Chcesz być na bieżąco?
Czy chcesz abyśmy wysyłali Ci powiadomienia z poradami, przepisami i domowymi sposobami?
Żyworódka pierzasta – właściwości lecznicze, zastosowanie. Czy jest trująca?
Żyworódka to wyjątkowa roślina wykazująca bardzo zróżnicowane właściwości. Jest ona jednocześnie rośliną doniczkową i to polecaną tym osobom, które niezbyt dobrze radzą sobie z domowymi roślinkami. Żyworódka nie ma wielkich wymagań, to też nawet mało wprawiony ogrodnik sobie z nią poradzi. A jednocześnie bardzo łatwo się rozmnaża. Najpopularniejsza jest chyba maść z żyworódki, natomiast tę roślinę można wykorzystać również w inny sposób. Jaki? Przeczytaj!
Żyworódka - co to za roślina
Żyworódka jest to wspaniała roślina, która wciąż cieszy się naszym zdaniem zbyt małym zainteresowaniem. Bo jej liście naprawdę potrafią zdziałać cuda. W naszym kraju należy do najpopularniejszych roślin, które hodujemy w domu. A wszystko dlatego, że ona jest praktycznie bezproblemowa. Wystarczy, że podleje się ją raz na tydzień i zadba się o odpowiednią glebę i w zasadzie niczego więcej jej nie potrzeba. Co ciekawe w żyworódce, to jej sposób rozmnażania. Kiedy oderwiemy jej listek i po prosu położymy na wilgotnym podłożu (ziemi), to ona po prostu wyrośnie. A raczej poniekąd się „sklonuje”. Małe „klony” powstaną na brzeżkach wsadzonego listka i gdy już będą dość duże, wystarczy je oderwać i wsadzić w ziemię.Na co pomaga żyworódka pierzasta – zastosowania
Żyworódka pierzasta może być stosowana jako roślina lecznicza. Jakie działanie wykazuje?- Przeciwbólowe – doskonale działa na bóle głowy czy bóle kręgosłupa. Ale pomaga też na uciążliwy ból zęba.
- Przeciwgorączkowe – idealnie nadaje się jako pierwszy lek przy przeziębieniach, a nawet przy grypie.
- Łagodzi bóle żołądka.
- Wspomaga drogi oddechowe.
- Leczy zapalenia układu rozrodczego.
- Leczy zmiany skórne oraz wszelkie infekcje. Doskonale działa na trądzik, trudno gojące się rany, wszelkie oparzenia, obrzęki, a nawet hemoroidy.
Jak stosować żyworódkę?
A jak stosuje się żyworódkę pierzastą? Pod wieloma postaciami:- Jako maść- do wykorzystania na skórę.
- Jako płyn z żyworódki – również w przypadku skóry, a także wypłukiwania ust.
- Jako sok – po prostu do picia. Czyli do stosowania wewnętrznego.
Żyworódka trująca
Czy to możliwe, że żyworódka jest jednocześnie lekiem oraz trucizną? Otóż odmiana żyworódki, która pochodzi z Madagaskaru, rzeczywiście jest trująca. Jest piękna, dlatego się ją oczywiście uprawia, natomiast może wywołać silne objawy zatrucia. Jakie?- Mogą to być wymioty,
- Może też pojawić się biegunka,
- Zdarza się, iż pojawiają się również poważne zaburzenia w pracy układu sercowego i naczyniowego.
Obserwuj nas na
Obserwuj nas na
Pomóż nam z Googlem.
To dla nas bardzo ważne!
Kliknij biały przycisk Google Wiadomości poniżej.
Kliknij gwiazdkę w prawym górnym rogu, obok naszego logo.
Gotowe!
Dziękujemy!