Probiotyki – czy wiesz jak je podawać?
Udostępnij Google News
Zdrowie

Probiotyki – czy wiesz jak je podawać?

Mówiąc o probiotykach mamy najczęściej na myśli produkty spożywcze lub suplementy diety zawierające bakterie działające ochronnie na przewód pokarmowy. Zaleca się ich podawanie przede wszystkim podczas antybiotykoterapii oraz biegunek i wymiotów. Zobacz jak podawać probiotyki, aby były rzeczywiście skuteczne.

Nie każdy szczep zawsze pomaga

W produktach z probiotycznych znajdują się różne szczepy bakterii i nie wszystkie mają takie samo działanie. Bakterie wspomagające organizm podczas antybiotykoterapii niekoniecznie muszą pomagać podczas chorób układu pokarmowego takich jak biegunki czy wymioty. Dlatego też bardzo ważne jest, aby kierować się zalecaniami lekarza lub zapytać farmaceutę w aptece, który preparat najlepiej się sprawdzi. Warto także mieć na uwadze, że preparatów z probiotykami nie należy łączyć, ponieważ zawarte w nich bakterie często wzajemnie się zwalczają.

Bakterii musi być dużo

Aby probiotyk zadziałał musi dostarczyć organizmowi odpowiednią ilość bakterii. Zaleca się przyjmowanie min. 5 mld komórek bakteryjnych na dobę. Jeśli chodzi o żywność wzbogaconą w probiotyki, to, żeby mogła być uznawana za prozdrowotną musi posiadać co najmniej 10 mln komórek bakteryjnych w 1 ml.

Wybieraj odpowiednie preparaty

Probiotyk nie równy probiotykowi – choć zdanie to wydaje się czymś naturalnym nie zawsze o tym pamiętamy. Należy wiedzieć, że poszczególne suplementy zawierające bakterie są komponowane nie tylko ze względu na rodzaj schorzenia ale również dostosowane są do wieku pacjenta. Dobór odpowiedniego probiotyku do wieku jest szczególnie ważny w przypadku najmłodszych dzieci, których głównym pokarmem jest mleko.

Nie podgrzewaj mleka z probiotykami

Często zaleca się dodanie probiotyków do mleka. Musisz widzieć, że nie można wsypać probiotyku do podgrzanego mleka. Bakterie giną w temperaturze 40 stopni, dlatego najlepiej dodać je do napoju w temperaturze pokojowej.

Podawaj zgodnie z ulotką

Probiotyki muszą być podawane zgodnie z zaleceniami znajdującymi się w ulotce. Częstym błędem jest podawanie równocześnie antybiotyku i probiotyku. Podane w ten sposób bakterie zostają zniszczone przez antybiotyk, przez co probiotyk nie spełnia swojej funkcji.

 

Probiotyki mają cudowny wpływ na przewód pokarmowy osłabiony antybiotykoterapią lub chorobami układu pokarmowego. Warto je stosować, ponieważ poprawiają samopoczucie i przyspieszają proces zdrowienia. Jednakże, aby zadziałały muszą być podawane zgodnie z powyższymi zasadami.

Udostępnij Google News Komentarze

Podobne tematy

Polecane dla ciebie