Chcesz być na bieżąco?
Czy chcesz abyśmy wysyłali Ci powiadomienia z poradami, przepisami i domowymi sposobami?
Nadwrażliwość sensoryczna dotyczy również dorosłych. Co to jest?
Integracja sensoryczna to coś, co pozwala nie tylko dzieciom, ale również i nam, dorosłym, w prawidłowy sposób odbierać przeróżne zmysłowe bodźce, a zarazem robić to w taki sposób, by odpowiednio na ten odbiór zareagować. W przypadku jakichkolwiek zaburzeń z integracją sensoryczną zarówno dzieci jak i dorośli mają ogromny problem w związku z przetworzeniem tych bodźców. Nadwrażliwość sensoryczna to temat, który naprawdę warto zgłębić. Dlaczego?
Nieprawidłowy odbiór bodźców u dorosłych
W temacie zaburzeń związanych z integracją sensoryczną u dzieci mówi się zwykle wiele. Ale choć dorośli również często mają takie problemy, to rzadko są brani pod uwagę w tego typu diagnozach. A przecież wysokowrażliwych dorosłych nie brakuje. Sami znakują się tym mianem po przeczytaniu książek napisanych przez lekarzy czy psychologów, ale rzadko trafiają pod opiekę odpowiedniej osoby. Jednak już samo zrozumienie swoich zachowań i odczuć, jest kluczem do odnalezienia drogi do poradzenia sobie z problemem.Czy to nadwrażliwość sensoryczna? Co o niej świadczy?
Jest naprawdę wiele przeróżnych symptomów, które mogą świadczyć o nadwrażliwości sensorycznej u dorosłych. Objawiają się one jednak nieco inaczej niż u dzieci:- Dziecko, które wykazuje nadwrażliwość słuchową, zawsze gdy znajdzie się w hałaśliwej sytuacji będzie zatykać uszy. Osoba dorosła już tego nie zrobi, natomiast odczuje w tym czasie silny ból głowy, będzie rozkojarzona, bardziej niż zwykle zmęczona, czy też pojawi się u niej nawet niekontrolowana agresja.
- Jeśli chodzi o nadwrażliwość dotykową, to u dziecka może się ona objawić na przykład w taki sposób, że będzie ono nosiło wyłącznie te ubrania, których materiał wyda się mu „bezpieczny” i przyjemny. Takie dziecko może nie chcieć umyć głowy, albo wycierać ciała po kąpieli. Za to wysokowrażliwy dorosły może postępować zupełnie odwrotnie i co 10 minut myć ręce czy kilka razy dziennie sprzątać mieszkanie.
- Do objawów zaburzeń sensorycznych może też należeć choroba lokomocyjna.
- Mogą pojawiać się stany lękowe.
- Zdarzają się problemy z relacjami międzyludzkimi.
- Bywa, że taka osoba ma też problem z orientacją przestrzenną.
Obserwuj nas na
Obserwuj nas na
Pomóż nam z Googlem.
To dla nas bardzo ważne!
Kliknij biały przycisk Google Wiadomości poniżej.
Kliknij gwiazdkę w prawym górnym rogu, obok naszego logo.
Gotowe!
Dziękujemy!
Następny artykuł