Probiotyki – czy wiesz jak je podawać?
Mówiąc o probiotykach mamy najczęściej na myśli produkty spożywcze lub suplementy diety zawierające bakterie działające ochronnie na przewód pokarmowy. Zaleca się ich podawanie przede wszystkim podczas antybiotykoterapii oraz biegunek i wymiotów. Zobacz jak podawać probiotyki, aby były rzeczywiście skuteczne.
Reklama
Nie każdy szczep zawsze pomaga
W produktach z probiotycznych znajdują się różne szczepy bakterii i nie wszystkie mają takie samo działanie. Bakterie wspomagające organizm podczas antybiotykoterapii niekoniecznie muszą pomagać podczas chorób układu pokarmowego takich jak biegunki czy wymioty. Dlatego też bardzo ważne jest, aby kierować się zalecaniami lekarza lub zapytać farmaceutę w aptece, który preparat najlepiej się sprawdzi. Warto także mieć na uwadze, że preparatów z probiotykami nie należy łączyć, ponieważ zawarte w nich bakterie często wzajemnie się zwalczają.
Bakterii musi być dużo
Aby probiotyk zadziałał musi dostarczyć organizmowi odpowiednią ilość bakterii. Zaleca się przyjmowanie min. 5 mld komórek bakteryjnych na dobę.
Jeśli chodzi o żywność wzbogaconą w probiotyki, to, żeby mogła być uznawana za prozdrowotną musi posiadać co najmniej 10 mln komórek bakteryjnych w 1 ml.
Wybieraj odpowiednie preparaty
Probiotyk nie równy probiotykowi – choć zdanie to wydaje się czymś naturalnym nie zawsze o tym pamiętamy. Należy wiedzieć, że poszczególne suplementy zawierające bakterie są komponowane nie tylko ze względu na rodzaj schorzenia ale również dostosowane są do wieku pacjenta. Dobór odpowiedniego probiotyku do wieku jest szczególnie ważny w przypadku najmłodszych dzieci, których głównym pokarmem jest mleko.
Nie podgrzewaj mleka z probiotykami
Często zaleca się dodanie probiotyków do mleka. Musisz widzieć, że nie można wsypać probiotyku do podgrzanego mleka.
Bakterie giną w temperaturze 40 stopni, dlatego najlepiej dodać je do napoju w temperaturze pokojowej.
Podawaj zgodnie z ulotką
Probiotyki muszą być podawane zgodnie z zaleceniami znajdującymi się w ulotce. Częstym błędem jest podawanie równocześnie antybiotyku i probiotyku. Podane w ten sposób bakterie zostają zniszczone przez antybiotyk, przez co probiotyk nie spełnia swojej funkcji.
Probiotyki mają cudowny wpływ na przewód pokarmowy osłabiony antybiotykoterapią lub chorobami układu pokarmowego. Warto je stosować, ponieważ poprawiają samopoczucie i przyspieszają proces zdrowienia. Jednakże, aby zadziałały muszą być podawane zgodnie z powyższymi zasadami.
Reklama
Reklama
Reklama
Wydawcą zaradnakobieta.pl jest Digital Avenue sp. z o.o.
Obserwuj nas na
Udostępnij artykuł
Polecamy
Następny artykuł
Czytaj więcej
Co daje przyjmowanie kolagenu?
Przyjmowanie kolagenu może mieć wiele korzyści dla naszego organizmu. Kolagen jest jednym z najważniejszych białek występujących w naszym ciele i odgrywa kluczową rolę w utrzymaniu zdrowia skóry, stawów, kości i włosów. W tym artykule dowiesz się, jakie są główne zalety przyjmowania kolagenu i dlaczego warto go uwzględnić w swojej codziennej diecie.
Zdrowa stopa, szczęśliwe dziecko. Jak dobierać obuwie dla maluchów?
Chwila, gdy dziecko stawia swoje pierwsze kroki, to przełomowy i długo wyczekiwany przez rodziców moment. Kiedy maleństwo uczy się korzystać ze swoich stópek, czas wyruszyć po buty. W związku z tym w dzisiejszym artykule zajmiemy się tematem niezwykle istotnym dla każdej mamy i każdego taty – prawidłowym doborem obuwia dla małych dzieci. Oto kilka wskazówek, które warto znać!
Jak pomóc dziecku w nocy z katarem?
Czy Twoje dziecko ma katar i nie może spać w nocy? To z pewnością frustrujące zarówno dla Ciebie, jak i dla malucha. Ale nie martw się, istnieje wiele sposobów, które mogą pomóc Twojemu dziecku w lepszym zasypianiu i łagodzeniu objawów kataru. W tym artykule podzielimy się z Tobą kilkoma skutecznymi sposobami, które możesz zastosować, aby pomóc swojemu dziecku w nocy z katarem.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
© 2024 ZaradnaKobieta.pl