Probiotyki – czy wiesz jak je podawać?
Mówiąc o probiotykach mamy najczęściej na myśli produkty spożywcze lub suplementy diety zawierające bakterie działające ochronnie na przewód pokarmowy. Zaleca się ich podawanie przede wszystkim podczas antybiotykoterapii oraz biegunek i wymiotów. Zobacz jak podawać probiotyki, aby były rzeczywiście skuteczne.
Reklama
Nie każdy szczep zawsze pomaga
W produktach z probiotycznych znajdują się różne szczepy bakterii i nie wszystkie mają takie samo działanie. Bakterie wspomagające organizm podczas antybiotykoterapii niekoniecznie muszą pomagać podczas chorób układu pokarmowego takich jak biegunki czy wymioty. Dlatego też bardzo ważne jest, aby kierować się zalecaniami lekarza lub zapytać farmaceutę w aptece, który preparat najlepiej się sprawdzi. Warto także mieć na uwadze, że preparatów z probiotykami nie należy łączyć, ponieważ zawarte w nich bakterie często wzajemnie się zwalczają.
Bakterii musi być dużo
Aby probiotyk zadziałał musi dostarczyć organizmowi odpowiednią ilość bakterii. Zaleca się przyjmowanie min. 5 mld komórek bakteryjnych na dobę.
Jeśli chodzi o żywność wzbogaconą w probiotyki, to, żeby mogła być uznawana za prozdrowotną musi posiadać co najmniej 10 mln komórek bakteryjnych w 1 ml.
Wybieraj odpowiednie preparaty
Probiotyk nie równy probiotykowi – choć zdanie to wydaje się czymś naturalnym nie zawsze o tym pamiętamy. Należy wiedzieć, że poszczególne suplementy zawierające bakterie są komponowane nie tylko ze względu na rodzaj schorzenia ale również dostosowane są do wieku pacjenta. Dobór odpowiedniego probiotyku do wieku jest szczególnie ważny w przypadku najmłodszych dzieci, których głównym pokarmem jest mleko.
Nie podgrzewaj mleka z probiotykami
Często zaleca się dodanie probiotyków do mleka. Musisz widzieć, że nie można wsypać probiotyku do podgrzanego mleka.
Bakterie giną w temperaturze 40 stopni, dlatego najlepiej dodać je do napoju w temperaturze pokojowej.
Podawaj zgodnie z ulotką
Probiotyki muszą być podawane zgodnie z zaleceniami znajdującymi się w ulotce. Częstym błędem jest podawanie równocześnie antybiotyku i probiotyku. Podane w ten sposób bakterie zostają zniszczone przez antybiotyk, przez co probiotyk nie spełnia swojej funkcji.
Probiotyki mają cudowny wpływ na przewód pokarmowy osłabiony antybiotykoterapią lub chorobami układu pokarmowego. Warto je stosować, ponieważ poprawiają samopoczucie i przyspieszają proces zdrowienia. Jednakże, aby zadziałały muszą być podawane zgodnie z powyższymi zasadami.
Reklama
Reklama
Reklama
Wydawcą zaradnakobieta.pl jest Digital Avenue sp. z o.o.
Obserwuj nas na
Udostępnij artykuł
Następny artykuł
Czytaj więcej
Jak żyć holistycznie, by czuć się zdrowo i komfortowo?
Holistyczne zdrowie różni się od medycyny konwencjonalnej tym, że koncentruje się na profilaktyce zamiast na leczeniu. Ta idea zwraca uwagę na to, że nasz rozum i serce są ze sobą połączone. Aby czuć się komfortowo i zdrowo powinniśmy najpierw zmienić myślenie. Jak to zrobić?
Jak zadbać o kręgosłup na co dzień?
Kręgosłup jest centralną strukturą ciała, która składa się z kręgów i rdzenia kręgowego. Zdrowy kręgosłup to silny i elastyczny system wsparcia, który pomaga poruszać się i stać prosto. Jak o niego zadbać w trakcie codziennych obowiązków?
Jak zahamować apetyt?
Głód i apetyt to pojęcia często stosowane zamiennie, tymczasem odnoszą się one do zupełnie różnych stanów. Pierwszy z nich pojawia się, gdy naszemu organizmowi zaczyna brakować składników pokarmowych. Apetyt z kolei można opisać jako natrętną ochotę na jedzenie, co nie zawsze wynika z głodu. Osoby na diecie odchudzającej często zastanawiają się co powstrzymuje apetyt. Sposobów na jego zmniejszenie jest kilka.
Reklama
Reklama
© 2022 ZaradnaKobieta.pl