Blizna po cesarskim cięciu - jak o nią dbać, usuwanie, nawis nad blizną

Cesarskie cięcie jest poważną ingerencją w ciało kobiety. Zostają naruszone powłoki brzuszne i w związku z tym, czas rekonwalescencji i dochodzenia do siebie trwa dużo dłużej, niż po porodzie siłami natury. Niestety czasem samo zagojenie się nie oznacza, że wszystko jest jak dawniej. Blizna po cc często znacząco odbiega od naszych wyobrażeń, dodatkowo jeżeli dziecko było duże, może ona być naprawdę sporych rozmiarów. Jak dbać o bliznę, oraz czy istnieje możliwość jej usunięcia?

Blizna po cesarce, na co zwrócić uwagę?

To normalne, że po tego typu zabiegu blizna boli. Związany jest on z procesem gojenia skóry i jeżeli dokucza do pół roku po porodzie, to wówczas nie ma powodów do niepokoju. Obawy powinien jednak wzbudzić ból, który trwa znacząco dłużej, do tego sączenie się ropy, czy brzydki zapach z blizny. Gorączka, problemy z chodzeniem, czy wszelkie dziwne zabarwienia skóry, również należy niezwłocznie zgłosić lekarzowi.

Jak dbać o bliznę po cc?

Blizna po cc wymaga odpowiedniej pielęgnacji i rehabilitacji. Oto kilka praktycznych wskazówek, jak pielęgnować bliznę po cesarskim cięciu:
  • blizna po cc powinna być dokładnie oczyszczana. Najlepiej myć ją wodą z mydłem (hipoalergicznym, płynem do higieny intymnej lub dla dzieci), najlepiej trzy razy dziennie.
  • Bliznę należy dokładnie osuszyć po umyciu, jednorazowym, papierowym ręcznikiem.
  • Jeżeli nie ma przeciwwskazań można stosować kremy i żele na blizny z apteki.
  • Należy nosić ubrania z naturalnych, przewiewnych tkanin.
  • Gumka majtek nie może znajdować się na wysokości talii, najlepiej też zakupić majtki bezszwowe.
  • Jeżeli karmimy piersią, najlepiej dziecko karmić na tzw. rogalu lub innej poduszeczce, aby nie uciskało blizny.
  • Gdy już minie odpowiedni czas, należy masować bliznę, aby uniknąć zrostów.

Najczęstsze problemy związane z blizną po cesarskim cięciu

Szacuje się, że w Polsce 40% ciąż, kończy się cesarskim cięciem. Zdarza się, że kobiety decydują się na tzw. cesarkę na życzenie, jednak najczęściej jest ona wynikiem powikłań w trakcie porodu lub koniecznością, ze względu na ryzyko zagrożenia zdrowia i życia. Kobiety często boją się cesarki, ze względu na zasłyszane historie kobiet, które mają wiele nieprzyjemności po takim zabiegu. Trzeba jednak pamiętać, że najważniejsze jest zdrowie dziecka oraz matki. Poród powinien być bezpieczny. Dlatego, nie należy za wszelką cenę, upierać się przy porodzie naturalnym, bo może to mieć tragiczne konsekwencje, skoro lekarz sugeruje cesarskie cięcie. Oczywiście, zdarzają się powikłania, jak po każdej operacji. Najczęstszą przypadłością, na jaką skarżą się kobiety jest nawis nad blizną po cesarce. To fałd skóry, który zostaje w wyniku operacji. U niektórych kobiet jest on większy, u części mniejszy, ale zawsze jest powodem kompleksów. Fałda skóry pojawia się, ponieważ dzieli ona mięśnie, dlatego najlepszą formą jej zniwelowania jest rehabilitacja i praca z blizną. Kolejnym częstym problemem jest bliznowiec oraz zrosty. Tu również istotna jest terapia blizny po cesarskim cięciu, którą możemy wykonać z fizjoterapeuta, co raczej jest rekomendowane, ale również wspomagać się samodzielnie w domu. Pojawić się może też dość nietypowa przypadłość, a mianowicie wklęsła blizna po cesarce. Można temu pobiec, właśnie terapią manualną, jednak taka sytuacja ma najczęściej miejsce, gdy po blizną są pewne ubytki, najczęściej w tkance tłuszczowej. Wiele klinik, oferuje wypełniania wklęsłości i ubytków, własnym tłuszczem, najczęściej pobranym z uda.

Terapia blizny po cesarskim cięciu

Jeżeli będziemy traktować swoją ranę, a później bliznę z miłością i cierpliwie o nią dbały, żadne nieprzyjemności nie powinny się wydarzyć. Najlepszym rozwiązaniem, jest udanie się do fizjoterapeuty po zagojeniu się rany po cc. Zastosuje on terapię manualną i pokaże jak robić ją samodzielnie w domu, aby blizna ładnie się zagoiła i zbledła. Taka terapia pomaga też uniknąć wszelkich nieprzyjemności, takich jak właśnie nawis nad blizną po cesarce, czy też wklęsła blizna po cesarce.

Medycyna estetyczna na ratunek!

Medycyna estetyczna to nie tylko piękne nosy i bujne biusty. To przede wszystkim szansa i możliwość skorygowania tego, co naprawdę nas szpeci. Zabiegi z kwasu hialuronowego, mikrodermabrazja, czy po prostu wycięcie blizny. Usuwanie blizny po cc robi się najczęściej przy pomocy znieczulenia miejscowego i zwyczajnie bliznę się wycina. Następnie stosuje się specjalny rodzaj szwów i szycia, taki, dzięki któremu nie będzie niemalże śladu po zabiegu. Mniej inwazyjnym zabiegiem jest mikrodermabrazja, która pozwala znacząco ograniczyć widoczność blizny.  
Autor:
redaktor zaradnakobieta.pl
Wydawcą zaradnakobieta.pl jest Digital Avenue sp. z o.o.
Obserwuj nas na
Udostępnij artykuł