Biały nalot na języku – przyczyny, leczenie domowymi sposobami

Przyczyny pojawienia się białego nalotu na języku mogą być naprawdę różne. Bywa, że dzieje się to w momencie, gdy w nieodpowiedni sposób dbamy o naszą jamę ustną. Wówczas wystarczy odwiedzić dentystę. Ale zdarza się tak, że biały nalot na języku zwiastuje poważniejszą chorobę, dlatego zawsze należy taką sytuację skonsultować ze swoim lekarzem. Co oznacza biały nalot na języku u dziecka, a co u osoby dorosłej? Czy można zastosować leczenie domowymi sposobami? Sprawdź!

Biały nalot na języku u niemowlaka

Warto pamiętać, że jeśli biały nalot na języku pojawia się u niemowlaka, to może być to jedynie zjawisko po wypiciu przez niego mleka. Ale może to być również efekty nieodpowiedniego dbania o jamę ustną a nawet grzybicy. Wówczas dziecko może być mocno rozdrażnione, gdyż te miejsca z nalotem na języku są dla niego po prostu bolesne. Zanim dziecko skończy 3 miesiące, jego ślinianki nie produkują zbyt dużej ilości śliny. Wtedy resztki mleka pozostają na języku niemowlaka, gdyż tak naprawdę nie ma możliwości, żeby je wypłukać. Po tym jak osadzą się na jego języku,  natychmiast utworzą nalot w białym kolorze, który pojawia się także na dziąsełkach. A co, jeśli ten osad oznacza grzybicę? Zakażenie może nastąpić w momencie, gdy odporność dziecka jest obniżona, co dzieje się najczęściej na przykład przy okazji zażywania antybiotyków, albo sterydów. Dziecko odczuwa wówczas dolegliwości bólowe, co wiąże się jednocześnie z utratą apetytu. Ponadto biały nalot na języku u niemowlaka może oznaczać, że pojawiły się tak zwane afty. To tak naprawdę małe wrzody, które są dla dziecka bardzo bolesne.

Biały nalot na języku u dziecka

Jeśli biały nalot na języku pojawi się u starszego dziecka, w zasadzie również możemy brać pod uwagę afty lub grzybice. Jeżeli jednak dodatkowo pojawia się również temperatura (czasem nawet bardzo wysoka) można wówczas podejrzewać zapalenie gardła. Nie każdy wie również, że biały język u dziecka może być powodem odwodnienia, które może być skutkiem przyjmowania zbyt małej ilości płynów, wymiotów, biegunki czy wysokiej temperatury na zewnątrz.

Zmiany na języku u osoby dorosłej

Zmiany na języku u osoby dorosłej mogą wiązać się ze wszystkim tym, co omówiliśmy w przypadku dzieci. Jeśli dodatkowo są to krosty, guzki czy jakieś plamki albo pęcherze, objawy mogą być na tyle niepokojące, że lepiej skonsultować się z lekarzem. Biały nalot na języku może być spowodowany na przykład złą pracą nerek, a to już jest naprawdę niebezpieczne.

Biały nalot na języku – leczenie domowymi sposobami

Jeśli biały nalot na języku jest konsekwencją złej higieny jamy ustnej, wystarczy zmienić podejście do tego tematu. Warto także zaopatrzyć się w apteczne probiotyki, a do swojej diety wprowadzić więcej naturalnych jogurtów. Sprawdza się też sposób z regularnym szorowaniem języka gruboziarnistą solą kuchenną, tuż przed codziennym myciem zębów.
Autor:
redaktor zaradnakobieta.pl
Wydawcą zaradnakobieta.pl jest Digital Avenue sp. z o.o.
Obserwuj nas na
Udostępnij artykuł