwantów, ale również uwrażliwiających cerę na słońce i silnie złuszczających (kwasy owocowe, enzymy). W kosmetyczce osoby, która posiada cerę wrażliwą powinny z kolei znaleźć się produkty o łagodnych formułach – olejki do demakijażu (niewymagające pocierania skóry), pianki do mycia twarzy, wyciszające toniki czy kremy nawilżające i delikatnie natłuszczające skórę.

Cechy cery tłustej i zasady jej pielęgnacji

Cera tłusta cechuje się zwykle nadmierną reaktywnością gruczołów łojowych, produkujących duże ilości sebum, wpływającego na efekt świecenia się cery oraz na powstawania krostek, zaskórników, wągrów. Najczęstszym błędem w pielęgnacji tego typu cery jest jej nadmierne wysuszanie częstym myciem i stosowaniem produktów z alkoholem oraz innymi składnikami mającymi zredukować wydzielanie sebum. Niestety, na skutek tak agresywnego działania skóra będzie „bronić się” przed wysuszeniem, produkując coraz więcej sebum. Zamiast przyjęcia takiej taktyki, warto zadbać o nawilżanie skóry oraz o jej delikatne matowienie. Rutyna pielęgnacyjna powinna składać się więc z dokładnego, dwuetapowego oczyszczania (mleczkiem lub płynem micelarnym, a dopiero później żelem do mycia twarzy), tonizowania cery oraz jej nawilżania (na noc) i matowienia (w dzień). Produkt nawilżający, o lekkiej konsystencji, który sprawdzi się zarówno podczas wieczornej pielęgnacji, jak i pod makijaż, to Merz Spezial Cream Mousse Hyaluron. Zawiera on kwas hialuronowy, dostarczający skórze właściwej dawki nawilżenia i przyczyniający się do łagodzenia krostek czy wyprysków, a jednocześnie nie przyczynia się do zwiększania produkcji sebum.

Charakterystyka cery mieszanej – jak ją pielęgnować?

Cera mieszana to połączenie charakterystyki cery tłustej (występującej w tzw. „strefie T” - na czole, w okolicach nosa i na brodzie) oraz suchej (na policzkach). Aby uzyskać balans w pielęgnacji cery mieszanej, warto sięgać po łagodne, niewysuszające kosmetyki, które jednocześnie nawilżą skórę. Sprawdzi się tutaj wspomniany wcześniej Merz Spezial Cream Mousse Hyaluron, jak i metoda dwuetapowego oczyszczania twarzy. Dodatkowo cerze mieszanej warto od czasu do czasu zafundować „podwójną” maseczkę. Co to oznacza? W dniu domowego SPA na obszar strefy T nakładamy maskę o właściwościach ściągających, przeciwdziałających nadprodukcji sebum, natomiast na policzki – maskę silnie nawilżającą. Dzięki takiemu postępowaniu potrzeby skóry zostaną zaspokojone, a Ty będziesz mogła cieszyć się jej czystością i blaskiem wynikającymi z właściwej pielęgnacji.

Cera dojrzała – charakterystyka i pielęgnacja

Cera dojrzała to cera, na której pojawiają się zmarszczki, powoli traci jędrność, a tym samym zaburza się owal twarzy. Dodatkowo skóra w przypadku osób dojrzałych ulega ścieńczeniu, co sprawia, że szybciej wygląda na zmęczoną, szarą i odwodnioną. Wszystko to dzieje się za sprawą ubytków substancji budulcowych, których wraz z wiekiem w skórze pojawia się coraz mniej. Jedną z takich substancji jest kolagen. Aby więc powstrzymać procesy starzenia oraz przywrócić elastyczność skórze dojrzałej, warto sięgać po kosmetyki z tą substancją w składzie. Jednym z nich jest Merz Spezial Cream Mousse Collagen, który – oprócz kolagenu – zawiera również szereg substancji utrzymujących nawilżenie w skórze. Są to m.in. rozświetlająca witamina C, uelastyczniająca witamina E oraz natłuszczająca gliceryna i masło shea. Posiadaczki cery dojrzałej, przy odpowiednim, regularnym nawilżeniu skóry, mogą skusić się również na kwasowe peelingi oraz peelingi enzymatyczne, mające moc delikatnego spłycania zmarszczek czy usuwania przebarwień. Zabiegi te najlepiej wykonywać jednak w profesjonalnych gabinetach kosmetologicznych.

Cera naczynkowa – charakterystyka i wskazówki pielęgnacyjne

Cera naczynkowa jest jedną z tych cer, którą cechuje wysoka reaktywność na czynniki zewnętrzne. Podobnie jak w przypadku skóry wrażliwej, cera naczynkowa będzie reagowała zaczerwienieniem na mróz, wiatr czy pocieranie, przy czym niepożądanym efektem może być tutaj pękanie naczynek. Efekt ten jest widoczny w postaci drobnych, ale dostrzegalnych gołym okiem, cienkich, czerwonych „niteczek” na skórze – to właśnie popękane naczynka. Niestety, w ramach domowej pielęgnacji nie da się ich pozbyć (popękane naczynka można zamknąć – a jednocześnie zniwelować ich widoczność – jedynie w ramach profesjonalnych zabiegów kosmetologicznych). Warto jednak pielęgnować skórę tak, by ograniczyć ryzyko ich pękania oraz zniwelować ich widoczność. Należy unikać na co dzień czynników wywołujących podrażnienia skóry, a zwłaszcza podrażnienia mechaniczne – ograniczeniu powinno więc ulec pocieranie twarzy oraz wykonywanie peelingów. Dodatkowo, w celu zakamuflowania naczynek na co dzień, poleca się stosowanie kremów nawilżających bądź baz pod podkład z zielonym barwnikiem, tonującym czerwoną barwę naczynek.
Artykuł sponsorowany
Autor:
redaktor zaradnakobieta.pl
Wydawcą zaradnakobieta.pl jest Digital Avenue sp. z o.o.
Obserwuj nas na
Udostępnij artykuł