pluskwy łóżkowe

Pluskwy łóżkowe – ugryzienie, rozpoznanie, zapobieganie. Jak zwalczyć pluskwy?

Pluskwy łóżkowe to owady, których pojawienie się w domu z pewnością nie jest miłym doświadczeniem. W dodatku bardzo trudno jest się ich pozbyć. Jednak najgorsze jest to, że potrafią być naprawdę uciążliwe i gryźć człowieka w czasie snu. Co powinnaś zrobić, jeśli zauważysz, że pojawiły się w Twoim domu? Jak z nimi walczyć?
Reklama

Pluskwy łóżkowe – jak poznać, czy są w mieszkaniu

Pierwszym sygnałem, że w domu mogą znajdować się pluskwy, są oczywiście ugryzienia na ciele domowników. Oprócz tego na ubraniach, materacach, pościeli lub też w innym miejscu, które może stanowić potencjalną kryjówkę dla tych owadów, możesz znaleźć plamy zaschniętej krwi wydalanej przez nie. Kolejnym dowodem na to, że w mieszkaniu zalęgły się pluskwy, są oczywiście martwe osobniki lub złożone jaja.

Ugryzienie pluskwy łóżkowej – objawy ugryzienia

Samo ugryzienie pluskwy jest niewyczuwalne i nawet nie boli. Warto dodać, że najczęściej dochodzi do niego podczas snu. Wszystko dlatego, że te owady najbardziej aktywne są nocą. Co więcej, kąsają głównie odsłonięte rejony ciała.
Reklama
Jak wygląda ugryzienie pluskwy? Jest to mały płaski lub delikatnie wypukły guzek. Gdy się pojawi, często zaczyna dokuczać też swędzenie i pojawia się obrzęk. Musisz wiedzieć, że często możesz odnaleźć kilka ugryzień obok siebie. Jak się okazuje, pluskwa przerywa "posiłek", po czym wraca do niego około centymetra dalej. Zdarza się, że u niektórych osób objawy ugryzienia pluskwy pojawiają się dopiero po kilku dniach — czasami nawet i po 14!
pluskwy łóżkowe w przybliżeniu na telefonie
zdjęcie ilustrujące/Canva

Pluskwy łóżkowe – zapobieganie

Pluskwy domowe są bardzo odpornymi owadami.
Reklama
Mogą bez pożywienia przeżyć nawet do kilku miesięcy! Z tego powodu, nawet jeśli w Twoim domu zostanie przeprowadzona dezynsekcja, powinnaś dokładnie go sprzątać przez dłuższy czas, odkurzając także i wszystkie materace. Po tej czynności zawsze wymieniaj worek z odkurzacza, który później szczelnie zamknij w plastikowej reklamówce i wyrzuć. Z kolei pościel pierz w minimum 60 stopniach. Z racji tego, że niektóre pluskwy chowają się także w szafach, powinnaś też wyprasować dokładnie wszystkie ubrania, które były poskładane.

Jak zwalczyć pluskwy w domu?

Nie ma innej metody na pozbycie się pluskiew z domu, jak dokładne wyczyszczenie wszystkiego.
Reklama
Niestety, ich jaja mogą znajdować się dosłownie wszędzie. Można wspomóc się w takim przypadku usługami profesjonalnej firmy. Osoby tam pracujące dokładnie wiedzą, gdzie najczęściej się ukrywają. Po drugie powinnaś dokładnie odkurzyć każdą szczelinę, która znajduje się w Twoim domu. Nawet zakamarki szafek czy komód. Trzecim krokiem jest pozbycie się za pomocą ciepłej wody z mydłem jaj, które ewentualnie złożyli nieproszeni goście. Pamiętaj, że jeśli podejrzewasz, że w jakimś przedmiocie znajdują się pluskwy, a nie jesteś w stanie go dokładnie wyczyścić, powinnaś pozbyć się go z domu, zamykając szczelnie w foliowym worku.
Reklama
Autor - Olga Szarycka
Autor:
|
redaktor zaradnakobieta.pl
o.szarycka@zaradnakobieta.pl
Wydawcą zaradnakobieta.pl jest Digital Avenue sp. z o.o.
Google news icon
Obserwuj nas na
Google news icon
Udostępnij artykuł
Reklama
Reklama
Reklama